MGC’den 24 Temmuz Töreni

MGC’den 24 Temmuz Töreni

Mersin'de 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 111. yıl dönümü nedeniyle Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Cumhuriyet Meydanında tören yaptı.

MGC’den 24 Temmuz Töreni
MGC’den 24 Temmuz Töreni Pala
Advert Advert

 

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nin (MGC) düzenlemiş olduğu törene kentte görev yapan basın mensupları başta olmak üzere; Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz ve Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz katıldı.

Tören MGC Başkanı Turgay Demirtaş’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Sonrasında konuşma yapan MGC Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Demirtaş, “ 24 Temmuz Türk Basınında sansürün kaldırılmasının 111. yıl dönümünü yazılı, görsel ve işitsel yayın kuruluşlarında görev alan tüm çalışanların 24 Temmuz’unu kutlarım. Basının halkı bilgilendirme, eğitme, kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunmaktadır. Basın dünyasında çalışan ve emek veren gazetecilerin yağmurda, çamurda, sıcakta, soğukta, zaman zaman ise canını tehlikeye atarak gerçekleştirdiği özverili çalışmaları sayesinde ülkemizde basın önemli bir konumda bulunmaktadır. Ülkemizin ve şehrimizin gelişimi, halkımızın bilgilendirilip bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında basın sektörünün çok önemli katkıları bulunuyor. Bu vesile ile, tüm gazetecilerin ve basın mensuplarımızın mesleklerinde uzun yıllar sağlık ve esenlik içinde çalışmalarını diliyor ve bu önemli günü en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

“İCRA İLANLARININ GAZETELERDE YAYINLANMAMASINA YÖNELİK DÜZENLEME İPTAL EDİLMELİ”

Konuşmasında gazetecileri yakından ilgilendiren Yeni Yargı Reformu Paketine de değinen Başkan Demirtaş, “Yeni Yargı Reformu Paketinde yer alan ‘İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanmasına’ yönelik düzenlemenin iptal edilmesinin gerekli olduğunu belirtmek isterim. Yargı Reformu Paketinde yer alan resmi ilan statüsünde icra ilanlarının yaygın/yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kalkması şeklindeki düzenlemenin yasalaşması halinde, özellikle Anadolu Gazetelerinin büyük bir bölümünün kapısına kilit vuracak ve gazete çalışanları işsiz kalacaktır. Bu yasa tasarısının bir an önce iptal edilmesini, yerel ve yaygın basına daha çok destek verilmesi gerektiğinin altını tekrar çizmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit,Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz ve Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz birer konuşma yaparak gazetecilerin basın özgürlüğünün önemine vurgu yaparak,kutladı

Tören, konuşmanın ardından sona erdi.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500