Başkan Tarhan, Basın Bayramını Kutladı

Başkan Tarhan, Basın Bayramını Kutladı

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, İkinci Meşrutiyet'in yürürlüğe girdikten sonra basına uygulanan sansürün kaldırılmasının yıl dönümü nedeniyle Basın Bayramını kutladı.

Başkan Tarhan, Basın Bayramını Kutladı
Başkan Tarhan, Basın Bayramını Kutladı Pala
Advert Advert

24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Başkan Tarhan, basının görevini özgürce yapabilmesinin demokrasinin olmazsa olmazı olduğunun altını çizdi.

Halkın haber alma hakkının tek temsilcisi olan basında sansürün kaldırılmasınının üzerinden 111 yıl geçmiş olmasına karşın gazetecilerin gerek haklar anlamında gerekse siyasi ve ekonomik baskıya direnebilme anlamında her yıl daha geriye gittiğini söyleyen Başkan Tarhan, “Şeffaflık ve basın özgürlüğü çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Çok sesli çağdaş bir toplum olabilmenin yolu, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasından geçiyor. Şuan sembolik hale de gelse basının üzerinde bulunan tüm baskı ve sansürün kaldırılması gerekmektedir. Bu durum günü kutlamanın önemini daha da artırmaktadır” dedi.

Gazetecilerin yaşadıkları sorunlar ve yerel basının içinde bulunduğu sıkıntıları bildiklerini de vurgulayan Tarhan, belediyelerin mutlaka yerel basına destek olması gerektiğinin altını çizdiği mesajında, “Hizmetlerimizin duyurulmasında en büyük destekçilerimizden birisi olan basınımıza gereken desteği vermek sorumluluğumuz olmalıdır. Her zaman en büyük destekçimiz olan tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Bayramını kutluyorum” şeklinde ifadelere yer verdi.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500