Mersin İş Dünyası Kulübü,İŞKUR ve SGK'nin Teşvik ve Destekleri Gündemiyle Toplandı

Mersin İş Dünyası Kulübü,İŞKUR ve SGK'nin Teşvik ve Destekleri Gündemiyle Toplandı

Mersin İş Dünyası Kulübü gelenekselleştirdiği 23. toplantısını Aşina'da gerçekleştirdi.

Mersin İş Dünyası Kulübü,İŞKUR ve SGK'nin Teşvik ve Destekleri Gündemiyle Toplandı
Mersin İş Dünyası Kulübü,İŞKUR ve SGK'nin Teşvik ve Destekleri Gündemiyle Toplandı Pala
Advert Advert

Mersin İş Dünyası Kulübü, 23. Toplantının gündemi, İŞKUR ve SGK tarafından sağlanan devlet teşvikleri nelerdir ?,Bilinmeyen 16 çeşit destek Nedir?, Geriye dönük SGK alacakları tahsilatı .

Mersin İş Dünyası'nın 23. kez düzenlediği geleneksel toplantısına MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan,MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli Makine Mühendisleri Odası Mersin Şübe Başkanı Akar Tülücü,MeÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Kemal Birdir,MEP Dönem Başkanı Özcan Demir,Derya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kış,Kılıçlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Kılıç'ın yanı sıra iş dünyasının tanınmış adları katıldı. Fikir alış verişinde bulunuldu.

Moderatörlüğünü Mali Müşavir Fatma Emir Yılmaz'n yaptığı toplantıda,İŞ-KUR Uzmanlarından Mehmet Güleçoğlu ve  İş ve Meslek Danışmanı (İŞ-KUR Teşvik Uzmanı) M. Lütfi Emre konuyla ilgili açıklamalarda bulundular.

Modaratör Fatma Emir Yılmaz,Mersin İş Adamları Kulübü ile ilgili  konuşmasında Kulübümüz Mümkün Olduğu Kadar Farklı Sektörlerden, Mersin'e Değer Katan İnsanların Birbirleri ile Tanışma-Fikir Alışverişinde Bulunma-Sorunlara Tanı Koyma ve ilgili Mercilere İletme İşlevi Yaptığını,Kulübün bir Başkanı olmadığı,Her Toplantıda Farklı bir Arkadaşın Moderatörlük Yaptığına dikkat eçerken, "Kulübümüz TC hudutlarında Yaşayan,Ülkenin Birlik ve Beraberliğine İnanan,Hiçbir Etnik yapı Ya da Mezhep Kaygısı Taşımayan İnsanlardan Oluşur .Kulübümüz Herhangi bir SİYASİ-Ticari-Ekonomik Beklenti İçermez;Her Toplantıda Ortak Karar ile Bir sonraki Ayın Yer Değişikliği Yapılır." açıklamasında bulunarak,23 Toplantının konukları İŞ-KUR Uzmanlarından Mehmet Güleçoğlu ve  İş ve Meslek Danışmanı (İŞ-KUR Teşvik Uzmanı) M. Lütfi Emre'yi konuşmaları için davet etti.

Uzmanları dinleyen iş insanları,İŞKUR ve SGK tarafından sağlanan devlet teşvikleri nelerdir ?,Bilinmeyen 16 çeşit destek Nedir?, Geriye dönük SGK alacakları tahsilatı  ilgili açıklamaları dikkat deçti.

İŞ-KUR'an teşvik almak için iş insanlarından neler isteniyor ? Yararlanabilmeleri için sunulan şartlar, SGK'nun  sağladığı teşvik ve destekleri alabilmenin kriterleri nelerdir? İş insanlarının  yerine getirmesi gereken  yükümlülükleri,  iş insanlarının SGK'den prim desteğinden kimler yararlanır, nasıl yararlanma ölçütü.

Teşviklerle ilgili çıkartılan 5510 yasanın beş ana indirim başlığı,ile 6111 sayılı teşvik yasasının genç işçiler için çalıştırılmasıyla yapılan destek pirimleri, SGK Kurum ve kuruluşlara para vemediğini,pirim desteği sağladığına dikkat çekildi. Bu teşvikleri alabilmenin temel koşulu iş insanlarının çalıştırdığı işçinin sigorta pirimlerini eksisksiz düzenli ödemeleri.

Değerlendirme geriye dönük son  altı ayın  ortalamalarla teşvik desteği belirleniyor. Teşvikleri almak için iş adamı,önündeki yılı iyi planlamasını isteyen uzmanlar, istihdamda insan kaynaklarının planlamadaki önemlerine dikkat çekildi.İŞ-KUR ve SGK'nın  teşvik ve destekleriyle ilgili iş insanlarından ne istediklerini,bu iki kurumun nasıl çalıştığının iyi bilinmesine dikkat çekildi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500