MERSİN BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, İDARENİN VESAYETİ ALTINDA YAPILAN AÇILIŞA KATILMAYACAĞIZ

MERSİN BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, İDARENİN VESAYETİ ALTINDA YAPILAN AÇILIŞA KATILMAYACAĞIZ

Mersin Barosu, 2 Eylül 2019 tarihinde yapılacak olan 2019-2020 Adli Yıl açılış töreni için Yargıtay’ın davetini reddederek, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak yargı yılı açılışına katılmayacağını bildirdi. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz yazılı açıklamasında, “Kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı ilkesini benimsemiş olmamız sebebiyle, idarenin vesayeti altında yapılan açılışa katılmayacağız. Üç maymunu oynayamayız” dedi.

MERSİN BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, İDARENİN VESAYETİ ALTINDA YAPILAN AÇILIŞA KATILMAYACAĞIZ
MERSİN BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, İDARENİN VESAYETİ ALTINDA YAPILAN AÇILIŞA KATILMAYACAĞIZ Pala
Advert

 

“KUVVETLER AYRILIĞI, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKESİNE TERS DÜŞMEKTEDİR”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz Yargıtay’ın davetine cevaben yapmış olduğu yazılı açıklamasında, “2 Eylül 2019 tarihinde yapılacak olan 2019-2020 Adli Yıl açılış töreni için Baromuza yapmış olduğunuz nazik davetiniz için teşekkür ederiz. Adli yıl açılış törenlerinde avukatların, hukukun üstünlüğü ve mesleki sorunların çözümü için mücadele etmeyi dile getirmesini siyasi bir söylem olarak gören siyasi iktidar, yasa değişikliği yaparak, adli yıl açılış törenlerini yürürlükten kaldırmıştır. Adli yıl açılış törenleri, yargı bağımsızlığının, insan haklarının, hukukun üstünlüğünün ve adaletin tam olarak sağlanabilmesi için yargıda ve savunmada yaşanan sorunların tartışıldığı, dile getirildiği ve alınması gereken önlemlerin gerektiğinde Yargıtay, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi ile TBB Başkanlarının sert bir üslupla siyasi otoriteyi eleştirdiği en önemli törenlerden biridir.

Bizzat sayın Yargıtay’ın açıkladığı etik kurallarda yer alan; Mahkemelerin, anayasal düzeni ve hukukun üstünlüğünü yaşatma ve yüceltme görevini yerine getirebilmeleri için, yetkin, bağımsız ve tarafsız yargının var olması zorunlu olduğundan; çağdaş demokratik toplumda, yargı sistemine ve yargının ahlaki gücü ve dürüstlüğüne halkın güvenmesi son derece önemli olduğundan; yargı etiğinde yüksek standartların yaşatılması ve yüceltilmesinde temel sorumluluk, kurumsal olarak yargıya ait olduğundan ve de aşağıda kısaca belirttiğimiz nedenlerle; ‘kuvvetler ayrılığı’ - ‘hukukun üstünlüğü’ ‘yargının bağımsızlığı’ ilkesini benimsemiş olmamız sebebiyle, Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak 2019-2020 adli yıl açılış törenine de katılmayacağız” ifadesini kullandı.

“SİYASİ İRADENİN SEMBOLİK TOPLANTISINI DİNLEMEYECEĞİZ, ALKIŞLAMAYACAĞIZ”

Yeşilboğaz açıklamasında, “Adli yıl açılış töreninin, bağımsız mekân yerine, kuvvetler ayrılığı ilkesinin yürütme ve yasama erklerini bünyesinde toplayan, yüksek mahkemelere yaptığı atamalarla yargıda söz sahibi olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, siyasetin tam da göbeğinde yapılacak olması, özümsediğimiz, olmazsa olmazımız kuvvetler ayrılığı ve hukukun üstünlüğü ilkelerine ters düşmektedir. Yargıyı emir kulu yapan, hakim atamalarında liyakat unsurunu tanımayan, mülakatlarda ideolojik saiklerle hakim-savcı alımı yapıp, meslektaşlarımızı sadece müvekkillerini savundukları için çeşitli asılsız iddialarla tutuklayan, avukatlık mesleğinin temel sorunu olan mesleğe girişte sınav yapılması, hukuk eğitiminin kalitesinin arttırılması, CMK ücretlerinin iyileştirilmesi gibi bir çok talebimizi yok sayan, can çekişen adaletin yeniden hayat bulması için Anadolu’da sürdürdüğümüz adalet nöbetlerimizi görmezden, duymazdan gelen, hukukun üstünlüğü sıralamasında Türkiye’nin 126 ülke arasında 109. sırada olmasını, adalete güvenin yüzde 70’lerden yüzde 30’lara düşmesini görmezden gelen siyasi iktidarın; ‘adalet’, ‘hukukun üstünlüğü’, ‘ifade özgürlüğü’, ‘insan hakkı’ söylemini dinlemeyeceğiz, alkışlamayacağız. Meslektaşlarımızın adliyelere ve mahkeme salonlarına girişte yaşadığı sorunlara ve meslektaşlarımıza karşı uygulanan şiddete karşı duyarsız olan bir siyasi iradenin yapacağı, sembolik salon toplantısı seviyesine indirgenen adli yıl açılış törenine katılmamız söz konusu olamaz.

Bizler Mersin Barosu olarak; hukukun ve adaletin temsilcisi olan avukatların sorunlarını görmezden, duymazdan gelip, üç maymunu oynamayacağız. Bağımsız bir yargı sistemi kurulana kadar, mesleğimize ve meslektaşlarımıza yapılan saldırılar durdurulana kadar, insan hakları ihlalleri, doğa katliamları sona erene kadar, hukukun üstünlüğü ve adil yargılanma hakkı gerçekleşene kadar, mesleğimizin bağımsızlığından aldığımız güç ile mücadelemize devam edeceğimizi, yürütmenin başının temsil edildiği Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenecek olan 2019-2020 adli yıl açılış törenine katılmayacağımızı bildiririz” şeklinde konuştu.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİMCİLER ŞİDDETE KARŞI YEKVÜCUT
EĞİTİMCİLER ŞİDDETE KARŞI YEKVÜCUT
MERKEZ BANKASI’NIN FAİZDEKİ CESUR ADIMLARI İŞ DÜNYASINDA OLUMLU KARŞILANDI
MERKEZ BANKASI’NIN FAİZDEKİ CESUR ADIMLARI İŞ DÜNYASINDA OLUMLU KARŞILANDI