Tarsus'da Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Başlıyor
Advert Advert

Tarsus'da Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Başlıyor

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Kaplan'ın başkanlığında Tarsus ilçesinde Arkeolojik Yüzey Araştırmaları 2019 yılı çalışmaları başlıyor.

Tarsus'da Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Başlıyor
Tarsus'da Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Başlıyor Pala

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izinleriyle ve Üniversitemizin yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasının destekleriyle yapılacak Tarsus Hinterlandı Yüzey Araştırmalarının başlangıç tarihi 02 Eylül 2019 olarak belirlendi. 

Yaklaşık bir ay sürmesi hedeflenen bilimsel araştırmalar, MeÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğrencileri ve öğretim elemanlarının katılımlarıyla gerçekleşecek.

Araştırma hakkında bilgi veren Doç. Dr. Deniz Kaplan desteklerinden dolayı MeÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar’a teşekkür etti. Kaplan ayrıca çalışmayı destekleyen kurumlar arasında yer alan Mersin Büyükşehir Belediyesi ve araştırmanın ana sponsoru Tarsus Ticaret ve Sanayii Odası’na teşekkürlerini sundu. 

Tarsus kent merkezindeki zengin antik kent ve onun anıtsal mimari dokusunun, Tarsus’un dağlık coğrafyasının da zengin olduğuna işaret ettiğini belirten Doç. Dr. Deniz Kaplan, "Çünkü kentlerin zenginliği, hinterlandlarının yani egemenlik alanlarının barındıkları zenginlikler sayesinde oluşmaktadır. Bunun yanı sıra araştırma alanının çağının uluslararası yol ağını bünyesinde barındırması ve bu sayede ulaşılan jeopolitik konumu, tarih öncesi çağlardan günümüze dek uzanan geniş bir yelpazede kültür basamaklarına sahip olmasını ve kültürlerarası etkileşimde birçok unsuru bünyesinde barındırmasını sağlamaktadır." ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izinleriyle gerçekleştirilen Tarsus Hinterlandı Yüzey Araştırmaları’na 2016 yılında başlandığını ifade eden Doç. Dr. Kaplan, "Tarsus Hinterlandı Arkeolojik Yüzey Araştırmaları kapsamında araştırma sınırları içerisinde yer alan coğrafyada yerleşim izlerini araştırmak, bu bağlamda özellikle kırsal yerleşimlerin tarihsel ve plansal gelişimlerini, ana kent ve antik yollarla bağlantısını ve günümüzdeki korunma durumlarını tespit etmek hedeflenmektedir. Ayrıca Araştırma alanı içerisindeki taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının belirlenip tescillenerek koruma altına alınmasını sağlamak çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır." dedi.

MERSİN KENT HABER