Kelleci Müslüm Mersin Sokaklarında

Kelleci Müslüm Mersin Sokaklarında

Mersin'de Kelleci Müslüm,kentin sokaklarında yaşam savaşı veriyor.

Kelleci Müslüm Mersin Sokaklarında
Kelleci Müslüm Mersin Sokaklarında Pala
Advert Advert

Mersin'in çalışkan insanlarından Kelleci Müslüm yıllardır sokaklarında  kelle satıyor.

60'lı yıllarda Mersin'e ailesiyle birlikte Şanlıurfa'dan geldiğini yıllardan beri Mersin sokaklarında hayat mücadelesi veren Kelleci Müslüm,üç tekerlekli arabasıyla Pozcu sokaklarını,Mersin'in Romanların yaşadığı mahallelerinde nafakasını çıkarmanın gayretinde.. 

1951 doğumlu olan Kelleci Müslüm annesinin Vartolu babasının ise  Hakkari doğumlu olduğunu  Urfa'da evlenmişler,bir süre Şanlıurfa'da yaşamışlar.

Kelleci Müslüm'de bu kentte dünyaya gelmiş.Kendini bildiğinden beri Kelleci Hulüsü'den aldığı kelleleri sattığını, öğleye doğru Mersin sokaklarına çıkıyor.Fiyatının 30 TL olduğunu belirttirken anımıza yaklaşan kadının ısrarı ile 25 liraya verirken kanaatkarlığını dile getiryor."Canı sağolsun" sözündeki içtenliğini yaşıyoruz.

İlerleyen yaşına rağmen yaptığı işi çok sevdiğini,devletten aldığı yaşlılık maaşının yetmediğini belirtirken "Aldığım 650 TL ile bir file bile dolmuyor. Nasıl geçinrim ben" sözleriyle yaşadığımız gerçeği dile getiryor Eşinin kanser hastası olduğunu,% 95 raporlu olması nedeniyle devletten bakım yardımı aldıklarını ifade ederken "Allah devletimize zeval vermesin" sözleriyle minnettarlığını dile getiyor.

Her gün on ,on beş kelle sattığını ifade eden Kelleci Müslüm, "Günlük kazancım 50-60 TL Oğlum kaza geçirip elden ayaktan düşünce ona da bakıyorum.

"Mersin'i ve ülkemi çok seviyorum" sözlerini sık sık dile getiren Kelleci Müslüm,vatana  bayarağa sahip çıkılmak önceliğn olmasına dikkat çekiyor.

Kendisi için ayırdığı kelleyi satırla kırıp paylaşıyoruz.Ayaküstü Mersin'in dününü dinliyoruz.Gözlerinde mutluluk ve sevgi dolu.Çaylarımızı içiyoruz.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500