MERKEZ BANKASI’NIN FAİZDEKİ CESUR ADIMLARI İŞ DÜNYASINDA OLUMLU KARŞILANDI
Advert Advert

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZDEKİ CESUR ADIMLARI İŞ DÜNYASINDA OLUMLU KARŞILANDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası’nın bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını indirmesine ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZDEKİ CESUR ADIMLARI İŞ DÜNYASINDA OLUMLU KARŞILANDI
MERKEZ BANKASI’NIN FAİZDEKİ CESUR ADIMLARI İŞ DÜNYASINDA OLUMLU KARŞILANDI Pala

 

Hisarcıklıoğlu değerlendirmesinde şunları kaydetti:“Merkez Bankası’nın cesur bir şekilde faiz indirimlerini sürdürmesi, iş dünyasına moral veriyor.

Enflasyon görünümündeki iyileşme, cari dengenin düzelmesi ve küresel çapta parasal genişleme sinyalleri de Merkez Bankasının elini güçlendiriyor.Son dönemde faiz indirimlerinin de etkisiyle yurtiçi iktisadi faaliyette ılımlı bir toparlanma görülüyor.Ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceğini umuyoruz. Ama bu süreci güçlendirecek adımlara ihtiyaç var.

Merkez Bankasının faiz indirim kararı bankaların fonlama maliyetini ve mevduat faizlerini düşürecek. Dolayısıyla şimdi sıra bankalarda.Ellerini taşın altına koysunlar ve bu indirimi kredi faizlerine bir an önce yansıtsınlar. Faiz oranlarında son dönemdeki gerileme hala kredi faizlerine yeterince yansımadı. Bu da firmalarımızın üretim, istihdam ve yatırım kararlarına yansıyor.

 Artık ekonominin büyümesine bir destek de bankalardan gelmeli. Bankalar kredi faizlerini indirsin ki, yatırım iştahı artsın.”

MERSİN KENT HABER