Mersin'de Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

Mersin'de Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

Ahi Haftası Mersin'de bir dizi etkinliklerle kutlanmaya başladı.

Mersin'de Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı
Mersin'de Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı Pala

Mersin'de 26. Ahilik Kültürü Haftası Kutlama  törenleri ESOB Başkanı Talat Dinçer'in Atatürk Anıtına Cumhuriyet Alanı'nda çelenk koyma töreniyle başladı.

Cumhuriyet Alanı2ndaki törene ESOB Başkanı Talat Dinçer,Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz,MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan'ın yanı sıra Esnaf Odaları başkan ve üyeleri katıldı.

Törene katılanlar Mersin Büyükşehir Bandosu eşliğinde Ulu Cami'ye kadar Kortej Yürüyüşü gerçekleştirldi.

Ulu Cami yanında gerçekleştirlen törene Mersin Valisi Ali İhsan Su,Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,AK Parti Mersin milletvekili Hacı Özkan, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz,Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak,Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk,KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli,Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Şahne,MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, oda başkanları,STK temsilcileri,öğrenciler ve yurttaşlar katıldı.

ESOB Başkanı Ahilik geleneğinin 13. yy'dan beri Anadolu'da geleneklere bağlı olarak kültürel,ahlaki bir yapısı olduğunu,bunu şiar edinen esnafların toplumsal yaşamda önemli bir yeri olduğuna dikkat çekti.Esnafların son yıllarda büyük sıkıntı içinde olduklarını dile getiren Başkan Dinçer,"AVM'ler esnafları bitirdi. Yerel ve Genel yönetimler gerekli tedbirleri derhal almalı" dedi.E-ticaret üzerinden 60 milyar TL alış verişe dikkat çeken Dinçer,Her sokağa AVM zinciri marketlerin girdiğini,son 10 yılda 35.Bin taksim escort esnafın iş yerini kapattığını belirtti. Devletin esnaf ve sanatkarı korumasını isteyen Dinçer,her yıl 5 bin esnaf yok olduğuna dikkat çekerken yerli ve milli sermayenin esnaf olduğuna vurgu yaptı.Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Esnaf Masası uygulamasını hayata geçirmesinden duyduğu memuniyeti dile getiren Dinçer,mecliste emek veren herkese teşekkür etti.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan KızıltanAhilik geleneğinin yazılı olamayan kurallarıyla ustadan çırağın eğitilerek ahlaklı,dürüst, enaf ve sanatkar yetiştirmeyi amaçlayan bir eğitimden geçerek meslek erbabı olduklarına dikkat çekerken bu geleneğin  13 yy'dan beri sürdürüldüğü,bu gün ise ticaretin temeli para olduğunu,ekiden ticaretin temelinin insan olduğunu anımsattı.Toplumsal yaşamda önemli katkı sağlayan esnafın yok edilmesine seyirci kalınmamasını isteyen Başkan Kızıltan ,"Kısa vadede çarşı esnafının canlandırılması için acil önlemler alınmalıdır. Esnaf nefes alacak Çarşı yaşayacak.Esnafın yanında olalım" çağrısında bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,esnaflarla ilgili yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.Esnaf Masası Projesi’nin detaylarını katılımcılarla paylaşan Seçer, “Sizlerin bana önerdiği Esnaf Masası kurma çalışmalarını şu anda bitirmek üzereyiz. Meclis’in takdirine sunduk. Sizlerin de sağladığı önemli katkı ile önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz. Buradaki temel amacımız, esnafımızın sorunlarının, Belediyemiz tarafından bir an önce çözülmesi ya da diğer bir tanımla esnafımızla Belediye arasında süratli bir iletişim bağı oluşturmak” ifadelerini kullandı.

“Belediye bir ticarethane, Belediye Başkanı da bir tüccar değildir”

Belediye Başkanı olmanın bir çok farklı boyutu olduğundan ve bu yüzden vatandaşları önceleyen politikalar ortaya koyma zorunluluklarından bahseden Seçer, “Belediye bir ticarethane değildir. Belediye Başkanı bir tüccar değildir. Ancak Belediye Başkanı olmanın tabii ki farklı boyutları vardır. Siyasi bir makamdır. Dolayısıyla vatandaşı önceleyen politikalar ortaya koymamız lazım. Ekmek Fabrikamız ekmek üretiyor, bunu tamamen yoksul ve dar gelirli yurttaşlarımıza bir imkan sağlama amaçlı yapmaktayız. Yoksa fırıncılarımızla mücadele etmek gibi bir derdimiz yok. Örneğin; biz yönetime geldiğimizde Dosteli Marketler vardı. Dar gelirli yurttaşlarımıza ucuz gıda maddeleri ya da zaruri ihtiyaç maddeleri temin ediyordu. Bunun doğru bir yöntem olmadığını düşündük, Halk Kart uygulamasını başlattık. 1 Ekim’den sonra faaliyete giriyor. 10 bin yoksul yurttaşımızın cebine bu kart girecek. Bunun belediyemize maliyeti her yıl 12 milyon lira, her ay 1 milyon lira. Buradaki esnafımızı ilgilendiren yönü, vatandaşlarımız alışverişlerini anlaşma yaptığımız yerli esnafla yapacak. Mahallenin bakkalıyla, mahallenin küçük marketine gidecek orada alışverişini yapacak. Her ay 1 milyon lira sizlerin, esnafımızın kesesine girecek. Vatandaşlarımızın da temel ihtiyaç maddeleri olarak evlerine girecek” dedi.

AK Parti Mersin milletvekili Hacı Özkan,çıraklıktan yetişme esnaf olduğunu belirterek başladığı konuşmasına esnafın sorunların esnafların içinden gelen bir siyasetçi olarak bugüne kadar yapılanlardan söz etti.Esnafa sahip çıkan siyasetçiyi onoro edilmesini isteyen Özkan,"Onlar hizmet verenleri bilir,Esnaflar güçlerini birleştirmelidir" dedi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su,Bizi millet yapan değerlere sahip çıkılması gerektiğini belirterek,örf ve adetlerimiz,geçmişten gelen kültürel değerler,bugün kutlanan Ahilik Haftasının özünü oluşturduğuna dikkat çekti.

Vali Su,esnafın bu kültürel değerlerle yetişmesi ticaret ahlakına ve toplumsal yapıya katkısının büyük olduğunu,bu değerler toplumu bir birine bağladığını ifade etti.Esnaf ve sanatkarın srunlarını sözerek yanında olacaklarını ifade eden Su,Sevginin,saygının hoşgörünün egemen olduğu iyiyi  güzele değer katan bu haftanın sahip olduğu değerlerle kutlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından halk oyunları ve Ahilik konulu darama gösterisi gerçekleşti.Şed Kuşatma temsili gösterisinin ardından,İlin Çırağı,İlin Kalfası,İlin Ahisi ödülleri verildi.Toplu hatıra fotoğrafının ardından geleneksel Ahi pilaı konuklara ikram edildi.Vali Su,kazanın başına geçerek bir süre konuklara kepçeyle pilav dağıttı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500