Mersin'de Avukatlar Evlerinin Önünde Saldırıya Uğradı

Mersin'de Avukatlar Evlerinin Önünde Saldırıya Uğradı

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz yaptığı yazılı açıklama ile Mardin Barosu üyesi Av. İbrahim Dündar ve Av. Özlem Dündar’ın, takip ettikleri bir dava dosyası nedeniyle, davanın karşı tarafı olan kişiler tarafından, 17.09.2019 tarihinde evlerinin önünde saldırıya uğramasını kınadı

Mersin'de Avukatlar Evlerinin Önünde Saldırıya Uğradı
Mersin'de Avukatlar Evlerinin Önünde Saldırıya Uğradı Pala
Advert Advert

Yakalanan şüphelilerden ikisinin adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasını, “Avukatlık Kanunu’nun 57. Maddesi çiğnenmiş, kadına şiddet de meşru kılınmıştır” şeklinde değerlendiren Yeşilboğaz, “Karar veren hâkimleri adalete davet ediyoruz” dedi.

“AVUKATLIK KANUNU ÇİĞNENMİŞ, KADINA ŞİDDET MEŞRU KILINMIŞTIR”

Mardin Barosu üyesi Av. İbrahim Dündar ve Av. Özlem Dündar’ın, takip ettikleri bir dava dosyası nedeniyle, davanın karşı tarafı olan kişiler tarafından akşam vakti, evlerine girmek için arabadan indikleri sırada, evlerinin önünde pusuda bekleyen kalabalık bir grup tarafından saldırıya uğrayarak darp edildiğinin bilgisini veren Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Saldırıda meslektaşımız Av. İbrahim Dündar bıçak darbesi ile yaralanmış, Av. Özlem Dündar ise 8 aylık hamile olmasına rağmen ağır şekilde darp edilmiştir. Yine meslektaşımız Av. Özlem Dündar’ın annesi de aynı saldırıda darp edilmiştir. Saldırı uzun süre devam etmiş, çevreden yetişenlerin ve orada bulunan sivil bir polis memurunun yardımı ile daha vahim sonuçları olmadan saldırganlar kaçmak zorunda kalmıştır. Mersin Barosu olarak, öncelikle saldırıya uğrayan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar diliyoruz. Meslektaşlarımıza yapılan bu saldırıyı lanetliyor ve kınıyoruz. Yapılan saldırı sadece meslektaşlarımıza değil, savunma mesleğine, hak, hukuk mücadelesi veren bütün barolar ve avukatlar hedef alınarak yapılmıştır. Hamile bir kadının darp edilmesi ise, olayın apayrı bir vahim boyutudur.

Saldırganlardan üç kişi yakalanmış, 3 kişi ise halen aranmaktadır. Yakalanan şüphelilerden ikisi adli kontrol şartı ile serbest bırakılmış, birisi ise tutuklama talebi ile Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edilmiş olmasına ve üzerine atılı suçu ikrar etmiş olmasına rağmen, imza şartı ile serbest bırakılmıştır. Karar veren hâkimlerin bu kararıyla; savunma hakkının kutsallığı hiçe sayılmış, Avukatlık Kanunu’nun 57. Maddesi çiğnenmiş, kadına ve karnındaki bebeğe yönelik şiddet meşru kılınmıştır.

“LİYAKAT UNSURUNUN GÖZARDI EDİLMESİNİN SONUCUDUR”

Bu durum ne yazık ki, liyakat unsurunun göz ardı edilerek; insan haklarını, hukukun üstünlüğü ilkesini benimsemeyen hâkim-savcıların atanması sonucu, hukukta keyfi uygulama yapıldığının apaçık göstergesidir. Bu hukuksuz kararı da kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Karar veren hâkimleri adalete davet ediyoruz. Avukatlık Kanunu'nun 57. maddesi açıktır; 'Görev sırasında veya yaptığı görevden dolayı avukata karşı işlenen suçlar hakkında, bu suçların hâkimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanır' denmektedir. Bu bağlamda meslektaşlarımıza yapılan haince saldırıyı kınıyor, saldırganın öncelikle 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 57. maddesi dikkate alınarak, en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

“HÂKİMİN DE, SAVCININ DA, DEVLETİN EN TEPESİNDE YER ALAN ERKLERİN DE AVUKATA İHTİYACI OLACAKTIR”

Yeşilboğaz açıklamasında, “Herkes tarafından bilinmesini istiyoruz ki; avukat bir davanın ya da çekişmenin tarafı değildir. Avukat, kendi işini ya da davasını değil, müvekkilinin işini ya da davasını takip eder. Unutulmamalıdır ki, avukata saldıranın da, bu ülkenin hâkiminin de, savcısının da, devletin en tepesinde yer alan erklerin de savunmaya, yani avukata ihtiyacı olacaktır.

Mersin Barosu olarak, Mardin Barosunun yanında olduğumuzu belirtir, yargılama süreci boyunca da sürecin sıkı takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz. Saldırıya uğrayan meslektaşlarımıza, Mardin Barosuna ve saldırıya uğrayan meslektaşımızın annesine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, acil şifalar diliyoruz” şeklinde konuştu.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500