Mersin'de Palyatif Bakım Merkezi Açıldı

Mersin'de Palyatif Bakım Merkezi Açıldı

Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Engelli Bakım Merkezi'nde Mersin Valisi Ali İhsan Su'nun katılımıyla Palyatif Bakım Merkezi'nin açılışı yapılarak hizmete girdi.

Mersin'de Palyatif Bakım Merkezi Açıldı
Mersin'de Palyatif Bakım Merkezi Açıldı Pala

Mersin'de 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü Yaşıl Bakım Merkezi'nde gerçekleştirilen bir dizi etkinlikler kapsamında Palyatif Bakım Merkezi'nin açılışına Mersin Valisi Ali İhsan Su,Türkiye Alzheimer Derneği  Mersin Şubesi  Başkanı ve Engelli Bakım Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge,CHP Mersin milletvekili Av. Alpay Antmen,Tarsus Belediye Başkanı  Haluk Bozdoğan, Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TGİOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şube Başkanı Hulisi Armağan Yıldırım, Mersin Ekonomi Platformu (MEP) Başkanı Özcan Demir, Engelli Bakım Merkezi  Başkan Yardımcısı Abdurrahman Çokgünlü'nün yanı sıra Alzheimer Gönüllüleri ve yurttaşlar katıldı.

Mersin Valisi Su, Palyatif Bakım  Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmasında tıbbın son yıllarda yaptığı çalışmalarla insan ömrünü uzattığına dikkat çekerek ,tıbbın insan ömrünü uzattığını ancak önemli olan uzun yaşamı sağlıklı ve güzel geçirmek olduğunun altını çizdi. Vali Su,İnsanları daha mutlu,daha sağlıklı yaşatmak için devlet olarak bir dizi tedbirler alındığını,bu hizmetleri devletin dışında STK'lar ve özel sektörün de ciddi , başarılı katkılar yaptığını ifade etti. Vali Su,"Mersin Alziheimer Derneği başarılı bir çalışma ile Engelli Bakım Merkezi'nde hizmetlerini sürdürüyor,bugün açılan açılışı yapılan Palyatif Bakım Merkezi'nin milletimize hayırlı,yaralı hizmetler sunacağı inancını taşıyorum.Değerli katkıları için başta Prof. Dr. Aynur Özge'ye ve Alzheimer Gönüllülerine,destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum" dedi.

Türkiye Alzheimer Derneği  Mersin Şubesi  Başkanı ve Engelli Bakım Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge, Alzheimer Hastalığı ve Demans Hastalığıyla ilgili konuşmasında  Demans hastalığının zihnin yitirilmesi olduğunu bu Alzheimer hastalığı olarak teşhis edildiğini,bu hastalığın belirtilerinin iyi bilinmesi gereğine dikkat çekti. Toplum içine çıkmama,Günlük işlerde aksama,Güncel bilgilerden uzaklaşma,Dugusal tepkiler,Gördüğünü algılamama,Olayları muhakeme edememe,Mecaz anlamlı sözcükleri kavrayamama,Yapacağı işleri planyayamamak,karıştırmak,Adresi şaşırmak gibi belirtileri olduğuna dikkat çeken Özge,erkekler çabuk ölürken kadınların erkeklerden 15 yıl daha fazla yaşaması yaşamın her alanında aktif olamalarına bağladı.Özge bu hasatalığı yenmek için yakınlarına büyük iş düştüğünün altını çizerken beslenmenin önemli olduğuna vurgu yaptı.Düzenli ve sağlıklı uykunun şart olduğunu dile getiren Özge,kaliteli bir yaş alma insanların kendi ellerinde olduğunu, 65 yaş üstü insanların özellikle kalça kırığını yaşaması yaşamlarından 15 yıl çalacağını ifade ederken yaşamın her alanında çok dikkat edilmesi gereğine işaret etti. Burada konuklarımızın fiziksel,ruhsal etkinliklerin yanında sosyalleşmeleri sağlandığını 58 personel ile 74  hastaya hizmet sunulduğunu, yeni açılan Palyatif Bakım Merkezi'nde de 18 palyatif hastaya bakım yapılacağını belirtti.Palyatif hastanın açıklamasını yapan Özge,ağır hastaya bakım olarak tanımlayarak, bu hizmetin evde verilmesinin zorluğuna işaret etti. Bugün açılan Palyatif Bakım Merkezi'nin Türkiye'de bir ilk olduğunu,Devlet Hastanaler ve Tıp Fakültesi Hastanelerinin dışında STK'na ait ilk olma özelliği taşıdığının altını çizdi.

Yapılan konuşmaların ardından Palyatif Bakım Merkezi2nin açılış kurdelası Vali Su ve beraberindeki heyetle birlikte kesildi. Palyatif Bakım Merkezini gezen Vali Su,Prof. Dr. Aynur Özge'den Merkez ile ilgili bilgi aldı.

Açılışın ardından Mami Konseriyle etkinlikler devam etti.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü Yaşıl Bakım Merkezi'nde gerçekleştirilen  etkinlikler kapsamında gün içi panayırla başladıŞenay Topal ve Aynur Özge'nin Alzheimer Hastalığı Nasıl Önlenir ? sunumu gerçekleştirldi.Yaşayan Çınarlarımız Söyleşisi,Demans Merkezinin tanıtımı,Hasan Ekinci Halk Müziği topluluğunun dinletisi,ebru çalışmaları ilgi çekti.

Bahçede hazırlanan konser alanında Mersin sanat dünyasının ünlü adı Mami,Alzheimer gönüllüsü olarak burada 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü'nde sahne almaktan duyduğı mutluluğu dile geririrken bir birinden güzel şarkıları orkestrası eşliğinde söyledi.Sanatçı Mami,hayranlarından büyük alkış aldı.

Engelli Bakım Merkezi2ndeki etkinliklere Alzheimer gönüllülerinin destekleriyle hazırlanan yiyecek ve içecekler gün boyu konuklara ikram edildi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

 

 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500