Süslü Kadınlar Bisiklet Turuna Kadınlardan Büyük İlgi
Advert Advert

Süslü Kadınlar Bisiklet Turuna Kadınlardan Büyük İlgi

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında Mersin'de düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nda renkli görüntüler yaşandı.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turuna Kadınlardan Büyük İlgi
Süslü Kadınlar Bisiklet Turuna Kadınlardan Büyük İlgi Pala

Uğur Mumcu Parkı'nda etkinlikler öncesi toplanan kadınlar,bikletlerini süsleyerek renkli görüntüler yarattı. Etkinliğe katılan kadınlar,farkındalık yaratarak,etkinlik boyu gönüllerince müzik eşliğinde eğlendiler.
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Mersin Sorumlusu Ebru Petek Budur tarafından organize edilen tur, Adnan Menderes Bulvarı'ndaki Uğur Mumcu Parkı'nda gerçekleşti.

Bisiklet turuna Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan,Büyükşehir Genel Sekreteri Hasan Gökbel,Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş ile yaklaşık 700'e yakın kadın, bisikletleriyle katıldı. 

Kişisel süslenmelerinin yanı sıra turda sürecekleri bisikletlerini de rengarenk süsleyen kadınlar, mesaj içerikli dövizlerle farkındalık yarattı.Bugün ki etkinliğe bir kaç gün önce bisiklete binmeyi öğrenen kadınlar ve çocukların olması dikkat çekiciydi.


Bisiklet turlarının küresel bir kadın hareketine dönüştüğünü belirten Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Sorumlusu Ebru Petek Budur, bisikletin doğa dostu bir ulaşım aracı olduğunu söyledi.
Bisikletin insan yaşamında çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Budur, "Bisiklet yoğun kent trafiğine alternatif olabilir. Amacımız dikkat çekip farkındalık oluşturmak. Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu diyoruz. Bugün yollarda araç gürültüsü değil, bizim kahkahalarımız olacak" dedi.

 Konuşmanın ardından kadınlar, polisin aldığı yol güvenliği altında pedal çevirerek Mezitli ilçesi Viranşehir sahiline kadar şarkılar eşliğinde bisiklet süren kadınlar havanın da güzel olmasıyla bisiklet sürmenin keyfini çıkardı.

Soli Pompeipolis  Antik kenti içinde düzenlenen konserin ardından müzik eşliğinde bir süre eğlenen kadınlar, daha sonra dağıldı.

Kadınlar, çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracı olan bisiklet ile dünyanın gündeminde de yer alan iklim değişikliğinin, yaşanan küresel iklim krizinin nedeninin insanlar olduğuna dikkat çekmeyi amaçladı. Bisiklete binerek yoğun kent trafiğine çözüm olunabileceğini ve bisikletin de bir ulaşım aracı olarak algılanması gerektiğini dile getirdiler. Tur ile işe, okula, pazara veya ulaşılacak olan her noktaya bisiklet ile rahatlıkla gidilebileceğini gösterdiler. DHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500