BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, YENİ YASA GELİNCE YASAKLAR KALKACAK MI?

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, YENİ YASA GELİNCE YASAKLAR KALKACAK MI?

39. Baro Başkanları Toplantısı, 22.09.2019 tarihinde Türkiye Barolar Birliği’nin ev sahipliğinde, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte 80 ilin baro başkanları, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve yönetim kurulunun katılımıyla gerçekleşti.

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, YENİ YASA GELİNCE YASAKLAR KALKACAK MI?
BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ, YENİ YASA GELİNCE YASAKLAR KALKACAK MI? Pala

 

Ankara’da Özdemir Özok Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Baro Başkanları Toplantısının ana gündem maddeleri kapsamında, başta yargı reform paketi, yeni adli yıldan beklentiler, güncel gelişmeler, ülkemizdeki sorunlar, avukatlık mesleğinin sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

“SAVUNMAYI LÜTFEDEREK DAVET ETMEYİ KABUL EDEMİYORUM”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz toplantının gündem maddelerine ilişkin yaptığı konuşmasında, TBB Başkanı Metin Fezioğlu’nun Sarayda düzenlenen adli yıl açılış törenine katılmasını değerlendirerek, “TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun adli yıl açılışına gitmesi değişik şekilde değerlendirilebilir. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu keşke barolar ile bir toplantı düzenleyerek, birlikte bu hususun değerlendirilmesi yapılabilseydi. Daha önce yasa ile elinden alınan konuşma hakkı, yasa ile verilerek davet edilse ve gitseydi, bu kadar sorun olmazdı. Savunmayı sadece lütfederek davet etmeyi kabul edemiyorum” ifadesini kullandı.

“YENİ YASA GELİNCE NE DEĞİŞECEK?

Yargı reform paketi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Yeşilboğaz, “Yargı paketini önemsiyoruz ancak samimi olunması gerekiyor. Avukatlık yasamızdaki birçok yasal düzenleme görmezden geliniyor, uygulanmıyor, zorluklar çıkarılıyor meslektaşlarımız mesleğini icra edemiyor, hala bu pakette yasal düzenleme ile avukatların mesleklerini daha kolaylaştıracak düzenlemeler yapılacağı gibi bir açıklama yapılıyor. Zaten bu mümkün ama uygulayıcılar tarafından engelleniyor. Pakette düşünce ve ifade özgürlüğü geleceği söyleniyor, ancak ülkemizin büyük bölümünde valiliklerce toplantı ve gösteriler sürekli yasaklanıyor. Anayasal hakkınızı kullanamıyorsunuz. Yasa gelince ne değişecek? Bu yasaklar kalkacak mı? Hiç birimiz kendimizi hukuki güvende hissetmiyoruz. Samimi olalım” dedi.

“HAKLARIMIZ SÜREKLİ TIRPANLANIYOR”

Konuşmasında hukuk mesleklerine giriş sınavının, kangren olan hukuk mezunları sorununa tam çözüm olmayacağını vurgulayan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Sınavların güvenli yapılması ihtimali var mıdır? Ülkemiz sınav yönünden sabıkalı. Öncelikle, keşke hukuk fakültelerine giriş sınavında %1’lik dilime öğrenci alınacağı hususunda basit bir düzenleme yapılsaydı, bu sorun bu kadar büyümez, bu kadar hukuk fakültesi açılmazdı.

Hiç bir siyasi irade, karşısında bağımsız ve güçlü bir savunma istemez. Haklarımız sürekli tırpanlanıyor, meslek alanlarımız sürekli daralıyor. Uzlaştırma ve arabuluculuk sistemi ile avukatlık mesleği bitiriliyor. Bunlara çözüm bulunması gerekiyor.

TBB ile barolar arasında yaşanan sorunların çözümünde, güven ilişkisi çok önemli. Bu süreçte TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun sorumluluğu ağır. Ancak Feyzioğlu, bu sorunu çözecek adımları atmıyor. Birlik olmak zorundayız” diye konuştu.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500