4. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği Gerçekleştirldi

4. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği Gerçekleştirldi

Mersin Üniversitesi koordinatörlüğünde ulusal ve uluslararası toplam 35 kurumun işbirliğinde yürütülen MERSCIN ve IV. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği projelerinin açılışı 27 Eylül Cuma günü gerçekleştirildi.

4. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği Gerçekleştirldi
4. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği Gerçekleştirldi Pala

CNR Expo Fuar Merkezi’nde yapılan törene Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tabak, Konya Karatay Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çağatay Ünüsan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Fatma Yanık, Yenişehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Metin Solunoğlu, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Baykal Başdemir, kamu kurum, kuruluş ve sivil toplum temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Avrupa Komisyonu tarafından Horizon2020 programı kapsamında, International Mersin Science Night (MERSCIN) ve TÜBİTAK-4007 programı kapsamında desteklenen IV. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği projelerinin açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Etkinliğin açılışında söz alan Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Üniversitemiz ile ilk günden beri sürekli birlikte çalıştıklarını ifade ederek Mersin’de bilim şenliğinin düzenlenmesine katkı sunan kurum ve kuruluşlara desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Bilimin daima insanlığın hizmetinde olduğunu ve refah seviyesinin yükseltilmesine katkı sağladığını ifade eden Deniz, “Gençlerimizi bilime teşvik etmek ve farkındalık açısından bu etkinliğin çok önemli olduğuna inanıyorum.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Mersin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, iki gün sürecek etkinliklerin verimli geçeceğine ve kendini bilime verecek öğrencilerimize iyi bir örnek teşkil edeceğine inandığını belirtti.

Çok sayıda katılımcı ve destekçinin yer aldığı büyük projelerde başarı sağlamanın zor olduğunu belirten Prof. Dr. Yağcı, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Mersin Bilim Şenliğinin başarıyla düzenlenmesinden dolayı Avrupa Komisyonunun da dikkatini çektiğini belirtti.

3 ulusal, 3 uluslararası destekçi, 5 yerel yönetim, 7 kamu kurumu, 11 üniversite ve 7 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen şenliğe 23 okulun katılım sağlayacağını söyleyen Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, şenlikte 6 farklı ülkeden 8 kurum, 18 uluslararası katılımcının yer alacağını ve 108 atölye odacığında 196 atölye çalışması sergileneceğini ifade etti,

Prof. Dr, Yağcı, “Çok sayıda insanın emek verdiği, bilimin nimetlerinin neler olduğunu sunmaya çalıştığı büyük bir etkinlik bu. Amacımız bilimin gençler arasında yer edinmesini sağlamak. Şunu unutmamalıyız. Bilim merakla başlıyor. Amacımız çocuklarımızın ve gençlerimizin önce merak etmelerini, araştırmalarını ve daha sonra keşifler, inovasyonlar yapmalarını sağlamak.” dedi.

Avrupa Komisyonu Araştırma Yürütme Ajansı Sektör Başkanı  Alan Craig ise Mersin’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek projenin Türkiye’de yapılmasının ve iki günlük etkinlik boyunca ortaya çıkacak etkileşimin önemine değindi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti. Mersin Vali Yardımcı Süleyman Deniz, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ile birlikte stantları gezerek öğrencilerden ve katılımcılardan bilgi aldı.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500