AKDENİZ BELEDİYE MECLİSİ KARADUVAR'DA TOPLANDI

AKDENİZ BELEDİYE MECLİSİ KARADUVAR'DA TOPLANDI

Akdeniz Belediyesi Ekim ayı ilk Meclis Toplantısı, belediye tarafından vatandaşlara kazandırılan Karaduvar Mahallesi Kültür ve Taziye Evi’nde düzenlendi. Mustafa Gültak Başkanlığında gerçekleşen toplantıya, mahalle sakinleri, muhtarlar ve gazeteciler yoğun ilgi gösterdi.

AKDENİZ BELEDİYE MECLİSİ  KARADUVAR'DA TOPLANDI
AKDENİZ BELEDİYE MECLİSİ  KARADUVAR'DA TOPLANDI Pala

 

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından söz alan mahalle sakinleri ve muhtarlar, mahallelerine ilişkin taleplerini ve yaşadıkları sıkıntıları Başkan M. Mustafa Gültak ve Meclis üyelerine bizzat anlatma fırsatı buldu. Akdeniz Belediyesi Temmuz ayı Meclis toplantısını da Çilek Mahallesi’nde, yine vatandaşların katılımıyla yapmıştı.

Yoklama ve bir önceki birleşim tutanak özetinin okunmasının ardından, Meclis’e sunulan çeşitli önergeler okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Sonrasında ise 2020 Mali Yılı Ücret, Vergi, Resim ve Harç tarifeleri; 2020-2024 yıllarını kapsayan Stratejik Plan güncellenmesi; 2020 Mali Yılı Performans Programı; 2020-2022 Mali Yılı Bütçesi ile zabıta memurlarına 2020 yılında uygulanacak fazla mesai ücretinin tespitiyle ilgili teklifler görüşülerek oylandı ve komisyonlara sevk edildi.

Yılmaz Güney Parkı’nı, Akdeniz Belediyesi yenileyecek

Meclis’in 8’inci gündem maddesinde yer alan Yılmaz Güney Parkı’nın restorasyonu ile ilgili söz alan Başkan Gültak, “Belediyemiz imkânları ile burayı kendimiz yapacağız. Bakanlık ile sadece bir protokol imzalayacağız. Meclis üyelerimize, desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum ve bu maddeyi gündemden çekiyorum” dedi. Yapılan oylama sonucu bu madde, meclis üyelerinin oybirliğiyle gündemden çekildi.

Meclis’in 9’inci gündeminde ise, Kürkçü Mahallesi’nde bulunan Akdeniz Belediyesi’ne ait 350 m2 yüzölçümlü hissenin cami binası yapımı amacıyla İlçe Müftülüğü’ne tahsisi ile ilgili komisyon kararı, üyelerin oybirliği ile kabul edildi. Toplantıda; Karaduvar, Bekirde, Nusratiye, Kazanlı, Sarıibrahimli ve Yaka mahallelerinde bulunan trafo alanları ile ilgili imar plan değişiklik teklifleri de komisyon raporları da görüşülerek oybirliği ile kabul edildi.

Hal Mahallesi’ne bir taziye evi ve kreş yapılacak

Meclis’te; Toroslar ilçesi Yalınayak Mahallesi ile Akdeniz ilçesi Hal Mahallesi sınırlarında kalan 3403 adanın doğusu; 3404 adanın batısındaki otopark alanında, imar planı değişikliği ile halkın kullanımına sunulmak üzere kültürel tesis alanı ve Akdeniz Belediyesi çok amaçlı hizmet binası

yapımı için plan değişikliğini öngören teklifle ilgili komisyon raporu da görüşülerek oybirliği ile Meclis’ten geçti.

Gündem maddesi ile ilgili konuşan Başkan Gültak; “Amacımız bu bölgeye hem bir taziye evi hem de bir kreş kazandırmak. Hal Mahallemize hayırlı olsun. Yapım aşamasına gelmeden önce bürokrat arkadaşlarımız, projeyi mutlaka parti sözcüleri ile görüşerek fikirlerini alsınlar. Böylelikle gerçekten güzel öneriler ortaya çıkabiliyor. Bu konuda bir fikir birliğine varalım” dedi.

Huzurkent’te iki camiye gasilhane ve morg yapılacak

Ana gündem maddelerinin ardından Meclis’e sunulan çeşitli önergeler görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi. Huzurkent Bahşiş Mahallesi Ulu Cami ile Huzurkent Köselerli Mahallesi Fatih Camii’nde, gasilhane ve morg yapımıyla ilgili önerge hakkında söz alan Başkan Mustafa Gültak, “Sorunları yerinde tespit etmek için hemen her hafta mahallelerimizi ziyaret ediyorum. Geçen hafta da bu mahallemizdeydim. Gasilhane ve morg, Huzurkent için çok ciddi bir ihtiyaç. Bakanlıklarımız ile görüştüm, inşallah 2 tane cenaze arabası alacağız. Bu büyük camilerimizin yanına da hem gasilhane hem de morg yapacağız. Dolayısıyla Huzurkent’te yaşayan insanlarımız, acılı günlerinde bu iki camide hazırlıklarını ve defin işlemlerini yapabilecekler” dedi.

Karakucak güreşleri, Huzurkent’te organize edilecek

Huzurkent’te, 29 Ekim tarihinde Karakucak Güreşleri’nin yapılmasıyla ilgili önergeyi de değerlendiren Başkan Gültak, “Huzurkent; dünya çapında Avrupa ve Dünya güreş şampiyonları çıkaran bir bölgemiz. Buraya güreş salonu kazandırmak için de çalışıyoruz. Yetiştirebilirsek yapalım, olmazsa seneye mutlaka rutin bir hale getirelim” dedi. Söz konusu önerge, ilgili komisyonlara oybirliğiyle havale edildi.

Meclis üyelerinin dile getirdiği kimi konuların ardından muhtarlar ve Karaduvar sakinleri söz alarak, yaşadıkları mahalleye ilişkin kimi taleplerini, sanayi tesisleri ve atıklardan kaynaklı yaşadıkları sorun ve sıkıntıları dile getirdi, bu sorunların çözümünü istedi. Bir sonraki toplantının 15 Ekim 2019 tarihinde, belediye merkez binada yapılmasının karara bağlanmasından sonra Meclis toplantısı sona erdi.

MERSİN KENT HABER