Mersin Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu Ertelendi

Mersin Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu Ertelendi

Mersin Kent Konseyi Seçimli Genel Kurul Toplantısı yeterli sayıya ulaşamadığı nedeniyle Seçimli Genel Kurul toplantısı bir ay sonraya ertelendi.

Mersin Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu Ertelendi
Mersin Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu Ertelendi Pala
Advert Advert

Mersin Kent Konseyi SeçimliGenel Kurul Toplantısı  Mersin Büyükşehir Kongre Merkezi'nde yapılmak üzere toplandı. Genel Kurul topantısının Yeterli imza sayısına uluşılamadığı anlaşılınca,Mersin  Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu, Genel Kurulda kısa bir açıklamada bulunarak,seçimli genel kurulun yapılabilmesi için yeterli sayıya ulaşılamadığını belirten ifadesinde  toplantının bir ay sonraya ertelendiğini  açıkladı. 

Sabah saatlerinde Genel Kurul toplantısına gelen genel kurul üyeleri , genel kurulun yapılabilmesi için  yeterli sayıya ulaşmasını bekledi.Bu arada gelen konuklara mini  klasik müzik konseri verildi. 

Mersin Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu toplantısına gelen kurul üyelerinin bazılarının seçimin ertelenmesi için imza vermedikleri gözlendi.

Mersin Kent Konseyi’nin en yetkili organı olan Genel Kurul, her yıl, iki toplantıdan az olmamak üzere, üyelerin salt çoğunluğu (mevcut üye sayısının yarıdan 1 fazlası) ile toplanması gerekiyordu.

Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’ne dayanarak kurulmuş yapılardır. Kuruluş amaçları; “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek”tir.

Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmalarını ifade etmektedir.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500