Cahit Sıtkı Mersin’de Anıldı

Cahit Sıtkı Mersin’de Anıldı

Cahit Sıtkı Tarancı ,4 Ekim doğum gününde İçel Sanat Kulübü’nde (İSK) düzenlenen Öldük..Ölümden Bir Şey Umarak Şiir ve Edebiyat Etkinliğinde anıldı.

Cahit Sıtkı Mersin’de Anıldı
Cahit Sıtkı Mersin’de Anıldı Pala

İSK Salonunda gerçekleşen etkinliğe  İSK Başkanı Sedat Aydöner,Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Fatma Yanık,Strareji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş,Dr. Galip Kırıcı,Eğitimci –şair Ali Uysal’ın yanı sıra medya  dünyası , sanatseverler etkinliğe büyük ilgi gösterdi.

Cahit Sıtkı’nın doğum günündeki etkinliğin metin yazarlığını Baha Sadık Akıner yaparken A. Hakan Erendor,Banu Irmak,Nuray Özgenç sanatçının zihinlere kazınan sevilen şiirlerinden ve öykülerinden seçkiler sundu.

Etkinlikte sanatçının  4  Ekim 1910’da Diyarbakır’da doğumundan Viyana’da  12 Ekim 1956 46 yaşında ölümüne kadar yaşamından kesitler sunulurken,Şiirlerinin yanı sıra öyküleriyle de  sanat dünyasında kendine özgü bir yer edindiğine dikkat çekildi. Sanatçının ünlü şiirleri dillendirilirken,yaşamın zorluğu karşısında bazı gazete ve dergilerde yazdığı öyküleriyle geçindiği ifadesinde bulunuldu.

Sanatçının doğduğu ev Diyarbakır’da Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi olarak sanatseverlerden büyük ilgi görüyor.Sanatçının yapıtları,okuduğu dergiler,kitaplar,resimler,şiir tabloları,aile fotoğrafları,dostlarıyla çekilen kareler yer alırken,evin ortasında sizleri Cahit Sıtkı’nın heykeli karşılıyor.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500