MERSİN’DE İLK HAYVAN FESTİVALİ

MERSİN’DE İLK HAYVAN FESTİVALİ

Mersin’de ilk hayvan festivali olan Evcil Hayvan ve Doğal Yaşam Festivali (PatiFest) büyük katılımla gerçekleşti.

MERSİN’DE  İLK HAYVAN FESTİVALİ
MERSİN’DE  İLK HAYVAN FESTİVALİ  Pala
Advert Advert

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Mersin’in ilk hayvan festivali olan Evcil Hayvan ve Doğal Yaşam Festivali (PatiFest), ilk gününde Mersinli hayvan severlerden tam not aldı. Hayvan severlerin kenti olan Mersin’e yakışan bir festivale imza atan Büyükşehir Belediyesi, evcil hayvanlar ve sahiplerini bir araya getirdi.

Fenerbahçe Meydanı’nda gerçekleştirilen PatiFest’in ilk günü birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Vatandaşlar ve can dostları kendileri için yapılan festival ile doyasıya eğlenirken, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de bu coşkuya ortak oldu.

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayvan sevgisi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen PatiFest’in açılışını gerçekleştirdi.

 “Belediye olarak PatiFest gibi farkındalık etkinliklerini arttırmak istiyoruz”

Hayvan dostlarımıza karşı farkındalık yaratmak amacıyla böyle bir festival düzenlediklerini belirten Başkan Seçer, “PatiFest farkındalık yaratmak için yaptığımız bir etkinlik. Dün hayvan haklarını koruma günüydü. Her yaştan çocuklarımızla beraber hayvan sevgisini aşılamak, hayvan sevgisini öğretmek, şefkatli olmalarını telkin etmek amacıyla bir etkinlik yaptık. Bu bir farkındalık, bu bir anlayış, bu bir kültür.  Hayvanlara hunharca davranıyoruz. İnsanlar zaman zaman bizleri dehşete düşürecek uygulamalar yapıyor. Hayvanlara karşı yapılan zulmü haberlerde okuyoruz.  Bunlar bizi üzüyor. Belediye olarak bu etkinlikleri artırmak istiyoruz” dedi.

Üniversite öğrencilerinden Başkan Seçer’e doğum günü sürprizi

PatiFest’in bir diğer sürprizi ise Başkan Seçer’e yapılan doğum günü kutlamasıydı. Seçer’in Ramazan’da iftar programında tanıştığı ve sonrasında tatlı yediği üniversite öğrencileri, Başkan Seçer’e sürpriz doğum günü kutlaması yaptı. Öğrencileri karşısında pasta ile gören Başkan Seçer, şaşkınlığını ve mutluluğunu gizleyemedi.

Sokak hayvanları için açık arttırma

Seçer, festivalde fotoğraf sanatçısı Mehmet Miras’a ait fotoğrafı, sokak hayvanlarına mama karşılığı açık artırmaya çıkardı. Oldukça çekişmeli geçen artırmada Başkan Seçer, 1000 kilogram mamayı kendisi alarak, fotoğrafı PatiFest’e katılan Helin, Eylül ve Elif kardeşlere hediye etti.

PatiFest ilk gününde renkli görüntülere sahne oldu

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen PatiFest, ilk gününde birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Sunuculuğunu ünlü radyocu Sarı Şeker Sema’nın yaptığı festival, sabah saatlerinden gün sonuna kadar dolu dolu etkinliklerle devam etti. 

 PatiFest ilk gününde 7 etkinlik, 8 performans gösterisi,  5 söyleşi, 2 fotoğraf sergisi, caymaz yarışması ve sürpriz ödüllerin dağıtıldığı Pop-Up yarışmalarıyla vatandaşların beğenisini kazandı. Gün sonundaysa Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın muhteşem konseriyle açık havada vatandaşlara hoş bir akşam yaşattı.

 Korkularını yendiler, birçok cinsi bir arada görme fırsatı yakaladılar

 Çeşitli cinslere sahip köpek ve kedilere ev sahipliği yapan PatiFest’te birçok vatandaş korkularını yenerek hayvanlarla dost oldu. Pug ve Golden Retriever cinsi köpekler çoğunluğu oluştururken Buldog, Beagle, Kaniş, Shar-Pei cinsi köpeklerin de yer aldığı festival, vatandaşlara çeşitli cinslerde köpekleri bir arada görebilme fırsatı sundu. Mersin’de az rastlanan Sivas Kangalı ve Çin Aslanı cinsi köpeklerse festivalde ilgiyi üzerlerinde topladı.

 Yarışmalar hem eğlendirdi hem de kazandırdı

 Gün boyu süren festivalde yapılan Pop-Up yarışmalarla, ziyaretçilere hayvanlarla ilgili sorular soruldu. Kazananlara sürpriz hediyeler verilirken, soruların yanıtları izleyicilerin ufkunu açtı. Festivalin merakla beklediği caymaz yarışmasını ise vatandaşlar dikkatle izledi. Kurulan parkurda, çevresel uyarıcılara takılmadan kendisine seslenen sahibine en kısa sürede ulaşan köpekler dereceye girerek ödüllendirildi. Caymaz yarışmasının birincisi 2 saniye 31 saliselik derecesi ile Nihat Özen ve hayvan dostu Ares olurken, ikinciliği Şervan Beyazıt ve Teddy, üçüncülüğü de Fulya Tatlı ile Linda kazandı.    

 Sokak hayvanları için dört koldan destek verildi

 Festival alanında açılan Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Dairesi standında sokaktaki hayvanlar için mama,  Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi standında da mama kabı dağıtıldı. İtfaiye Dairesi standında ise arama-kurtarma köpekleri Çov-çov ve Alen’in performans gösterisi yoğun ilgi gördü. Ahbap Tarsus, Mersin Patileri, Bir Destek Bin Huzur, Mersin Lions Kulübü, Kimse-Sizsiniz stantlarının yanı sıra yeme-içme, takı, kitabevi stantlarında da farkındalık çalışmaları ve sokak hayvanları yararına satışlar yapıldı.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500