Stratejik Taslak Plan Tanıtım Toplantısı Yapıldı
Advert Advert

Stratejik Taslak Plan Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ Taslak Stratejik Plan Tanıtım Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Stratejik Taslak Plan Tanıtım Toplantısı Yapıldı
Stratejik Taslak Plan Tanıtım Toplantısı Yapıldı Pala

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kenti hep beraber yönetip, birlikte kararlar aldığı meclis üyeleri ile bir araya gelerek taslak  strateji tanıtım planını paylaştı.

Stratejik Plan’ın hazırlık sürecinde düzenlenen çalıştaylar ile katılımcı demokrasi adına güzel paylaşımlarda bulunulduğundan bahseden Başkan Seçer, 2020-2024 hizmet yıllarını kapsayacak olan Stratejik Plan’ın kente katacağı değerleri anlattı. Seçer, Mersin’i ileriye taşıyacak uygulamaları hayata geçireceklerini aktardı.

 

“Çalıştaylardan çıkan raporlar doğrultusunda Stratejik Planımızı hazırladık”

 

Seçer, sağlıktan tarıma, fen işlerinden yol çalışmalarına, dezavantajlı gruplardan spor, kültür ve sanata kadar pek çok alanı kapsayacak hizmetlerin yer aldığı yol haritasını anlattı. 2020-2024 Stratejik Plan çerçevesinde yapılan çalışmaları meclise sunmadan önce değerlendirmek için bir araya geldiklerini aktaran Başkan Seçer, “Bu önemli bir toplantı. Göreve geldiğimizden bu yana demokrasi tanımı yaparken, katılımcı demokrasinin önemli olduğunu ve bu kavramın da terminolojide, kitaplarda kalmaması ve uygulamada bizim yönetim anlayışımızda bunun hayata geçirilmesinin son derece önemli olduğunu söylemiştik. Bu anlayış çerçevesinde Stratejik Plan hazırlık çalışmamıza başladık ve sağlık, tarım, fen işleri, yol işleri, kadın, dezavantajlı gruplar, spor, sanat, kültür gibi birçok alanda çalıştaylar düzenledik. Bu çalıştaylara her alanın, her konunun aktörlerini, sivil toplum örgütlerini, otoritelerini davet ederek, onların görüşleri doğrultusunda, o toplantılardan çıkan raporlar doğrultusunda Stratejik Planımızı hazırladık” dedi.

 

Başkan Seçer, yatırımlar için kaynak yaratma zorunlulukları bulunduğunu ifade ettiği konuşmasında,“Geçen yılın bütçesi 2 milyar 255 milyon TL.  Bizim bu yıl yaptığımız bütçe 2 milyar 254 milyon TL.  Daha gerçekçi bir bütçe. Biz bunu 2.5 da yapabilirdik, 3 de yapabilirdik. Kimse niçin yapıyorsun demezdi. Ama performansın düşük çıkar, gerçekleştiremezsin. Bütçe gerçekleştirme oranı arzu edilen noktalara erişemez. Bizim büyük yatırımların altına imza atabilmemiz için mutlaka kaynak yaratmamız gerekiyor. Bu kaynaklar da var. Özellikle altyapı yatırımlarında Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin yaptığı yatırımlarda bu finansmana çok daha rahat erişebiliyorsunuz. Kanalizasyon yaparsınız, arıtma yaparsınız, su isale hattı yaparsınız, içme suyu şebeke projesini gerçekleştirirsiniz.  Dünyada çok farklı referanslarla, farklı finansmanlara ulaşabiliyorsunuz. Bu birincisi. İkincisi, gelir getiren yatırımlardır. Bir tanesi şu anda Mersin'in gündeminde olan Metro Projesi. Bunlara da ulaşabiliyoruz. Bizim için önemli olan, bu uğraştığımız finans kaynaklarının bizlere maliyetinin makul olması. Bulmaya uğraştığımız finans kaynakları, beceri, proje ve araştırma istiyor.Bu projeleri bizim kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirme şansımız yok. İşte böyle hibe kredilerine göndermemiz lazım. Mersin'de çok sayıda Suriyeli misafirimiz var. 200 bin kayıtlı. Bir o kadar da kayıt dışı. Bu da önemli bir idari zafiyet, hizmet zafiyeti ortaya çıkarıyor. Bizim kaynaklarımız 1 milyon 800 bin nüfuslu Mersin'e göre geliyor. Biz bu gelirleri 1 milyon 800 bin nüfusa göre kullanıyoruz, ancak nüfus minimum 2 milyon 100 bin, 2 milyon 200 bin. Buna göre de bu kaynağı kullanmamız lazım. Diğer taraftan çevreye yapacağımız yatırımlar çok önemli. Küresel ısınma, iklim değişikliği dünyanın sorunu. Bunları minimize edecek, yeni nesil yatırımların altına imza atabilirsek, bu konuda önemli yatırımları bölgemize çekebiliriz. Bu konularda önemli bir yapı ve ekip oluşturabiliyorsak, bu hibe kredileri ne bölgemizde çekebiliriz ve bunları da yapacağız, yapıyoruz, önemsiyoruz. Hep beraber çok önemli yatırımların altına imza atacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Başkan Seçer’in konuşmasının ardından basın dışarı çıkarıldı.

Basına kapalı toplantıda Mersin Büyükşehir Belediyesi Strateji Gelişme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş ile MESKİ Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Sibel Toprak Yalçın, taslak sunumu meclis üyelerine aktardığı bilgisi verildi.

MERSİN KENT HABER

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500