Mersin'de Sanat Günleri Başladı

Mersin'de Sanat Günleri Başladı

VI. Uluslararası Dünya Kenti Mersin Resim Sergisi Bazzar Cafe Sergi Duvarı'nda açıldı.

Mersin'de  Sanat Günleri Başladı
Mersin'de  Sanat Günleri Başladı Pala

Mersin'de VI. Uluslararası Dünya Kenti Mersin Resim Sergisi açılışına Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit,Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan,24. Dönem AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun,21. Dönem MHP Afyon milletvekili Müjdat Kayayerli,Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş,Küratör Hülya Gülmez'in yanı sıra Kosava,İran,Kerkük,Kırım'dan gelen,Konya,Balıkesir,Şanlıurfa,izmir,İstanbul,Ankara,Kayseri'den katılan ve Mersin'deki sanatçılar katıldı.

Sergiye sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

Küratör Hülya Gülmez, bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası Dünya Kenti Mersin Resim Sergisi, Dünyaca Ünlü Mersinli Ressam Ahmet Yeşil'in destekleri ve  gayretleriye bu serginin düzenlendiğini,Mersin'i dünyaya tanıtmayı amaçladığına dikkat çeken Gülmez,bu sergide daha çok Mersin'in değerleri narenciyesi,portakalı,limonu öne çıkarılması,doğal,kültürel,tarihi ve uygarlığının yanı sıra kültürel zenginliğinin  yansıtılması konu edildiğini,ancak sanatçıların çoğu bu çalışmalarını sergiye yetiştiremediğini dile getirirken  "Gelecek yıl bu çalışmaları fazlasıyla sanatseverler görecek. Bu sergide  60 sanatçının 120 yapıtı yer alıyor. Yağlıboya,Akrilik,Karışık Teknik,Ağaç Oyma,İğne Oyası,Keçe,Kağıt Katlama çalışmalarını sanat severlerin beğenisini sunuyoruz" açıklamasında bulundu.

Ressam Gülmez,kendisini Kırımlı  Hoca olarak bilindiğini,ancak doğma büyüme Mersinli olduğuna dikkat çekerken 17 yaşından beri resim sanatı içinde olduğunu belirtti. Adana Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü mezunu olan sanatçı Apollon Sanat Evi sahibi , dört yıldır Toroslar Belediyesi'nde kadrolu eğitimci olarak çalışmakta.

Akşam saatlerinde açılışı gerçekleştirlen sergi yan fült sanatçısının melodisi eşliğinde sanat severler sanatçıların yapıtlarını gezdi,değelendirmelerde bulundu.Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit ve Mezitli Belediye Başkanı Tarhan,bir süre sanatçılarla sohpet etti,yapıtları hakkında bilgi alan başkanlar, sanatçılarla hatıra fotoğrafları çektirdi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500