XXIV. MERSİN ARKEOLOJİ GÜNLERİ BAŞLADI

XXIV. MERSİN ARKEOLOJİ GÜNLERİ BAŞLADI

İçel Sanat Kulübü,bu yıl 24.sünü gerçekleştirdiği Arkeoloji Günleri arkeoloji severlerin büyük ilgisiyle başladı.

XXIV. MERSİN ARKEOLOJİ GÜNLERİ BAŞLADI
XXIV. MERSİN ARKEOLOJİ GÜNLERİ BAŞLADI Pala

XXIV.Mersin Arkeoloji Günleri etkinliğine İçel Sanat Kulübü İSK)  Başkanı Sedat Aydöner,CHP Mersin Milletvekili Av.Alpay Antmen,26.  Dönem CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu,Yenişehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Muarat Sakuçoğlu,Büyükşehir Kültür ve Sanat Daire Başkanı Fatma Yanık,Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş,MTSO Yönetim Kurulu Üyelerinden Cenk Cenkçimenoğlu ,Yasemin Taş,Mersin Arkeoloji Müdürü Sogül Ceylan Bala,İSK önceki dönem başkanları,İSK Üyeleri,sanatseverler katıldı.

İSK Başkanı Sedat Aydöner,24. Mersin Arkeoloji Günleri etkinliğinde yaptığı konuşmasında arkeoloji ile ilgili bu etkinliğin Türkiye'de bir ilk olduğunu 1995 yılından beri kesintisiz biçimde gelenekselleştirlerek sürdüğünü,kentin etkinliği sahiplendiğine dikkat çekti.Etkinliklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Etkinliğe katkı ve destek veren kamu kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Başkan Aydöner,Mersin Arkeoloji Günleri'ni uluslararası etkinliğe dönüşmesinin zamanının geldiğini ifade etti.

XXIV.Mersin Arkeoloji Günleri etkinliğinde İSK önceki dönem başkanlarından Semihi Vural,Büyükşehir Kültür ve Sanat Daire Başkanı Fatma Yanık ve 26. Dönem CHP Mersin milletvekili Serdal Kuyucuoğlu birer konuşma yaptı.

Bu yıl Kültürel Mirasa Katkı Ödülü

Yerelde; Kent Kültürüne Katkı Ödülü: Prof.Dr.Serra Durugönül

Kent Kültürüne Katkı Ödülü: Ressam Ahmet Yeşil

Ulusalda; Kültürel Mirasa Katkı Ödülü: Prof. Dr.Remzi Yağcı'ya verildi.

Prof.Dr.Remzi Yağcı, (9 Eylül Üniversitesi), “Soli Pompeiopolis Kazıları 2019” sunumunu gerçekleştirdi.

İlk günde Fotoğraf Sanatçısı Bülent Akbaş tarafından gerçekleştirlen "Eski Mersin Fotoğrafları Sergisi ile İSK Kulüp Üyeleri Karma Sergisi açıldı.

Ardından katılan konuklar için  Geleneksel Tanışma ve Dostluk yemeği Olba Restaurantta verildi.

Yarın saat 10.00 Arkeoloji Günleri planlanan program dahilinde sürecek.Arkeolojik Çevre Gezisi ile pazar günü sona erecek.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500