Mersin'de Kadınlar Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü Düzenledi.

Mersin'de Kadınlar Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü Düzenledi.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü, meme kanserine dikkat çekmek amacıyla Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü düzenledi.

Mersin'de Kadınlar  Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü Düzenledi.
Mersin'de Kadınlar  Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü Düzenledi. Pala

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünün meme kanserine dikkat çekmek,farkındalık yaratmayı amaçladığı yürüyüşe yüzlerce kadın penbe tişört giyerek ellerinde "korkma,erteleme,geç kalma", Kontrolleri erteleme",Kansere değil hayata şans verin", Kanser ihmale gelmez bazan bir gün her şeyi değiştirir" pankartlarıyla katıldı.

Büyükşehir Belediye Bandosunun eşliğinde yürüyen kadınlara bazı STK temsilcileri de destek verdi.Bando eşliğinde Fenerbahçe Meydanı'ndan Marina'ya kadar şarkılar ve slagonlar eşliğinde yürüyen kadınlar çevreden büyük estek aldı.CHPMersin Milletvekili Av. Alpay Antmen,Mersin Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Akar Tülücü ve Oda temsilcileri de kadınların yürüyüşüne destek verdi.

Marina'daki etkinlikte kadınlara hitap eden Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı,Memekanserine dikkat çekmek için bugün sanah Mersin Üniversitesi'nde panel düzenleyerek toplumu bilgilendirdiklerini,buradaki etkinlikte de kadınların Meme Kanseri Farkındalık yürüyüşüne katıldıklarını ifade ederek "Hepimiz iyi biliyoruz ki kanser bir hastalıktır. Kanserin iyi huylusu kötü huylusu olamaz.Erken teşhis önemli.Erken teşhis olursa korkulacak bir şey yok." dedi. Çamsarı bir iki hafta içinde Mersin'de Onkoloji Hastanesinin hizmete gireceği müjdesi vererek,"Bu yürüyüşü gerçekleştiren bu güzel toplulukla birlikte sizleri bu hastaneyi hizmete açmaya çağırıyorum." dedi.

Mersin Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel  Sezer,Meme Kanserine dikkat çekmek için bu yürüyüşü gerçekleştirdiklerini belirttiği konuşmasında Mersin Üniversitesi ile el ele vererek kamuoyuna farkındalık yaratarak kadınlarla birlikte düzenledik.Kötü enerjilerizi boşaltarak başlamak istiyoruz." dedi. Sezer , dünyada geçenyıl 2 milyon kadına meme kanseri tanısı konduğunu,bir yılda 627 bin kadının yaşamını kaybettiğinin altını çizerek önemli olan erken teşhis olduğuna vurgu yaptı.Sezer, "Riskimiz malesef kadın olmamız. Yeter ki geç kalmayalım.Erken teşhis hayat kurtarır"açıklamasında bulundu.

CHP Mersin milletvekili Av. Alpay Antmen yaptığı kısa konuşmasında Meme Kanserine farkındalık yaratmayı amaçlayan bu güzel etkinliğe katılan, destek veren kadınlara ve Mersin Üniversitesi'in bu duyarlı etkinliğe katkılarından dolayı Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çamsarı'ya,Onkoloji Bölümü'ne teşekkür etti.

Etkinlikte bir birinden güzel şarkıları seslendiren Belediye Bandosu,Gençlik Marşı ve İzmir Marşını kadınlarla birlikte coşkuyla söyledi.Ardından dans gösterisi, izleyenleri büyüledi. Müzik Grubunu konseriyle etkinlik sona erdi.

Etkinliğe katılan kadınlar coşkulu  bir haftasonu  yaşadı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl Meme Kanseri farkındalık ayı olarak kabul edilen Ekim ayı boyunca, kampanyanın simge rengi pembe pek çok yerde göze çarpıyor..Düzenlenen etkinliklerle kadınlarda en çok ölüme yol açan meme kanserine dikkat çekiliyor..Farkındalık kampanyaları o kadar işe yarıyor ki tüm dünyada meme kanseri vakaları artmasına rağmen, erken tanı sayesinde hastalıktan ölüm oranları azaldığı belirtiliyor.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500