ŞEFİKA KUTLUER MERSİNLİLERİ BÜYÜLEDİ

ŞEFİKA KUTLUER MERSİNLİLERİ BÜYÜLEDİ

Dünyaca ünlü Flüt sanatçısı Şefika Kutluer,Mersin'de Cumhuriyet Konseri'nde sanatseverleri tek kelimeyle büyüledi.

ŞEFİKA KUTLUER  MERSİNLİLERİ BÜYÜLEDİ
ŞEFİKA KUTLUER  MERSİNLİLERİ BÜYÜLEDİ Pala

Mersin Akdeniz İhracatçılar Biliği (AKİB) Konferans salomunda gerçekleştirlen sanat akşamında “Sihirli Flüt”, Akdeniz Opera ve Bale Kulübü organizasyonunda, Cumhuriyet Konseri’nde Mersinli müzikseverlerle buluştu.

Konsere Mersin Büyükşehir Belediyesi  Genel Sekreter Yardımcısı Ali Ulusoy,Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Fatma Yanık,iş,sanat,siyaset dünyasının ünlü adlarının yanı sıra sanat severler büyük ilgi gösterdi.

‘Flütün Prima Donnası’ , ‘’Zengin, Etkileyici ve Kışkırtıcı”, “Dikenler arasında öne çıkan gül” gibi ifadelerle anılan dünyaca ünlü flüt sanatçısı Şefika Kutluer’e Cumhuriyet Konseri’nde Ankara Yaylılar Topluluğu eşlik etti.

Sanatçı Kutluer'e eşlik eden Ankara Yaylılar Topluluğu'nun sanatçıları  Elena Postnova,( keman), Feruza Abdullaeva ,( keman), Yukiyo Hirano, (viyola), Serdar Rasul, (viyolonsel) ve Sergey Margulis, (kontrabas) eşliğinde Mersinli sanat severlere ekim ayının son pazarında bir birinden güzel eserler seslendirildi.

AKOB Başkanı Fazıl Tütüner,sanatçı ile ilgili yaptığı konuşmasında, Şefika Kutluer, ilkokul dördüncü sınıfta Ankara Devlet Konservatuvarı'na girdi. Enstrüman seçimi yapan komisyon tarafından Kutluer "flüt"e seçildi ve o yıllardan sonra Flüt onun ayrılmaz bir parçası haline dönüştü. Başarıları o dönemde başlayan Şefika Kutluer, Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan 3 sınıf atlayarak 1979 yılında mezun oldu.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda çalışmaya başladı. Daha sonra İtalyan hükümetinin davetlisi olarak gittiği Roma'da, Santa Cecilia Akademisi'nde Yüksek Lisans derecesini aldı. İtalya'dan sonra çalışmalarını Viyana'da sürdürdü. Viyana'da katıldığı Uluslararası Flüt Yarışmasında Üçüncü olan sanatçı, ertesi yıl aynı yarışmada dünya Birincisi oldu. 1985'te Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Kültür-Sanat Madalyası'nı aldı. Birleşmiş Milletler Sarayında, İspanya Sarayı’nda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın himayesinde konserler verdi.

Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, Peter Breiner, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası, Berlin Filarmoni, İskoç Oda Orkestrası, Northern Sinfonia, Tokyo Senfoni Orkestrası, Litvanya Filarmoni, European Union Oda Orkestrası, Virtuosi Di Praga, Slovak Filarmoni Orkestrası, St.Petersburg Akademik Filarmoni Orkestrası, Zagrep Solistleri gibi ünlü şef ve orkestralarla konserler verdi.

Dünyada sağladığı popülarite ile müzik organizasyonları ve festivallerin aranılan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in dünya piyasasında 16 CD’si bulunmaktadır. Kutluer'in adına Ankara’da uluslararası müzik festivali yapılmaktadır." ifadesinde bulundu.

Konser sonrası sanat severler,sanatçıları dakikalarca ayakta alkışladı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500