Mersin'de Şahmeran ve Kadın Sergisi Açıldı

Mersin'de Şahmeran ve Kadın Sergisi Açıldı

Ressam Aynur Ocak Gündoğan'nın "Şameran ve Kadın" camaltı resim sergisi Teoman Ünüsan Sanat Galerisi'nde açıldı.

Mersin'de Şahmeran ve Kadın Sergisi Açıldı
Mersin'de Şahmeran ve Kadın Sergisi Açıldı Pala

Mersin Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Ali Ulusoy,Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Fatma Yanık,Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş ve Etem Çalışkan'ında da katıldığı  sergide sanat severler buluştu.

1977 Gazi Üniversitesi Resim-Grafik Bölümü mezunu ressam Aynur Ocak Gündoğan Şahmeran ve Kadın camaltı sergisinde mistik betimlemeler ile renk cümbüşü içinde figürlerle mitolojik bir dünya yaratmış.Şahmeranı soyutlayarak yaptığı 26 çalışmasını sanat severlerle buluşturdu.Unutulmaya yüz tutan camaltı sanatını yeniden günümüzde popüler olması için uzun emekler verdiğini belirten sanatçı,gelenekselden uzaklaşmadan çağdaş yorumlarıyla günümüze taşıyor.

Ankara'daki atölyesinde çalışmalarını sürdüren sanatçı,"Mersin'de ilk kez camaltı sergisini ben açtım" dedi.Bu tür çalışmalar yurtiçinde ve turt dışında mitolojik figürlerden sanatçıların etkilendiğini,bir kültürel miras olduğuna dikkat çektiğini dile getiren sanatçı Gündoğan, "Camaltı nedir? Onu tanıtmaya çalışıyorum" açıklamasında bulundu.

Sergi sanat severlerin büyük ilgisini çekti.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500