Mersin Gıda Fuarı Kapılarını Açtı

Mersin Gıda Fuarı Kapılarını Açtı

Bölgenin en önemli gıda fuarı olan Mersin Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı, törenle kapılarını açtı.

Mersin Gıda Fuarı Kapılarını Açtı
Mersin Gıda Fuarı Kapılarını Açtı Pala

100’den fazla marka ve 10 binlerce ürün sergilenmeye başladı

Türkiye’nin gıda üretimi ve ihracatında önemli bir merkez olan Mersin’de gıda sektörünün tüm paydaşları fuarda bir araya geldi. 10 Kasım’a kadar devam edecek olan fuarda, yerli ve yabancı 100’den fazla marka ve 10 binlerce ürün sergilenmeye başladı.

Mersin CNR Expo Yenişehir Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, Aydıncık Kaymakamı Kamil Güzel, Gülnar Kaymakamı Mustafa Ayvat, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı ve sivil toplum kuruluşları ile dernek temsilcileri katıldı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan açılış konuşmasında fuarların kent ekonomisi adına önemine dikkat çeken Başkan Kızıltan, "Mersin güçlü bir şehir. Türkiye’de de güçlü, dünyada da güçleniyor, tanınıyor. Bu fuara katılan firmalarımızı kutluyorum. Tarım, Mersin’in güçlü sektörlerinden birisi. Türkiye'de tarım makineleri konusunda birçok ilk Mersin’de yaşanıyor. Sulama teknolojileri, seracılık, paketleme konularında Mersin'de her zaman ilkler yaşanmıştır. Gıda makineleri üzerine güçlü şirketlerimiz var. Ben Mersin’e güveniyorum. Devletimiz de arkamızda, belediyemiz de yanımızda. Hepimizi güzel günler bekliyor" dedi.

Seçer: "Gıda güvenliği önemli bir kavram"
Dünyada son dönemlerde özellikle gıda güvenliği kavramının ön plana çıkmaya başladığını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, "Hem halkınızı doyuracak kadar yeterli gıdaya sahip olacaksınız hem de bu gıdayı sunarken güvenliğine hassasiyet göstereceksiniz" dedi. Bunun da teknolojik paketleme yöntemleriyle gerçekleşebileceğini belirten Seçer, bu noktada Mersin'de iki önemli yatırımın hayata geçmek üzere olduğunu hatırlattı. Bir tanesinin tarım ürünlerinin değerlendirilmesi ana fikriyle açılacak olan Tarım İhtisas OSB, diğerinin ise ağırlıklı olarak gıda firmalarının yatırım yapacağı karma OSB olduğunu anlatan Seçer, yeni yatırımlar yapılarak üretimin artırılması gerektiğini söyledi. 

Su: "Fuarlar ekonomi için önemli organizasyonlar"
Mersin Valisi Ali İhsan Su ise dünyada artık ticaretin kalbinin fuarlarda attığına işaret etti. Alıcı ve satıcıyı, üretici ile tüketiciyi fuarların buluşturduğunu anlatan Su,"Buralarda herkesi bir arada görebilme imkanı var. Sektördeki tüm gelişmeleri düzenlenen paneller ya da B2B'ler ile takip edebiliyorsunuz. Bağlantılar kurabiliyorsunuz. Bu nedenle fuarları önemsiyoruz" dedi. Mersin'de fuar sayısının 16'ya çıkmasının bu nedenle ayrı bir önem taşıdığını dile getiren Su, "Yurtiçi ve dışından gelen sektör temsilcilerini buluşturması adına çok önemli. Emeği geçenleri kutluyorum" dedi.  

Tartıcı: "Kent ekonomisine katkımızı sürdüreceğiz"
Fuar hakkında bilgi veren CNR Holding İletişim Direktörü Reha Tartıcı ise, "Mersinli dinamiklerin destekleriyle önümüzdeki dönemde de ülke ekonomisine katkılarımızı artırarak sürdüreceğiz" dedi. Bu yıl Ortadoğu başta olmak üzere farklı ülkelerden gelen sektör profesyonellerini ağırladıklarını da kaydeden Tartıcı, alım heyetleriyle B2B'ler düzenlendiğini de sözlerine ekledi. 

Sektörün tüm tarafları tek çatı altında buluştu

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen ve Akdeniz’in en büyük gıda fuarı olan Mersin Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı, CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından, Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Mersin Ticaret Borsası, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Mersin Yenişehir Belediyesi, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB), Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD), Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD), iş birliği ve KOSGEB desteğiyle düzenleniyor.

Fuarda, narenciyeden dondurulmuş gıdaya, balık, zeytinyağı, baharat, tahin ve bakliyat ürünlerinden hazır gıdaya yüzlerce ürün tanıtılmaya başlandı. 100’den fazla yerli ve yabancı markanın 10 binlerce ürününün sergilendiği fuarda, yeni pazarların keşfedilip, sektörün dış pazarlarda daha fazla söz sahibi olmasına katkı sağlanacak. Fuar, aralarında Orta Doğu, Güney Afrika, Bağımsız Devletler Topluluğu, KKTC, Doğu Avrupa ve Arap Ülkeleri’nin de olduğu sektör profesyonellerini ağırlıyor.

Açılış kurdelasının kesilmesinin ardından Vali Su ve beraberindeki heyet fuar alanını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

MERSİN KENT HABER