3.Türkiye-Irak (IKBY) Yatırım ve Ticaret Zirvesi Gerçekleşti

3.Türkiye-Irak (IKBY) Yatırım ve Ticaret Zirvesi Gerçekleşti

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TISİAD) Irak (IKBY) Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu, Erbil Ticaret ve Sanayi Odası ve Duhok Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğince 18-20 Aralık 2019 tarihleri arasında Mersin-Adana’da gerçekleştirilecek “3.Türkiye-Irak (IKBY) Yatırım ve Ticaret Zirvesi” Vali Ali İhsan Su ve IKBY Bölge Bakanı Aydın Maruf’un katılımlarıyla başladı.

3.Türkiye-Irak (IKBY) Yatırım ve Ticaret Zirvesi Gerçekleşti
3.Türkiye-Irak (IKBY) Yatırım ve Ticaret Zirvesi Gerçekleşti Salih Abidin Pala

Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde (AKİB) düzenlenen toplantıya, Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Büyükelçi Adnan Keçeci, IKBY İmar Bakan Yardımcısı Agreen Abdullah Azeez, Irak Gaziantep Başkonsolosu Mohammed Salman Al- Janabi, Mersin Büyükşehir Başkan Vekili Gülcan Kış, TISİAD Genel Başkanı Nevaf Kılıç, il protokolü üyeleri, merkez ilçe belediye başkanları, oda ve borsa başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Irak (IKBY) bölgesi üst düzey devlet temsilcileri, oda ve birlik başkanları ile iş insanları katıldı.

Vali Su: “Ticaret Hacmini Daha da Artırmak İçin Seferber Olacağız”

Programda yaptığı konuşmasına bugün Mersin’de önemli bir ticari aktivitenin gerçekleştirildiğini kaydederek başlayan Vali Ali İhsan Su, “Dost, kardeş, komşu ülke Irak’tan buraya gelen iş insanları ve değerli bürokratlarla bizim iş insanlarımızı bir araya getiriyoruz. İnanıyorum ki bu birliktelik, bu görüşmeler mevcut ticaret hacmini çok daha ileriye taşıyacaktır. 2018 yılında 10 milyar dolar olan ticaret hacmini daha da artırmak için seferber olacağız.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Mersin’in sahip olduğu tüm doğal, tarihi ve turistik güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken bir kent olduğuna değinen Vali Su, Kentimizin; turizm, tarih, sanayi, ticaret lojistik ile tarımsal üretim ve ihracatta da çok büyük potansiyele sahip bir kent olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdürdü.

Zirve kapsamında yapılacak görüşmelerle yeni ticaret ilişkileri kurulacağını ümit ettiğini de sözlerine ekleyen Vali Ali İhsan Su; “Hem Irak kazanacak hem Türkiye kazanacak. Sadece biz kazanmayacağız, her iki taraf da kazanacak, beraber olalım, beraber gelişelim, beraber refah seviyemizi yükseltelim. Bu görüşmeler ve bu türlü çalışmalar bunların hepsine vesile olacaktır.” dedi.

IKBY Bölge Bakanı Aydın Maruf ise ‘3.Türkiye-Irak (IKBY) Yatırım ve Ticaret Zirvesi’nin önemine dikkat çekerek; “Türkiye Cumhuriyeti hiçbir zaman bizi yalnız bırakmadı, her zaman zor şartlarda olan insanlara sahip çıktı. Özellikle de 2014 yılında DAEŞ terör örgütünün bölgede kurduğu baskılardan sonra orada birçok insanımız zor durumda kaldı. Ancak Türkiye Cumhuriyeti, hiçbir ayrım yapmadan oradaki tüm insanlara sahip çıktı.” ifadelerini kullandı.

Ekonomik kalkınma açısından Türkiye’den daha çok destek beklediklerini kaydeden IKBY Bölge Bakanı Maruf, “Bu bölgede yaşayan insanlarımızın kültürü ve dini ortaktır. Bundan dolayı iş birliği yapmamız çok önemlidir. Irak ve Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin, ekonomi ve ticarette de yapılması önemlidir. Siyasi istikrar ekonomiden kaynaklanır, bu yüzden yapılan toplantılarda ilişkilerimizin önemini vurguluyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından, IKBY Bölge Bakanı Aydın Maruf, IKBY İmar Bakan Yardımcısı Agrin Abdullah Aziz'e ve Dışişleri Bakanlığı Büyükelçi Adnan Keçeci ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış'a Vali Ali İhsan Su tarafından plaket takdim edildi.

Plaket takdim töreni akabinde ayrıca Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Duhok ve Erbil Ticaret Odaları arasında işbirliği protokolü imzalandı.

MERSİN KENT HABER