KUVAYI MİLLİYE ANITI ESKİ YERİNE KONULDU

KUVAYI MİLLİYE ANITI ESKİ YERİNE KONULDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz dönemde, Anıt Katlı Kavşak çalışmaları sırasında zorunlu olarak yerinden kaldırılan ve talihsiz bir şekilde tahrip olan Kuvayımilliye Anıtı’nı restore ettirdi ve anıtı Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde eski yerine yerleştirdi.

KUVAYI MİLLİYE ANITI ESKİ YERİNE KONULDU
KUVAYI MİLLİYE ANITI ESKİ YERİNE KONULDU Salih Abidin Pala

Mersin’in simgelerinden biri haline gelen Kuvayımilliye Anıtı’nın Mersinliler’le yeniden buluşturulması dolayısıyla yapılan törene, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Mersin Milletvekilleri Cengiz Gökçel, Ali Mahir Başarır ve Alpay Antmen, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz ile Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de katıldı.

“Onlar olmasaydı bugün bu Cumhuriyet çatısı altında olmazdık”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, konuşmasına, “3 Ocak Mersin’in doğum günü. 3 Ocak 1922, Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun, bağımsız ve özgür yaşamayı kendine şiar edinmiş bir ulusun haykırışının, çırpınışının yıl dönümü” diyerek başladı.

“Bu bilinçle, bu şiarla burada kardeşçe yaşayacağız”

Başkan Seçer, Kuvayımilliye Anıtı’nın bağımsızlık mücadelesi tarihimizde önemli bir yeri olduğuna dikkat çektiği konuşmasında,

“Toplumlar, halklar tarihini bilmeli. Ecdadını bilmeli. Bugün hangi koşullarda yaşadığının farkında olmalı. Bu meşakkati, çileyi kimlerin çektiğini bilmeli ve hatırlamalı ki geleceğine aydınlık yol oluştursun. Geleceğine ışık tutsun. 3 Ocakları hep hatırlayalım, yaşayalım, yaşatalım. Savaş istemiyoruz, barış, huzur, kardeşlik istiyoruz ama 3 Ocak memleketimize, birliğimize, beraberliğimize, canımıza, malımıza kast edenlerle nasıl mücadele edeceğimizi de göstermemiz gerektiğinin bir ispatıdır. Bunun için hatırlayalım. Bunun için çocuklarımıza hatırlatalım. Geleceğimize ışık tutsun. Burada bir inşaat çalışması oldu. Anıt zorunlu olarak yerinden kaldırıldı. Kimsenin istemediği bir durumdu.  Bazı tahribatlar oldu. Biz bunu orijinali gibi tekrar tedavi ettik, rehabilite ettik. Bundan sonra da bundan önce olduğu gibi bu anıtın önünden geçen herkes bir anlamda Kuvayımilliye mücadelesini hatırlayacak. Bu toprakların kolay bir şekilde vatan olmadığını, özgürlüğün ne değerli bir unsur, ne değerli bir yaşam biçimi olduğunu hatırlayacak. Çukurova, bereketli bir bölge. İnşallah hep bolluk içerisinde oluruz. Fakir, zengin ayrımı olmaz. Bölgesel farklılıklarımız olmaz. Biz tek kimlik taşıyoruz. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti yazıyor. Bu bilinçle, bu şiarla burada kardeşçe yaşayacağız. İnşallah Mersin’i çok daha iyi noktalara getireceğiz.”

Yılmaz’dan Başkan Seçer’e teşekkür

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz da 3 Ocak zaferini kazanan Kuvayımilliyecilerin, zafer yıl dönümlerinde Çavuşlu’dan Cumhuriyet Alanı’na kadar yürüdüklerini, bu yürüyüş sırasında bugün anıtın dikildiği meydandan geçtiklerini belirterek, “Bu meydan bu nedenle önemli” dedi. Yılmaz, Kuvayımilliye Anıtı’nı tasarlayan ve yeniden restore eden Prof. Dr. Mustafa Yüksel ile anıtı eski yerine kavuşturan Başkan Seçer’e teşekkür etti.

Kuvayımilliye Anıtı’nı tasarlayan, tahribattan sonra anıtı restore eden Prof. Dr. Mustafa Yüksel, törende yaptığı konuşmada, anıtın yeniden hayata döndürülmesine ve Kuvayımilliye mücadelesinin kent belleğinde yaşatılmasına katkılarından dolayı Başkan Seçer’e teşekkürlerini iletti.

Kuvayımiliye Anıtı’nın açılış töreninde, Sarıkeçili Yörükleri Derneği Başkanı Bayram Gök, platforma gelerek, Başkan Vahap Seçer’e Yörüklere özgü poşu hediye etti ve omuzlarına örttü. Konuşmaların ardından Kuvayımilliye Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Mersin Şehitliği ziyaret edildi

Öte yandan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Hasan Gökbel ve Olcay Tok, 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı dolayısıyla Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Harp Malulü Gaziler, Şehitler, Dul ve Yetimler Derneği ile Gazi ve Şehit Ailelerine Yardım Derneği temsilcilerinden oluşan heyet ile birlikte Mersin Şehitliği’ni ziyaret etti. Heyet, şehitler için dua ederek, mezarlarına karanfiller bıraktı.

MERSİN KENT HABER