Mersin Barosu,Çocuk Adalet Sistemi Eğitim Programı Düzenlendi.

Mersin Barosu,Çocuk Adalet Sistemi Eğitim Programı Düzenlendi.

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından merkez üyesi avukatlara, 3 - 4 Ocak 2020 tarihlerinde merkez içi eğitim kapsamında, ‘Çocuk Adalet Sistemi’ Eğitim Programı düzenlendi.

Mersin Barosu,Çocuk Adalet Sistemi Eğitim Programı Düzenlendi.
Mersin Barosu,Çocuk Adalet Sistemi Eğitim Programı Düzenlendi. Salih Abidin Pala

YEŞİLBOĞAZ: “AMAÇ ÇOCUKLARI CEZALANDIRMAK DEĞİL, TOPLUMA YENİDEN KAZANDIRMAKTIR”

Eğitim sonunda avukatlara sertifikalarını takdim eden Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Çocuk adalet sisteminin temel amacı, çocukların cezalandırılması değil, topluma yeniden kazandırılmasıdır” dedi.

Mersin Barosu Gökdelen Hizmet Biriminde düzenlenen ‘Çocuk Adalet Sistemi’ eğitiminde emekli Çocuk Hâkimi ve Avukat Özcan Güven ve Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı (ÇAÇAV) Koordinatörü Av. Şahin Antakyalıoğlu’nun sunumuyla yapılan eğitimin birinci gününde Çocuk Hakları Merkezi üyesi avukatlarla; ‘Suça sürüklenen çocuk vakası, ikinci gününde ise, ‘mağdur çocuk vakası’ konularında vaka destekli eğitim çalışmaları yapıldı. Ayrıca ÇİM, AGO ve çocuk iletişimi ile ilgili videolar izlenerek, soru-cevap şeklinde eğitime interaktif katılım sağlandı.

Çocuk adalet sisteminin temel amacının, çocukların cezalandırılması değil, topluma yeniden kazandırılması olduğunu belirten Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Çocuk adalet sistemi yargı reformu kapsamında yeniden ele alınmalıdır ve temelinde çocuk hakları, çocuğun yüksek yararı ilkesi esas alınmalı ve ‘Çocuklar için Adalet’ talepleri artık son bulmalıdır. Bu eğitimi önemsiyoruz. Çünkü CMK’da çocuklarla ilgili görev alacak olan avukatlarımıza, bu sertifikaları alma zorunluluğu getirdik. Mersin’de çocuklara haklarının teslim edilmesinde, bu eğitimlerimiz önemli rol oynamaktadır. Bu eğitimi düzenleyen Çocuk Hakları Merkezimize ve eğitmenlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Eğitimin sonunda Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve yönetim kurulu üyesi Mahçe İnanoğlu Deprem; Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Burcu Düzen’e ve eğitimcilere plaketlerini takdim etti. Ardından avukatlara katılım sertifikası verildi.

MERSİN KENT HABER