MERKADER Limonata Festivali Mersin'e Değer Katacak

MERKADER Limonata Festivali Mersin'e Değer Katacak

Mersin'in Marka Değerlerini Tanıtma Derneği'nin (MERKADER) düzenlediği basın toplantısında Limonata Festivali ve MERKADER derneğinin amacı ve vizyonu ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.

MERKADER Limonata Festivali Mersin'e Değer Katacak
MERKADER Limonata Festivali Mersin'e Değer Katacak Salih Abidin Pala

MERKADER Yönetim Kurulu  Başkanı Prof.Dr. Kemal Birdir ve Yönetim Kurulu,Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenelediği basın toplantısında 17-18-19 Nisan 2020 tarihlerinde kent mekezinde Atatürk Parkı,Cumhuriyet Alanı'nda,Uray Caddesi'nde,Sanat Sokağı'nda ve Balıkçılar Çarşısı'nda şehrin merkezinde düzenleneceğini açıklandı.

MERKADER Başkanı Prof.Dr. Birdir,Yirmiye yakın kurum ve kuruluşun destek verdiği Limonata Festivali'nin Mersin'deki limon bileşenleri ile birlikte limonu ve limonatayı öneme çıkarmayı amaçlarken kente yeni katma değerler katmak olduğunu dile getirerek bölgenin tarım ürünlerini  daha verimli hale getirmek,kentin tarihi,doğal,kültürel güzelliklerini tanıtmak, inanç ve sağlık turizmini de geliştirmeyi amaçladıklarını ifade etti.Mersin'in sahip olduğu değerlerin farkına varılmasının çok önemli olduğunu belirten Başkan Prof.Dr. Birdir,kent insanlarıyla bilikte kentin marka değerinin artırılacağını,bunu yapabilmenin yolu bölge ve ülke genelinde Mersin'in sahip oduğu zenginliklerinin tanıtılmasından geçtiği ifade etti.

Bu zenginliklerin kent nsanına istihdam yaratması açısından önemine dikkat çeken Birdir,toplumsal yaşamda insan sevgisi,barış,hoşgörü,adalet ve dayanışma duygusu katarak birlikte çözüm aramak ülkeye ve dünyaya en etkin tanıtım yolu olduğunu sosyal,ekonomik,kültürel kazanımlar için hertürlü sosylal ve kültürel festival,yemek günler,sergi,kermes,geziler,konserler,konferanslar,sportif yarışlar,yayla ve mesire şenlikleri,tiyatro ve sinema günlari,halk oyunları,türkü günleri düzenleneceğini belirttiği açıklamasında, "Mersin'in gelenek ve göreneklerini sürdürmek,tanıtmak,sosyal yardımlar ve dayanışma projeleri düzenleyerek yardımlaşma ve paylaşımı artırmak dedi.

Başkan Birdir,17-18-19 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Limon Festivali, derneğin ilk faliyeti olacağını,bu Türkiye'de üretilen limonun  % 70'ni üreten Mersin,marka değer olması anlamında bu festivalin yapıldığına dikkat çekti.

Mersin'in Marka Değerini Tanıtma Derneği MERKADER'in merkezinin Yenişehir Mersin olduğu ifade eden Başkan Yardımcısı Fatih Alkar, derneğin amacının Mersin'in ve Mersin İlinin marka değerlerini tanıtmak,Mersin'in ortak sorunlarını sevgi,saygı,hoşgörü,adalet ve dayanışma içinde birlikte çözüleceğini,ülkeye ve dünyaya Mersin'i etkin biçimde tanıtmayı,Limonata Festivali ve diğer festivaller ile tarım ve hyvancılık,ticaret,turizm,kültür ve sanat,spor,eğitim,tarih,coğrafya ve sosyal etkinlikler alanında değerlerinin korunması ve tanıtımı için kurulduğu açıkladı Alkar,geçici yönetim kurulu ile ilgili açıklamasında,"Başkan Prof. Dr. Kemal Birdir,Başkan Yardımcısı Fatih Alkar,Sekreter Zeki Şan,Sayman İknur Pala,Yönetim Kurulunun diğer üyeleri Av. Tevfik İçel,Suat Özdal,Muarat Sürücü,Ahmet Selim Sıdalı ve Sehernaz Hacıismailoğlu" dedi.

Basın Bilgilendirme ve Dernek Tanıtım Toplantısı limonata türevlerinden hazırlanan pasta kesiminin ardından hazırlanan el yapımı limonatalar dağıtıldı..Toplantı öncesi Mersin Üniversitesi öğrencilerinin imalatını gerçekleştirdiği limonatadan imal edilen çukolata ikram edildi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER