Bakan Yardımcısı Kaymakçı, Balkanları Hedef Gösterdi

Bakan Yardımcısı Kaymakçı, Balkanları Hedef Gösterdi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı güçlü olduğumuz komşu ülkelerle ticaretimizin daha da geliştirilmesi gerektiğine ve pazar çeşitlemesine gidilmesinin önemine dikkat çekerek Mersin iş dünyasına Balkan ülkelerini hedef gösterdi.

Bakan Yardımcısı Kaymakçı, Balkanları Hedef Gösterdi
Bakan Yardımcısı Kaymakçı, Balkanları Hedef Gösterdi Salih Abidin Pala

Önümüzdeki süreçte bu ülkelerin AB'ye girme olasılıklarını hatırlatan Kaymakçı, imkanı olan firmaların burada yatırım yapabileceğini söyledi. 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan'ı ziyaret etti.  Başkan Kızıltan'a Yönetim Kurulu Üyeleri Yasemin Taş ile Ahmet Belice'nin eşlik ettiği ziyarette Mersin Yatırımcı İş insanları Derneği (MERYAD) Başkanı Coşkun Doğmuş ve Yönetimi ile 14. Uluslararası Turunçgil Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz da hazır bulundu. 
Görüşmede Bakan Yardımcısı Kaymakçı, dünyada yaşanan gelişmeleri özetleyip bakanlığın yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. Gerek Ortadoğu, gerek Avrupa, gerekse Afrika pazarlarında yaşananları değerlendiren Kaymakçı, Mersinli yatırımcıların güçlü oldukları Irak pazarında daha da büyümeleri gerektiğine dikkat çekerek, yatırım için Balkan ülkelerinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda yurtdışı kaynaklı destekler hakkında da bilgi veren Kaymakçı, ardından Mersin iş dünyasının taleplerini dinledi.  Kaymakçı, 8-13 Kasım 2020’de Mersin'de düzenlenecek olan Turunçgil Kongresi'ne destek sözü de verdi. 
Ziyarette Başkan Ayhan Kızıltan ise, iş dünyasının dünyanın hiçbir coğrafyasındaki iş insanlarıyla sorun yaşamadığına dikkat çekip, ancak hükümetler arası gerginliklerden etkilendiklerini dile getirdi. Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyanın önemli imkanlara sahip olduğunu ve bu bölgedeki zenginliğin iyi kullanılması halinde tüm dünyaya yeteceğini kaydeden Kızıltan, "Türkiye bu konuda bir strateji geliştirmeli ve bu noktada sizlere büyük görevler düşüyor" ifadelerini kullandı.

MERSİN KENT HABER