SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN

SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN

Mersin'de düzenlenen Sağlıkta Şiddet Sona Ersin basın açıklamasında,17 Nisan'da İş Bırakma etkinliğine katılma çağrısı yapıldı.

SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN
SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN Salih Abidin Pala
Advert Advert

Mersin Tabip Odası'nda yapılan basın açıklamasına Mersin Tabip Odası,Mersin Eczacı Odası,Mersin Veteriner Hekim Odası,MAHDER,SES Mersin Şubesi,Türk Sağlık Sen Mersin Şubesi,Birlik Dayanışma Sendikası,Genel Sağlık İş temsilcileri katıldı. 

 Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, tarafından okunan basın açıklamasında,"Sağlıkta şiddet tüm hızıyla devam ediyor ve ne hekim hekimliğini yapabiliyor, ne hemşire hemşireliğini, ne de diğer sağlık mensupları mesleklerini.

Son 18 yıldır uygulanan sağlık politikaları ile artık günde 30 civarında sağlık çalışanı şiddete uğruyor ve ne yazık ki ölümler bile artık sıradan vaka haline gelmiş durumda.

Bizler bugüne değin defalarca uyarılarımızı yaptık, sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkartılmasını istedik, sağlık hizmetinin kamusal bir hizmet haline dönüştürülmesi gerektiğini, bütçeden finanse edilmesi gerektiğini ve tedavi edici hizmetlerden ziyade koruyucu hizmetlerin geliştirilmesi gerektiğini, şiddete bulaşanların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini anlatmaya çalıştık.

Ancak bugüne değin sesimizi duyan olmadı. Olmadı çünkü hükümetin kamusal bir sağlık hizmeti diye bir sorunu yok, sağlıkçıların dövülmesi ve hatta yaşamlarını kaybetmeleri onlar için sıradan bir “eğitim zayiatı” olarak görülüyor.

Bizler, bu açıklamaya katılan tüm sağlık örgütleri olarak 17 Nisan’a değin uyarılarımıza ve önerilerimizi sunmaya devam edeceğiz ve TTB’nin almış olduğu 17 Nisan’da İŞ BIRAKMA kararında TTB’yi yalnız bırakmayacağız.

Bunu yaparken halkımızın sorunlarını da dillendirmeye devam edeceğiz ve o gün alanlara hastalarımızla, hasta yakınlarıyla, tüm sağlık camiası ile birlikte çıkacağız.

Bizler sadece mesleğimizi icra etmek isteyen insanlarız, ama halkın yararına ve en iyi şekilde icra etmek istiyoruz. Bunun için hükümetin yapması gereken şeyler olduğuna inanıyoruz. Yapılması gereken en önemli şeyin güçlü bir birinci basamak olduğunu, birinci basamağın bugünkü halinden bir an önce çıkarılması ve güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Zira halkın sorunlarının yüzde 90’ı birinci basamakta çözülebilecek sorunlardır ve bu şekilde hastanedeki yığılmaların önüne geçmek mümkün olabilecektir.

Bu şekilde güçlendirilmiş bir birinci basamak oluşturulduğunda sağlanacak sevk sistemi ile de ikinci basamak olan devlet hastanelerine hastaların sadece yüzde 10’u gitme ihtiyacı duyacaktır. Bugün toplumun sağlık bilincinin tam olmaması ve sağlık bakanlığının halkı şehir hastanelerine yönlendiren tutumu nedeniyle nezle ya da grip olan insanlar dahi üniversite hastanesine ya da acillere hücum etmekte ve gerek üniversite hastanelerinin eğitim kalitelerinde bozulmalar ve gerekse de acil servislerde acil olmayan hastalara ayrılan zaman nedeniyle gerçekten acil olan hastalara hizmette aksamalar olmaktadır. Bu durum da son yıllarda artan sağlıkta şiddet vakalarının katlanarak artmasına neden olmaktadır.

Tüm bu gerçekler ışığında biz aşağıda imzası olan sağlık kurumları olarak gerekli önlemlerin bir an önce alınmasını, TTB’nin önerdiği sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılmasını, güvenceli ortamlarda görev yapmamızın sağlanmasını, kamusal bir koruyucu hekimlik sisteminin bir an önce yerleştirilmesini, birinci basamağın güçlendirilmesini talep ediyoruz ve tüm sağlık çalışanlarını 17 Nisan’da yapacağımız İŞ BIRAKMA etkinliğine katılmaya çağırıyoruz.

Ayrıca, 8 Şubat 2020 tarihinde AHEF tarafından yapılacak olan Ankara Mitingini de özellikle Mersin Tabip Odası olarak desteklediğimizi, odamız üyesi hekimlerin bu mitinge katılımlarının sağlanması için elimizden gelen desteği sunacağımızı da kamuoyunun bilgisine sunuyoruz." ifadeleri yer aldı.

MERSİN KENT HABER

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500