Umut Çor'dan İki Yılda Devr-i Alem Serüveni

Umut Çor'dan İki Yılda Devr-i Alem Serüveni

Umut Çor,iki yılı aşkın süren dünya turundan aklında kalanları İşel Sanat Kulübü'nde dostlarına sanatseverlere yaşadıklarını anlattı.

Umut Çor'dan İki Yılda Devr-i Alem Serüveni
Umut Çor'dan İki Yılda Devr-i Alem Serüveni Salih Abidin Pala
Advert Advert

Dünyanın bir birinden ilginç ve güzelliklerini, tanık olduklarını video kolajı ile anlatmaya başlayan Umut Çor, İki Yılda Devr-i Alem"  serüveni büyük ilgiyle izlendi.

İçel Sanat Kulübü salonunda gerçekleştirlen etkinliğe Büyükşehir Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş,İSK Başkan adayı Hafize Bilgenoğlu'nun yanı sıra sanatseverler,dostları ve kulüp üyeleri katıldı.

İki yıla yakın İran'dan başlayan gezi serüvenini ilginiç,hafızalara kazınan olayları,ilginç anektotları konuklarıyla paylaşan Çor,bir hayalini gerçekleştirmenin hazzını yaşadığını açıkladı.

Nasıl yaşamak istiyorsunuz ? sorularına,kendince yanıt aradığını belirten Çor,iyi bir işi bırakarak çocukluğundan beri hayalini kurduğu yolculuğa başladığını anlattı. Çor,Jules Verne'nin serüven romanlarını küçükken severek okuduğunu,hikayelerin etkisinde kaldığını,zamanı gelince kendisinin de böyle bir yolculuğa çıkarak dünyayı tanımak istediğini,bu hayalini dünyayı gezerek gerçekleştirdiğini ifade etti. 

Çor, İkiyılda 23 Ülkeyi gezdi.Gezdiği yerleri söyleşiye katılan konukların sorularıyla zenginleştiren Çor, ilginç anılarını paylaştı.

Çor'un söyleşisinden hafızada kalanlar,İran'ın kadınlarını çok güzel bulduğunu belirtirken,bir mağranın içine inşa edilen çok büyük heykelden çok etkilendiğini ,Hindistan'ın inançlarıyla her zaman ilgi çeken ülke olduğuna işaret ederken  20 bin farenin yaşadığı Fore Tapınağı,dünyanın en ilginç tapınağı olduğunu görsellerle anlattı.Altın Tapınak da Hindistan'ın özel bir yapı olduğunu işaret ederken, Pakistan-Hindistan sınırını bekleyen askerlerin bir birine çok yakın her gün yaptıkları güç gösterisi dansını hayli ilginç bulduğunu paylaştı.

Srilanka'da eski demiryolu ile seyhat,Endenozya,Guetemala'daki yanardağlar,yanardağı görbilmek için 4 bin metre yüksekliğe tıtmanışını,bu zorluğu,başarmanın hazzını dile getirirken duyduğu mutluluğu paylaştı.Yeni Gine'de tanıştığı yamayamlardan ilgiyle söz etti.

Komodere Ejderi'ni gören nadir gezginlerden biri olduğunu anlatan Çor,Ölü akrabalarıyla uzun süre yaşamak zorunda olan ilginç halkın ilginç inanç törelerine tanık olduğunu,ilginç hikayeleriyle anlattı.Khusimato Adasındaki Atatürk Anıtı,kendisini derinden etkilediğini,gezdiği farklı ülkelerde de Atatütk Anıtı ile karşılaşmasından büyük gurur duyduğunu dile getirdi.

Gezi boyunca güzel insanlarla karşılaştığını,en büyük zenginliğin güzel insanlar biriktirmek olduğunun altını çizen Çor,"Çok güzel insanlarla tanıştım." dedi.

Yolculuğuyla ilgili soruları yanıtlayan Çor,yolculuğunu kendi olanaklarıyla sürdürdüğünü belirtirken "Arabamı,bisikletimi,teknemin motorunu ve biriktirdiğim parayla gerçekleştirdim. Sponsorum yoktu. Param bittiğinde bazı dostlarım,tanımadığım dostlarımın küçük büyük katkılarıyla tamamladım" açıklamasında bulundu.

Gezdiği ülkelerde zaman zaman gripe yakalandığını ifade eden Çor,yolculuklarda böyle durumlara sık rastlandığını,bazan kalabalık yerlerde birlikte aynı odayı paylaştığını belirtti.Yalnız çıkılan yolculuğun daha iyi geçtiğini belirten Çor,gezmenin özgürlüğü burada olduğunu,kimseye bağlı kalmadan özgürce dünyayı dolaştığının altını çizerken "Hiçbir zaman yaşadığım zorlıklar karşısında umutsuzluğa kapılmadım" dedi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500