ÇIĞ,TOPRAK DEDE RAHAT UYUSUN

ÇIĞ,TOPRAK DEDE RAHAT UYUSUN

Bize suyu, havayı, ormanı, ağacı, toprağı sevdiren Hayrettin Karaca’yı sonsuza uğurladığımız gün Mersin’deki evinde ziyaret ettik Muazzez İlmiye Çığ’ı…

ÇIĞ,TOPRAK DEDE RAHAT UYUSUN
ÇIĞ,TOPRAK DEDE RAHAT UYUSUN Salih Abidin Pala
Advert Advert

Lafa “Başımız sağ olsun, başın sağ olsun” cümlesiyle girdik, itiraz etti. “Başın sağ olsun demeyeceksin, Vatan sağ olsun diyeceksin” dedi. Gözleri dolarak devam etti “Biraz geç tanıştık. Olsun, iyi ki tanışmışız. Çok iyi bir insandı. Vatan aşığıydı. Uzun uzun siyasi sohbetler ederdik. İlk kez bir kitap fuarında tanıştık. Her kitaptan on adet alıyordu, birisini kendine ayırıp diğerlerini dağıtıyordu. Okumayı ve okutmayı çok seviyordu. Bir gün bana “gel seninle birlikte bir televizyon programı yapalım” dedi. Güldüm “Sen aklını mı yedin, ben 90 yaşındayım, hayatımda televizyon deyimim de yok” dedim. Fakat çok ısrar etti. ‘Giderayak’ isminde bir program yaptık ve çok tutuldu. Programa giderken her hangi bir konu belirlemiyorduk. Bir o konuşuyor, bir ben konuşuyorum. Kim sözü çabuk kaparsa o konuşuyordu. Bir bakıyorduk ki süremiz dolmuş. Gençlere vatan sevgisi, toprak sevgisi, ağaç sevgisini aşıladığımıza inanıyorum. Yine bir gün ‘gel seninle birlikte bir korsan eylem yapalım’ dedi. Gittik Meclisin önünde oturma eylemi yaptık. Hava çok soğuktu, dostlar bize battaniye getirdiler. Ancak polis apar topar bizi götürdü. Yine bir gün Vatana, toprağa ağaca, suya dikkat etmek için Belgrat ormanlarında bir klip çektik. Sekiz kişiydik, herkes bir döviz taşıyordu. Rol gereği Hayrettin benim elimdeki dövizi almaya çalışıyor, ben ise vermek istemiyorum, bayağı harp yapıyoruz. Çünkü o dövizde ‘TÜRKİYE’ yazıyordu. En son bende kaldı. Vermedim, veremezdim. Çok güzel işler yaptı rahat uyusun” dedi.

Diyarbakır annelerine de değinen İlmiye Çığ “Anneler direniyorlar ve bazıları evlatlarına kavuştu. Ben buna çok sevindim. Demek ki direnirsen kazanırsın” dedi.

Yusuf Çelik-Mersin

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500