Mersin'de Yeni Bir Turizm Bölgesi Doğuyor

Mersin'de Yeni Bir Turizm Bölgesi Doğuyor

Mersin Vali Yardımcısı Mustafa Atsız'ın katılımıyla MERTİD'in Ocak 2020 Geleneksel toplantısı Naox Otel'de MERTİD Başkanı Hamit İzol'un başkanlığında gerçekleştirdi.

Mersin'de Yeni Bir Turizm Bölgesi Doğuyor
Mersin'de Yeni Bir Turizm Bölgesi Doğuyor Salih Abidin Pala
Advert Advert

MERTİD Başkanı Hamit İzol'un başkanlığındaki toplantıya Mersin Vali Yardımcısı Atsız'ın yanı sıra MERTİD Yönetim Kurulu ve MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol,MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan,Mersin Üniveritesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Birdir, Mersin Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Olcay Tok,TURSAB Mersin Temsilcisi Hakan Bayındır,Mersin turizmin duayenleri Ali Doğan,Mustafa Kale,Murat Demir,Necmiye Kılıçlıoğlu,Ökan Özek'in yanı sıra pekçok turizm  işletmecisi, otel yöneticisi,acenta temsilcileri hazır bulundu.

MERTİD Başkanı İzol,Mersin turizimde milad olan TURİZM A.Ş ve yeni seçilen turizm bölgesi ile ilgili önemli açıklamalrda  bulundu. Geçtiğimiz günlerde bir dizi toplantıların ardından Silifke'den sonra belirlenen yeni turizm bölgesi Kargacık'ta  yapılması planlanan proje ile ilgili turizm yatırımcısı,otel işletmecilerine müjdeli haber verdi.Eski Kalkınma Bakanı ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan'ın çağrısıyla gerçekleşen Ankara toplantısının ardından yeni turizm bölgesinde atılacak bir dizi adımların hayata geçtiğini,artık turizm yatırımcılarının bu projeye desteklerinin beklendiği açıklamasında bulundu.

Mersin Vali Yardımcısı Mustafa Atsız,yeni seçilen yeni turizm bölgesinin kararıyla ilgili Mersin'in üç saç ayağı Mersin Valiliği,Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Turizm A.Ş.'nin beklenen adımları attığını,Mersin'in turizmde hak ettiği yeri almasında bu projenin çok önemli olduğunu ifade ettiği açıklamasında,Mersin turizmine hayırlı olsun" dileğinde bulundu.Atsız,"Sorunların çözümü için Turizm Kent Konseyi kuruyoruz. Bu Türkiye'de bir ilk.Türkiye'ye örnek olacağız.Tek istediğimiz  TURİZM A.Ş.'ye MERTİD üyelerinin,yatırımcıların bu projeyi hayata geçirmek için gerçek anlamda destek vermesidir." dedi. 

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Olcay Tok,Mersin turizminin geleceğine yapılacak her türlü projeye destek vereceklerini belirterek,Mersin'de Turizmin gelişmesi ve hak ettiği payı alabilmesi için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini,hayata geçirilmesi planlanan yeni turizim projesine  Başkan Vahap Seçer'in her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan,Kazanlı Turizm Bölgesini Mersin Turizim yatırımcılarının istemediğini Bakan Elvan'a ilettiklerini belirterek,bir komisyon oluşturarak Silifke'den sonra yeni turizm yatırımını yapmak için uygun bir yer arayışına gidildiğini, Kargacık'ta muhteşem bir yer bulduklarını belirtti. Kalkınma eski Bakanı ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan'ın acilen çağrısı üzerine Mersin'in dinamiklerinden oluşan aralarında Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak'ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi'ni temsilen de Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş,MESİAD Hasan Engin,MÜSİAD Başkanı Serdar Yıldızgörer'in de aralarında bulunduğu 30-40 kadar iş insanıyla Ankara'ya giderek Elvan ile TBMM Plan ve Bütçe Salonunda görüşerek kararların alındığı açıklamasında bulundu.Elvan'ın Merisn'e hizmet etmek için büyük çaba içinde olmasından duydukları menuniyeti belirten Kızıltan,Kargacık bölgesininde karar kılındığını,bu bölgenin kamuoyuna açıklanmasının zamanı geldi" dedi.Kızıltan Gerekli adımlar atıldı.Altı yedi kişiden oluşan bir komite kuruldu.,Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçe belediyeleri de bu proje ile ilgili olarak kendi meclis toplantılarının gündemine öncelikli olarak olarak gerekli onayların alaınacağını beklediklerini ifade etti.Proje ile ilgili açıklamalarını sürdüren Başkan Kızıltan,"Ön fizibilite raporlarının hazırlığına başladık, proje ile ilgili sonucu yakın bir zamanda sizlerin karşısına çıkıp açıklayacağız" açıklamasında bulundu.

Geçen yıl hizmete açılan Noax Oteli Genel Müdürü Dilek Karca'ya örnek bir ev sahipliği gösterdiği için Mersin Vali Yardımcısı ile birlikte MERTİD Başkanı Hamit İzol, plaket verdi.Mersin turizmin önemli adı Ali Doğan da Karaya'ya ünlü Kızılderili Duası tablosunu vererek Noax Oteli' yöneticilerine ve çalışanlarına başarı dileğinde bulundu.

Toplantıda  Riccon İlhan Doğan ve eşi Marziye Doğan Profesyonel Yöneticilerde Uygulamalu Düşünce Okuma Teknikleri" sunumu gerçekleştirdi.

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göknil Nur Koçak, Mersin- Erdemli Turizm Bölgesi İçin Sürdürülebilir Turizm Uygulamaları toplantıda ilgiyle dinlendi.Toplantıda Sağlık Turizm ile ilgili olarak Su Hastanesi Genel Müdürü Orhan Altınöz ile Büyükşehir Kariyer Merkezi Başkanı Serkan Özada bir konuşma gerçekleştirdi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500