Arda Boyları Balesi Mersinli Sanatseverlerle Buluştu

Arda Boyları Balesi Mersinli Sanatseverlerle Buluştu

Mersin Devlet Opera ve Balesi, ‘’ Arda Boyları ‘’ balesi prömiyerinin ardından 1 Şubatta yeniden sanat severlerle Cumartesi akşamı buluştu.

Arda Boyları Balesi Mersinli Sanatseverlerle Buluştu
Arda Boyları Balesi Mersinli Sanatseverlerle Buluştu Salih Abidin Pala
Advert Advert

Mersin Kültür Merkezi'nde yeniden sahnelenen "Arda Boyları" müthiş perpormansı ile göz doldurdu,seyirciden büyük alkış aldı.

İki perdeden oluşan Balkanların hüzünlü aşk hikayesi ‘’Arda Boyları’’ eseri Mersin Devlet Opera ve Balesi, sanatçıları tarafından  farklı sahneleme ve dans teknikleri kullanarak seyirciyle buluştu .

Librettosu Ayşegül Çelik tarafından yazılan eserin koreografisini ve rejisini Özgür Adam İnanç, orkestra şefliğini Nezih Seçkin,koro şefi Anıl Aydın yaptı.

  Eserin müzikleri Arda Erdem ve İsmail Sezen'in düzenlemesini Can Aksel Akın yaptı.Sahne Dekor ve kostümü Gürcan Kubilay tasarladı, ışık tasarımı ise Tarı Deniz yaparken,, eser sorumluluğunu Erdoğan Şanal ve koreografi asistanlığını Deniz Alp gerçekleştirdi.

Arda Boyları Trakya yöresinde Balkanlarda çok bilinen bir halk türküsü. Eserin konusu ise; birbirlerine sevdalı Halime ve Recep’ in sıcak aşk hikayesi, yaşanan olaylar  trajik bir öyküye dönüşüyor ve bir türkü olarak ölümsüzleşiyor.

Trakya Bölgesine ait türküleri orkestranın çalmasının yanı sıra ney, bağlama gibi yerel çalgılar eklenip çok sesli müzik ile halk müziği sentezlenerek seyirciyle buluştu.

"Arda Boyları" balesinde ; Tutku Barın Tümen, Meltem Ayar, Ilgaz Arslan (Halime ), Burak Serkan Cebeci, Tugay Ak ( Recep ), Özlem Şenormanlılar, Selğan Çavdaroğlu ( Anne ), Ozan Demirbaş, Niyazi Cingöz ( İsmail ), Seda Dereli, Hülya Aydoğan ( Fatma Kadın ), Ender Üçdemir, Miray Boyacıoğlu (Ağa ), Pınar Humar, Riza Ochiai ( Zehra ), Tugay Ak, Niyazi Cingöz (Cemil ), Funda Uyanık (Soprano), Mahmut Akyol ve Cenk Güner (Meczup ) rol aldı.

Oyuncular başarıyla oynu sahnelediler. Oyuncular sanatseverlerden büyük alkış aldı. Dakikalarca oyuncular ayakta alkışlandı..

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500