MESKİ'nin Yüzde İki Abone Uygulamasına Tepki

MESKİ'nin Yüzde İki Abone Uygulamasına Tepki

MESKİ, Ocak 2020 itibariyle yeni konutlarda MESKİ'ye ilk su aboneliğinde % 2, su ve kanalizasyon katılım payı almaya başladı.

MESKİ'nin Yüzde İki  Abone Uygulamasına Tepki
MESKİ'nin Yüzde İki  Abone Uygulamasına Tepki Salih Abidin Pala

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 2019 Kasım ayında kabul edilen 2020 Ocak ayı itibaren yeni konutlarda MESKİ'ye  ilk abonelikte bina raiç  bedelinin % 2'si kadar mülk sahiplerinden  su ve kanalizasyon katılım payı alınacaktır kararının uygulanmaya başlaması vatandaşlar cebini yakıyor..

Yeni uygulamanın başlamasıyla birlikte MESKİ'nin vatandaşlardan  % 2 abone bedeli olarak katılım payı alması vatandaşların tepkisine neden oldu.

Yeni ev sahibi olmanın sevincinin kursaklarında kaldığını belirten ev sahipleri,MESKİ'ye su aboneliği için müracaat ettiklerinde kendilerinden suya abone olabilmeleri için konut bedelinin % 2'si istenmesine tepki gösterdi.

Konuyla ilgili olarak MESKİ yetkililerinden edinilen bilgiye göre, bu uygulamanın farklı büyükşehir belediyelerinde de uygulandığını belirtilirken  2465 Sayılı Yasanın 87,88,89. Maddelerine göre alındığını ifade edildi.

2464 Sayılı Belediye Gelirleri Yasası 2015'te yürürlüğe girerek ev sahiplerinden yeni konutlarda %2 olarak belirlenen su ve kanalzasyon katılım bedeli alınabilir.

MESKİ', konuyla ilgili olarak Vatandaşların belediyeye verdikleri emlak beyanı  raiç bedeli üzerinden % 2 su ve kanalizasyon katılım payı ücreti alınarak MESKİ'ye su abonesi yapıldığı açıklaması yapıldı.Yeni yapılan konutlarda ilk kez su aboneliği yapılan bina sahipleri bu bedeli kanun gereği ödemekle mükellef olduğu belirtildi.Ödemlerde ilgili açıklamalarda vatandaşın peşin ödemesinde % 25 indirim uygulandığı gibi,konut sahipleri bu ücreti taksitlere bölerek de ödeyebiliyor.

Mersin il genelinde MESKİ'nin 850 bine yakın abonesi var. bunun 450 bini il merkezinde bulunuyor.

2019 yılında MESKİ yeni  konutlardaki su abonesi sayısı 19 bin cıvarında. MESKİ'ye ilk kez abone olan yeni yerleşim yerlerindeki konutlardaki abonelik saysı ise  Yenişehir'de 3 bin,Mezitli'de 3900,Akdeniz'de bin,Toroslar'da 3 bin,Tarsus'ta ise 3400 .

Bu yılın başında uygulamaya konulan MESKİ aboneliğindeki % 2'lik oran yeni kullanılmaya başlanan konutlar için geçerli. Var olan MESKİ'ye su aboneliğindeki uygulamala eskiden olduğu gibi devam ediyor. 1 metreküp su bedeli üzerinden alınan depozite ücreti ile abone olunabiliyor.Vergilerle bereber 120 TL cıvarında.

Alınan  abone ücreti MESKİ'ye gelir olarak kayıt edilmesine anlam veremeyen bazı vatandaşlar, Büyükşehir Belediye Başkanından bu uygulamanın kaldırılmasını talep ediyor.Bir kısım vatandaşlar ise % 2'lik bu oranın düşürülmesi çağrısı yapıyor.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER