Dünya Bakliyat Günü'nde Bakliyatın Yaşamsal Önemi

Dünya Bakliyat Günü'nde Bakliyatın Yaşamsal Önemi

Mersin'de Mersin Ticaret Borsası 10 Şubat Dünya Bakliyat Gününü düzenlediği etkinlikle kutladı.

Dünya Bakliyat Günü'nde Bakliyatın Yaşamsal Önemi
Dünya Bakliyat Günü'nde Bakliyatın Yaşamsal Önemi Salih Abidin Pala

Mersin Ticaret Borsası'nın Mersin HiltonSA'da düzenlediği 10 Şubat Dünya Bakliyat günü etkinliğine Mersin Valisi Ali İhsan Su,Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Gülcan Kış,AK Parti Mersin milletvekilleri Hacı Özkan ve Ali Cumhur Taşkın,TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal,  Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Hüseyin Arslan, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ömer Abdullah Özdemir,Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit,Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan,Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Mesiad Başkanı Hasan Engin, MGC Başkanı R. Kaya Tepe'nin yanı sıra Arbel A.Ş. Başkan Vekili Hasan Arslan,Mersin Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör,TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman,sektör temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

 Mersin Ticaret Borsası tarafından “Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat” temasıyla bu yıl  5.’si düzenlenen etkinlikte onuklara bakliyat ürünlerinden oluşan bir menü sunuldu.

Dünya Bakliyat Günü etkinliğinde bakliyatın insan yaşamında ve ülke  ekonomisindeki önemine vurgu yapan Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ömer Abdullah Özdemir,Mersin Ülkenin ve dünyanın sayılı bir merkezi olduğunu,bunda Mersin Ticaret Borsasının büyük bir katkısı olduğunu belirtti. Özdemir,"Bakliyatın faydaları saymakla bitmez,protein bakımından zengin bir gıda ,et düzeyindedir. Kolestrol yok,diabet ve obezite yapmaz.Sağlıklı beslenmenin temel gıdasıdır.Fakirin de zenginin de dostudur.Ucuzdur.Bakliyat toprağın verimliliğine katkısı büyüktür." dedi. Özdemir, bakliyatın beslemede yerinin az olduğuna dikkat çekerken ülkemizde kişi başına 21 gram bakliyat tüketilirken,,et tüketiminde ise 133 gram olduğunu, gelişmiş ülkelerde ise bakliyat tüketiminin kişi başına 90 gram olduğunu açıkladı.

 Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Hüseyin Arslan,Dünya Bakliyat Gününün ilan edilesiyle  bakliyatın önemine dikkat çekmek amaçlandığını,bu bağlamdaa Sürdürülebilir tarım için bakliyat,sürdürülebilir bir gelecek için bitkisel protekin sloganıyla dünyaya bakliyatla beslenmenin sağlık için her yaşta önemli olduğunun altı çizilerek seslenildiğini belirtti.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal,Son yıllarda önemli adımlar atılarak bakliyat üretimine devletimiz tarımsal destek sunduğunu,üreticiyi özendirici ve sürdürülebilir politikalarla desteklerin sürdüğünü , kırmızı mercimeğe ve kurufasulyeye pozitif ayrımcılık yaptıklarını ifade etti.

Büyükşehir Başkan Vekili Gülcan Kış, Birleşmiş Milletler’in 2016 yılını Uluslararası Bakliyat Yılı olarak ilan edilmesini  izleyen yıllarda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 2019 yılında da her 10 Şubat’ı Dünya Bakliyat Günü olarak ilan ettiğini belirterek bakliyatın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekti. Gülcan Kış,“Bakliyat, yüksek besin değeri ve sağlıklı beslenmeye katkısıyla çağımızın en yaygın sağlık sorunlarının başında gelen başta obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları, sindirim sistemi kanserlerine karşı en güvenilir besinlerin başında gelmektedir. İnsanlık bir yandan obezite sorunu ile mücadele ederken, dünyada yaklaşık 1 milyar insan da yetersiz beslenme nedeniyle sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu önemli çelişki dahi insanlığın yaşadığı sorunları anlamamızı, onlara çözüm üretmemizi gerektiren bir sorgulamayı da beraberinde getirmektedir. İşte burada yüksek besin değerinin yanında dayanıklı ve kolay muhafaza edilebilir olması nedeniyle bakliyat ürünleri, sunulmuş bir kurtarıcı mucize olarak insanlığın imdadına yetişmektedir." Kış, Türkiye’de bakliyat ürünlerinin işlenmesine dair sanayinin yaklaşık yüzde 70’inin Mersin’de bulunduğunu belirterek, “Üzerinde yaşamaktan onur ve mutluluk duyduğumuz Mersin, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı bakliyat merkezlerinden birisidir. Bakliyatın gen merkezi olan ülkemizin sayılı bakliyat ticaret merkezlerinden biri olan kentimizde, dünyanın hiçbir şehrinde olmadığı şekilde bakliyat sektörü kümelenmiştir. Ülkemizdeki bakliyat ürünlerinin işlenmesine dayalı sanayinin yaklaşık yüzde 70'i Mersin'de bulunmaktadır ve ülkemiz dış ticaretinin yüzde 80’i yani toplam 826 tonu güzel kentimiz üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca kentimizin toplam ihracatının yüzde 10’u sadece bakliyattan gelmektedir. Yani bakliyat, bolluktur ve berekettir. Mersin, ülkemizin bakliyat üssüdür” diye konuştu.Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan bakliyata sahip çıkma noktasında, Büyükşehir Belediyesi olarak gereken sorumluluğu üstlenmeye hazır olduklarını ifade etti.

Mersin Valisi Ali İhsan Su,bakliyatın yaşamımızda en temel besin kaynağımız olduğu,mutfağımızda  çok önemli yerine dikkat çekerek,"Bakliyat üretiminde ülkemiz çok önemli potansiyele sahip,daha çok üretim yapmak için çalışıyoruz.Bakliyatın katma değerini artıracak çalışmalara  büyük ihtiyaç var" dedi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER