Mersin'de Yasalar Uygulansın,Kadınlar Yaşasın Paneli Düzenlendi

Mersin'de Yasalar Uygulansın,Kadınlar Yaşasın Paneli Düzenlendi

Mersin'de Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Komisyonun birlikte düzenlediği "Yasalar Uygulansın,Kadınlar Yaşasın" Paneli kadınlardan büyük ilgi gördü.

Mersin'de Yasalar Uygulansın,Kadınlar Yaşasın Paneli Düzenlendi
Mersin'de Yasalar Uygulansın,Kadınlar Yaşasın Paneli Düzenlendi Salih Abidin Pala

Büyükşehr Kongre Merkezi'nde Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Komisyonu'nun düzenlediği "Yasalar Uygulansın,Kadınlar Yaşasın" Paneline Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü,Türk Kadın Hakları Akdivisti Av. Hülya Gülbahar ve KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu panelist olarak katıldı.

Panele Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in eşi Meral Seçer,Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ın eşi Sembol Tarhan,Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü,Türk Kadın Hakları Akdivisti Av. Hülya Gülbahar ve KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş,DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy,STK Temsilciler,Kadın Dernekleri Temsilcileri ve Kadınlar salonu doldurarak büyük ilgi gösterdi.

Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi,panelin açılış konuşmasında,erkek egemen anlayışı uygulanan kadın politikaları,uygulanmayan yasalar toplumu suç üreten merkezlere dönüştürdüğüne dikkat çekti.Bu anlayış çocukların ve kadınların hayatlarının karatıldığının altını çizen Burakgazi,çocuk yaşta zorla evlendirmeler,kadının metalaştırılması,toplumsal yaşamdan uzaklaştırılması,kadına şiddetin yasalarla bir türlü önünün alaınamayışından duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Ekonomik şiddet,psikolojik şiddet,Fiziksel şiddet tolumun her alanında kadınları yaşamdan kopardığını ifade eden Burakgazi,"Ne yazık ki  sizlerle her platformda omuz omuza vermeye çalışılırken  kadınların "yaşam hakkını" savunmaktan öteye gidemedik" dedi. Özgecanın katledilişinin üzerinden beş yıl geçtiğini anımsatan Burakgazi,devletin üst kademesinde erkek egemelerin "kadınlar erkeklerle eşit değildir" anlayışı kadının yaşamının artan oranda tehdit altında olduğunu belirtti. Tolumsal Cinsiyet eşitliğini sağlamak için devlet politikaları ve yasa uygulayıcıları kararlı ve eşitlikçi anlayışla mümkün olduğunun altını çizen Başkan Burakgazi, "Kadın mücadelesi hepimizin" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

"Yasalar Uygulansın,Kadınlar Yaşasın" Panelinin moderatörlüğünü Prof. Dr. Ayşe Gül Yılgör yaptı.Panelde  Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü,Türk Kadın Hakları Akdivisti Av. Hülya Gülbahar ve KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Av. Hülya Gülbahar: “Topluma yanlış mesaj veriyorlar”

Av. Hülya Gülbahar, panelde yaptığı konuşmada erken yaşta evlilik konusuna ve cinsel istismar hükümlülerinin mahkumiyet durumlarına değinerek şunları söyledi:

“‘Gençler arasında evlilik var’ diyerek topluma yanlış mesaj veriyorlar. Yalan. Gençlik tanımını 15 yaş fark olarak tanımlıyorlar. 15 yaşındaki kız çocuğuyla 30 yaşındaki adamın evliliğine akran evliliği diyebilir miyiz? Diyemeyiz. Maalesef böyle bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Hepimizin birleşip çocuk cinsel istismarcısına af tasarısını durdurmamız gerekiyor. Çünkü bu tasarı çıkarsa her yaştan kadının tecavüzcüyle evlendirilmesi halinde tecavüzün suç olmaktan çıkarılması gibi Türk Ceza Kanunu’nda 2005’te tarihe gömdüğümüz bir şey de çıkacak. Ayrıca başka bir soru var. Erkek çocukları ne yapacaksınız? Herhalde onları da istismarcılarıyla evlendirecek haliniz yok. Bu doğrudan doğruya evlilik yaşıyla ve cinsel ilişki yaşıyla ilgili bir konu. 15 yaşın altındaki çocuklara kimsenin dokunmasına izin vermememiz gerekiyor.”

Canan Güllü: “Yasaların uygulanması yolunda da birlikte hareket edeceğiz”

Kadınların Osmanlı Dönemi’nden bu yana büyük mücadeleler vererek birçok hakkı elde ettiklerini ifade eden Canan Güllü ise, “Kadın arkadaşları destekleyen erkekler vardır. Biz bir bütünüz. Bu mücadeleleri kolay kazanmadık. Osmanlı’dan gelen bir mücadele yaşıyoruz biz. Osmanlı’da yaşayan nenelerimiz, büyüklerimiz bu mücadeleyi bize hazırladı. Onlar o kafeslerin arkasında mücadeleleriyle kadınlıklarını, birey olmanın farkındalığını ortaya koydular. Kurtuluş Savaşı’nda erkeklerle yan yana mücadele ederken dikkat çektiler ve Mustafa Kemal Atatürk’ün seçme ve seçilme hakkını elde ettik o zaman. Ama altın tepside sunulan, kimsenin hiçbir emek vermediği bir hak değil bu. Mücadelenin kazandırdığı bir haktır. Nasıl birlikte yürüyeceğiz? Var olan yasaların farkındalığıyla, bilinçlenmeyle, sorgulayarak. Yasaların uygulanması yolunda da birlikte hareket edeceğiz” diye konuştu.

Nuray Karaoğlu: “Aslında insanlar duvarlar arasına hapsediliyor, biz kadınlar da öyle değil miyiz?”

Konuşmacılardan Nuray Karaoğlu, kadınlar için toplumda duvar örüldüğünü vurgulayarak konuyu yıkılan Berlin Duvarı örneğiyle açıkladı. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Duvar deyince 1989 yılında yıkılan 46 km’lik Berlin Duvarı aklıma geliyor. İnsanı iliklerine kadar etkileyen bir görünümü vardı. 1989 yılında duvar yıkılırken dedik ki; ‘Harika şeyler olacak dünyada. Duvarlar artık yıkılıyor.’ O dönem Berlin Duvarı yıkılırken dünyada 12 tane duvar vardı. Şu an Berlin Duvarı’ndan bahsetmiyoruz, neyden bahsediyoruz? Meksika’da inşa edilen duvarlardan bahsediyoruz. Bugün sınırlarına duvar ören ülkelerin sayısı 77 oldu. Aslında insanlar duvarlar arasına hapsediliyor. Duvarların içindekiler ve duvarların dışındakiler. Biz kadınlar da öyle değil miyiz? Evin içine hapsedilen kadınlar, ötekileştirilen kadınlar. Haklarına sahip çıkmaya çalışan, ezilmemek isteyen, okumak isteyen, eşit vatandaş, eşit birey olmak isteyen, hakarete uğramak istemeyen, erkeklerle aynı haklara sahip olmak isteyen kadınlar. Biz de o duvarlara hapsediliyoruz.”

Panelin sonunda Meral Seçer ve Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, moderatör ile konuşmacıların yanı sıra Mersin Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Komisyonu Başkanı İlksen Sorguç Dinçer’e çiçek ve plaket takdiminde bulundu.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500