TURAB'ın Gündeminde İŞKUR

TURAB'ın Gündeminde İŞKUR

Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB) ,bu ayın gündem konuğu İŞKUR Mersin İl Müdürü Halil Bozkurt oldu.

TURAB'ın Gündeminde İŞKUR
TURAB'ın Gündeminde İŞKUR Salih Abidin Pala

TURAB düzenli olarak her ay gerçekleştirdiği toplantsı Mersin Tenis Kulübü'nde İŞKUR Mersin İl Müdürü Halil Bozurt ve İŞKUR Uzmanlarından Mehmet Lütfi Emre,"İş ve Meslek Danışmanlığı Eğitimi,İş Başı Eğitim Programı,Meslek Beceri Eğitimi,İŞKUR'un İşverenlere Teşvikleri ve Destekleri" gündemiyle ilgili TURAB Üyelerine açıklamalarda bulundu.

Bu ay ki toplantıya Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB)  Genel Başkanı Canan Sunay, İŞKUR Mersin İl Müdürü Halil Bozurt,TURAB Başkan Yardımcıları Tarık Ciğer,Abdullah Hamidi,Genel Sekreter Erkan Ak, Sayman Ali Kemal Özalp'in yanı sıra TURAB Üyeleri katıldı.

TURAB Genel Başkanı Canan Sunay toplantının açılışında ,iş dünyası,işverenler,yatırımcılar zor bir dönemden,zor bir süreçten geçildiğini belirterek "İşimizi nasıl kraraız ? Mevcut durumu nasıl koruruz ? " kaygıları içinde yaşadıklarını,işte bu kriz ortamında " Birlikten güç doğar" sözüyle  sivil toplum kuruluşlarının bu amaçla kurulduğuna dikkat çekti.TURAB olarak ikili ilişkileri geliştirerek iş dünyasına güvenli ortam sağlamaya çalıştıklarını,bu amaçla kurulan derneğin 4. yılını başarıyla tamamladığını ifade eden Sunay,"Zor bir dönmede görev aldık" dedi.

Bu ay ki konuklarının  İŞKUR Mersin İl Müdürü Halil Bozkurt ve İŞKUR Uzmani Mehmet Lütfi Emre İŞKUR ile ilgili    "İş ve Meslek Danışmanlığı Eğitimi,İş Başı Eğitim Programı,Meslek Beceri Eğitimi,İŞKUR'un İşverenlere Teşvikleri ve Destekleri" açıklamalar yapacaklarını belirerek geçen ay İŞKUR İle işbirliği protokolü imzalandığını açıkladı.

Başkan Sunay,İŞKUR ile işbirliği içinde projeler üreteceklerini, İş Başı Eğitimini çok önemsediklerini, KOBİ'lerin durumunun can çekiştiğini, gençleri KOBİ'lerin bünyesine alarak istihdam yratıldığını, yeni iş yaşamına katılan gençlerin buralarda tercübe kazandıklarının altını çizdi.7 Şubat'ta düzenlemek istedikleri Kıbrıs gezisini deprem nedeniyle ertelediklerini, 12-14 Mart'ta bu geziyi planlarken  Akıncı'nın talihsiz açıklamasıyla şimdilik bu geziden vazgeçildiğini aifade etti. 26-28 Şubat'ta Ürdün'ün Akabe liman kenti ile Akdeniz ilçesinin kardeş şehir  olacağını açıklayan Sunay, 26-28 Şubatta Akabe Heyetini Mersin'de ağırlayacaklarını açıkladı.3 Martta Kilis'te TURAB Temsilciliği açılacağı bilgisi veren Sunay,bu temsilciliğe büyük önem verdiklerini, Türk-Suriye İş Forumu düzenleyerek bu forma 100 kadar firmanın katılacağı duyururu yaptı.Sunay,Kilis'in Suriyeliler için önemli bir nokta olduğunu Suriye'ye giderken  sıkıntıları düzene koymalıyız sözüyle konuya dikkat çekti.Savaş ve krizlerde ikili ilişkiler çok önemli olduğunu burada yaşanan    bazı olaylar büyütülerek  ya da yanlış haberler ile olumsuz algı yaratıldığını medyanın tutumunun çok önemli olduğunu herkesin sorumlu davaranması gerektiğini belirtti.Trabzon'da da temsilcilik açılarak hizmet verdiğini ifade etti. Sunay bölge için sağlık turizminin geliştirlmesi,iş dünyasının bu alanda hak ettiği payı alabilmesi için sağlık turizminin geliştirilmesi için iki yıldır hazırlığını yaptıkları   "Sağlık Turizmi Zirvesi" düzenleyecekleri bilgisini paylaştı.

Sunay yaşanan sorunlarla  ilgili olarak "iş  etiği"  kaybedince olayla bügün ki noktaya geldiğini,sorunları birlik içinde çözüm aramak gerektiğine işaret etti.

İŞKUR Mersin İl Müdürü Halil Bozurt ve İŞKUR Uzmanlarından Mehmet Lütfi Emre,"İş ve Meslek Danışmanlığı Eğitimi,İş Başı Eğitim Programı,Meslek Beceri Eğitimi,İŞKUR'un İşverenlere Teşvikleri ve Destekleri" gündemiyle ilgili TURAB Üyelerine açıklamalarda bulundu.Konuyla ilgili iş insanlarının sorularına yanıt verildi.Açıklamalarda bulunan TURAB Üyeleri,  İŞKUR ile yapılan işbirliğinin işverenler için çok önemli olduğu, bu alanda verilen teşvikleri olumlu bulduklarını belirtildi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER