MESİAD MİMARLAR ODASI ve ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ZİYARETLERİ

MESİAD MİMARLAR ODASI ve ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ZİYARETLERİ

MESİAD Başkanı Hasan ENGİN ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ali AKDEMİR, Fevzi BOYRAZ, Ali CAN, Özgür EMİRE Çevre Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası Başkanı Ünal ŞAHİN ve Yönetim Kurulunu ziyaret edip yeni seçilen yönetim kuruluna başarılar dilediler.

MESİAD MİMARLAR ODASI ve ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ZİYARETLERİ
MESİAD MİMARLAR ODASI ve ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ZİYARETLERİ Salih Abidin Pala

Başkan ŞAHİN “ Kentin teknik ve iş dünyası ile ilgili platformlarının buluşması açısından biraraya gelmemiz çok önemli. Ne yazık ki Mersin, Türkiye’de imar planı olmayan tek kent özelliğini taşımakta. Bu durumla ilgili şikâyetlerimizi ve görüşlerimizi Büyükşehir Belediyesine defalarca ilettik fakat kesin çözüm süreçleri gittikçe uzamaktadır. Bizler bu süreci MESİAD gibi kent sorunlarında aktif rol oynayan ve yaptırım gücü yadsınamayacak bir kurumla yürütmek istiyoruz. Daha yaşanılabilir bir kent için iki kurumun güçlerini birleştirmesi büyük ses getirecektir. Diğer bir yandan MESİAD’ın öncüsü olduğu Mersin Nefes İstiyor projesi konusunda Bakanımız Sayın Lütfi ELVAN’ı bilgilendirdik ve ilerleyen zamanda Sayın Valimiz ile Millet Bahçesi projesinde bir takım görüşmeler sağladık. Milet Bahçesi nitelikli bir proje ve burada MESİAD’ın önemli etkisi var. “ dedi.

Başkan ENGİN “ Bu kentte imar planının olmaması acı bir durum. Bizler bu sorunları devlet nezdinde ilettik. Mimarlar Odası projelendirme ve ruhsatlandırma konusunda en fazla bilgiye sahip kurum ve kentin yapılaşmasında mutlaka görüşlerinin alınması gerekir. Kentin mevzi imarlar ile geçiştirilen kötü bir durumu var. 3-4 ayda bitecek 5 binlik planlar, kurum görüşlerinin ve kısıtların kaldırılmasıyla erken hizmete sunulacak olan planlar çeşitli bürokratik sebeplerden dolayı askıda beklemektedir. Biz MESİAD olarak kentimiz ve bölgemizle alakalı her projeyi yerinde inceleyip, raporlayıp daha sonra kent halkıyla paylaşıyoruz. Olumlu ve olumsuz görüşlerimizi ilgili kurumlara iletiyoruz.  Kentsel dönüşüm için yerel yönetimlerin çok hızlı adımlar atmasını, kentin sosyal, ekonomik ve yaşamsal durumunu önemsiyoruz. Bu unsurlar bizim çok önemli. Kentin STK’ları olarak bu şehrin sorunlarında birleşerek ortak bir açıklama yaparak; sürekli ve aktif işbirlikleri, ortak projelerde biraraya gelmeliyiz. Bu tarz girişimler ile kent sorunlarının hızlı bir şekilde çözüme kavuşması için büyük farkındalık yaratacaktır. “ ifadelerini kullandı.

MESİAD ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASINI ZİYARET ETTİ

MESİAD Başkanı Hasan ENGİN ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ali AKDEMİR, Fevzi BOYRAZ, Ali CAN, Özgür EMİRE Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sinan CAN ve Yönetim Kurulunu ziyaret ettiler ve yeni seçilen yönetim kurulunu tebrik ederek başarılar dilediler.

Başkan CAN “ Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi olarak; kentin ve bölgenin çevreyle ilgili sorunlarına ve eko sistemi etkileyen her türlü girişime oda olarak çok duyarlıyız. Mersin’in karşılaştığı çevre sorunlarına kayıtsız kalmıyoruz. Hem bilimsel hem de teknik açıdan görüşlerimizi her platformda aktarıyoruz. Belediyelerin kentteki atıkların geri dönüşümünü sağlayarak sıfır atık kapsamında ekonomiye kazandırılması önem taşımaktadır. Termik santral, Nükleer santral ve Balık çiftlikleri projelerine karşı bir duruş sergilemekteyiz. Kent için yatırımların önce çevresel etkilerinin dikkate alınması gerekliliğini savunmaktayız. MESİAD gibi güçlü bir kurum ile ilerleyen dönemlerde işbirliği protokollerinde ve projelerde çalışmak isteriz.” Dedi

Başkan ENGİN ise; “MESİAD ekonomik, sosyal ve kültürel konulara duyarlıdır. Bu konularda aktif rol almaktan kaçınmaz. Kentimizdeki ve bölgemizdeki doğru yatırımların destekleriz fakat yanlış olduğunu düşündüğümüz yatırımların da karşısındayız. Nükleer santralin yerini konum olarak doğru bulmuyoruz. Böyle projelerin en önemli iki unsuru; güvenli ve sağlam olması gerekmektedir. Diğer bir açıdan 1/100 binlik planlarda işaretlenen Mersin Konteyner Ana liman sahasına yapılması planlanan polipropilen tesisi Mersin’in kalbine saplanan bir hançerdir. Bu yapı ekolojik sisteme zarar verdiği gibi, turizm ve liman ticaretinin de önünü kesecektir. MESİAD bunun gibi çevresel olaylarda aktif rol oynar. Özellikle Mersin Nefes İstiyor projesi de bunun bir kanıtıdır. Bu proje kente ve kent halkına hem sosyal hem de ekolojik bir katkı sunan projedir. Biz MESİAD olarak sizlerle hem istihdam hem de sosyal sorumluluk alanlarında işbirliği yapmaya daima açığız. Kent’e yararı olacak her türlü işbirliğinde MESİAD vardır.” ifadelerini kullandı.

MERSİN KENT HABER