19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 1 Nisan'da Başlıyor

19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 1 Nisan'da Başlıyor

19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali,bu yıl Balkan Müziğinin Dünyaca Ünlü Sanatçısı Garon Bregoviç'in de yer aldığı etkinliklere 10 Ülkeden katılan sanatçılar 9 farklı mekanda 14 etkinlikle Mersinli sanatseverlerle buluşuyor.

19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 1 Nisan'da Başlıyor
19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 1 Nisan'da Başlıyor Salih Abidin Pala
Advert Advert

01-18 Nisan tarihleri arasında 19’uncusu düzenlenecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivalinin (MERFEST) düzenlenen basın toplantısuyla program açıklandı.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali (MERFEST) Yönetim Kurulu Başkanı Selma Merze Yağcı, “Bu yıl da, farklı türde müzik yapan dünyanın pek çok yerinden saygın müzik toplulukları ve sanatçılarını sizlerle buluşturacağız” dedi.

Sanat Etkinlikleri Derneği’nin öncülüğünde, Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler ve odaların desteklediği, bu yıl 19’uncusu düzenlenecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali,  1 Nisan’da açılış konseriyle başlıyor.

Festival Ofisi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında Merfest Yönetim Kurulu Başkanı Selma Yağcı ve Festivalin Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal festival hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Mersin Uluslararası Müzik Festivali'nin İcra Kurulu Başkanı  Selma Merze Yağcı, Festival sanat yönetmenliğini ise  Erdoğan Şanal yapıyor. Sanat danışma kurulu üyeleri ise Prof. Rengim Gökmen, Prof. Dr. Cihat Aşkın, İbrahim Yazıcı, Remzi Buharalı'dan oluşuyor. Mersin’in kültür-sanat hayatında öncü bir rol üstlenerek dünyadan ve ülkemizden saygın solist ve müzik topluluklarını Mersin’e taşıyan Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 01 Nisan-18 Nisan tarihleri arasında Mersin’in gözde konser salonları ve bazı tarihi mekanlarında yer alarak perdelerini 19’uncu kez açıyor.

Sanat Etkinlikleri Derneği’nin öncülüğünde düzenlenen 19. Merfest, Resmi Kurumlar: T. C. Kültür Bakanlığı, Mersin Valiliği, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı, Mersin Üniversitesi, Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, Belediyeler: Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi, Toroslar Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Odalar: Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Deniz Ticaret Odası, Mersin Ticaret Borsası, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Ülke Temsilcilikleri: ABD Ankara Büyükelçiliği, Hollanda Ankara Büyükelçiliği, Avusturya İstanbul Konsolosluğu, Dernekler ve Kulüpler: İçel Sanat Kulübü, Mersin Polifonik Korolar Derneği, Mersin Liseliler Derneği, Festival Sponsorları: OPET, Arbel AŞ, MIP, Mersin Hilton Oteli, Mersin Forum AVM, Katkıda Bulunanlar: Sertel Tools, Derya Otomotiv ve Pozcu Organik destek veriyor.

YAĞCI: “YENİ BİR FESTİVALDE DAHA BULUŞMANIN MUTLULUĞU İÇİNDEYİZ”Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı yaptığı konuşmada; “19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 01-18 Nisan tarihleri arasında sizlerle yeniden buluşuyor. Bir yılı bulan çalışmalar sonucunda yeni bir festivalde daha buluşmanın mutluluğu içindeyiz. Benzerine az rastlanan bir dayanışmayla hayat bulan festivalimizin tüm başarı paydaşlarına Mersinliler adına teşekkür ediyorum. Bu yıl da, farklı türde müzik yapan dünyanın pek çok yerinden saygın müzik toplulukları ve sanatçılarını sizlerle buluşturacağız. Muhteşem programıyla festival,  işitsel ve görsel bir şölen sunmak üzere kentimizin önemli konser salonları ve bazı tarihi mekanlarında sizleri bekliyor olacak. Nice festivallerde buluşmak üzere müzikle kalın, sevgiyle kalın” ifadelerine yer verdi.

FARKLI ÜLKELER, ORTAK MUTLULUK; DÜNYANIN EZGİLERİ MERSİN’DE
Bulgaristan, Almanya, Hollanda, Avusturya, Amerika, Sırbistan, İtalya, Çin, Kıbrıs, Yunanistan ve ülkemizden gelecek olan farklı müzik türlerinden sanatçıları Mersin’de misafir edecek olan Festival,  Michael Balke yönetiminde Bulgar soprano Alex Penda ile 01 Nisan’da açılış konserini gerçekleştirirken programda yerini alan diğer solist ve müzik toplulukları sırasıyla şunlardır: Hollanda’dan Wishful Singing: Anne Christine Wemekamp, Maria Goetze, Marjolein Verburg, Janneke Vis, Marjolein Stots, Avusturya’dan Beethoven 250 Yılı Konseri ile Stratos Trio, Sırbistan’dan Goran Bregoviç, İtalya’dan 40 Finger ile Matteo Brenci, Emanuele Grafitti, Marco Steffè, Andrea Vittori, Amerika ve Yunanistan’dan 4 Piyano ile Zeynep Üçbaşaran, Cyprian Katsaris, Ammanuel Laziridis, Janis Vakaleris, Amerikalı Latin Caz Topluluğu Buyepongo, Buray, Ezginin Günlüğü, Hasan Gökçe Yorgun, şef Bülent Yüksel yönetiminde Deniz Kuv. Kom. Deniz Yıldızları Caz Orkestrası ile Hüsnü Şenlendirici.  21. Nevit Kodallı Polifonik Korolar Şenliği ile birlikte toplamda 12 etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Festival; Festival Sanat Ödülü, Festival Kent Ödülü ve Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü, olmak üzere üç dalda ödüller de dağıtacak. Mersin’in tarihi ve kültürel zenginliklerini öne çıkarmak amacıyla her yıl düzenlenen beste yarışmasının ise bu yıldan itibaren iki yılda bir hayat bulacak.

DÜNYA OPERASININ BULGAR YILDIZI MERSİN’DE
19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünya operasının Bulgar yıldızı Alex Penda’yı Almanya’nın usta şeflerinden Michael Balke’i yönetiminde Mersinli sanatseverlerle buluşturuyor. MUMF Orkestrası’nın eşliğinde 01 Nisan Cumartesi saat: 20.00’da Mersin Kültür Merkezi’nde iki bölüm halinde gerçekleştirilecek konserde, klasik operanın seçkin aryalarının yanı sıra, napoliten ve liedlerden oluşan bir repertuvar seslendirilecek.  21. Nevit Kodallı Polifonik Korolar Şenliği/03-04-05

TÜRKİYE’NİN KOROLARI MERSİN’DE
19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan 21. Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Şenliği, 03-04-05 Nisan tarihlerinde saat: 10.00-22.00 saatleri arasında Mersin Kültür Merkezi’nde yer alacak. 52 koro ve binin üzerinde koristin katılacağı şenlikte, Hollanda Büyükelçiliği’nin katkılarıyla festivalde yer alacak olan Wishful Singing Akapella Topluluğu, 05 Nisan saat: 14.00’da aynı yerde çocuk korolarıyla atölye çalışması gerçekleştirecek.

HOLLANDA’NIN EŞSİZ AKAPELLA KOROSU MERSİN’DE
Holanda, İngiltere, Japonya, ABD, Almanya, İspanya, Estonya ve İtalya dahil olmak üzere pek çok ülkenin saygın festivallerinde yer alarak adından sıkça söz ettiren Wishful Singing, eşsiz repertuvarları ve sahne performansları ile bu kez Mersinli sanatseverlerle buluşacak. Tamamı kadınlardan oluşan Topluluk, Anne Christine Wemekamp (soprano), Maria Goetze (soprano), Marjolein Verburg (mezzo soprano), Janneke Vis (alto), Marjolein Stots (alto), isimlerinden oluşuyor. Konser, 05 Nisan Pazar saat: 20.00’da Mersin Latin Katolik Kilisesi’nde yer alacak.

BEETHOVEN 250. YILI KONSERİ
Avusturya’nın saygın müzik topluluklarından Stratos Trio, Beethoven’in 250. doğum yılında  bestecinin eserlerini Mersin’de seslendirecek. 07 Nisan Salı saat: 20.00’da Mersin Üni. Yenişehir Kampüsü Nevit Kodallı Salonu’nda yer alacak konserde,  Beethoven’in Piyano Trio op. 11, 12 Variations on Mozart´s Theme for Piano and Violoncello, eserleriyle birlikte, Kodaly’in Duo for Violin and Violoncello ve Shostakovich’in Piyano Trio op. 67, eserlerini seslendirecek.

BOSNALI EFSANEVİ BESTECİ, GİTARİST VE ŞARKICI GORAN BREGOVİÇ MERSİN’DE
Film müzikleri ve konserleriyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilgiyle takip edilen  Goran Bregoviç, 10 Nisan Cuma saat: 20.00’da Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Cumhuriyet Salonu’nda Mersinli sanatseverlerle buluşacak. Sanatçı Türkiye’de, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve Diyarbakır’da konserler vermiş, şarkıları ise Sezen Aksu gibi pek çok Türk müzisyenler tarafından Türkçe sözlerle seslendirilmişti.

BURAY,  MERSİNLİ HAYRANLARIYLA BULUŞUYOR
19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, popüler müziğin sevilen isimlerinden Buray’ı 11 Nisan Cumartesi saat: 20.00’da Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda Mersinli hayranlarıyla ücretsiz olarak buluşturacak. Sanatçı, İstersen, Aşk Mı Lazım, Sen Sevda Mısın, Aşk Bitsin, gibi sevilen şarkılarını seslendirecek.

EZGİNİN GÜNLÜĞÜ MÜZİK TOPLULUĞU MERSİN’DE
19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Nazım Hikmet, Shakespeare, Ritsos, A. Kadir, Mevlana, Kavafis, Paul Valéry, Orhan Veli, Ömer Hayyam, G. Lorca, Şeyh Galip, Sadi, gibi çeşitli Türk ve dünya şairlerinden besteler yaparak, her dönem gençliğin ve her kesimden dinleyicinin gönlünde taht kuran Ezginin Günlüğü’nü 12 Nisan Pazar saat: 20.00’da Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda sanatseverlerle buluşturacak. Ücretsiz gerçekleştirilecek konserde Topluluk, başta Düş Sokağı olmak üzere efsaneleşmiş şarkılarını seslendirilecek.

İTALYA’NIN DÖRT USTA GİTARİSTTİ MERSİN’DE
19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Avrupa’da esen 40 Fingers rüzgarını Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. 13 Nisan Pazartesi saat: 20.00’da Tarsus Amerikan Koleji Salonu’nda yer alacak konserde, cazdan klasik müziğe, flamenkodan İrlanda şarkılarına uzanan bir repertuvarın yanı sıra Bohemian Rahpsody albümlerinden parçalar da seslendirilecek.

KLASİK MÜZİĞİN DÖRT USTASI, DÖRT PİYANO İLE AYNI SAHNEDE
Çalışmalarını Amerika ve Yunanistan’da sürdüren usta piyanistler Zeynep Üçbaşaran, Cyrian Katsaris, Emmanuel Laziridis, Janis Vakarelis’i, dört piyano ile aynı sahnede yer alarak 14 Nisan Salı saat: 20.00’da Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi Cumhuriyet Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak. Sanatçılar konserde, Wagner’in Tannhauser Uvertürü, Vivaldi’nin The Four Season eserinin Spring bölümünü, Bizet’in Carmen Fantezi, Liszt’in Macar Rapsodisi, Ravel’in Bolero,  Theodorakis’in Zorba Süiti, eserlerini seslendirilecek.

LATİN CAZ MÜZİĞİ’NİN AMERİKALI USTALARI MERSİN’DE
19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Latin Caz Müziği’ni Afro ritimleriyle buluşturarak adından sıkça söz ettiren Amerikalı müzik topluluğu Buyepongo’yu Mersinli sanatseverlerle buluşturuyor. 15 Nisan Çarşamba saat: 18.00’da Forum AVM Sanatçılar Meydanı’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserde, Latin Caz Müziği’nin seçkin örnekleri seslendirilecek. Buyepongo, Edgar Robles, Jorge “Yuka” Vallejo, Randy Galvan Modesto, Edgar Modesto, Eduardo Valencia Bio,  isimlerinden oluşuyor.

MERSİN’İN DÜNYAYA ARMAĞAN ETTİĞİ GENÇ KEMAN SANATÇISI MERSİN’DE
19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, çalışmalarını Avrupa ve Çin’de sürdüren Mersinli keman sanatçısı Hasan Gökçe Yorgun’u 15 Nisan Çarşamba saat: 20.00’da Tarsus St. Paul Müzesi’nde Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. Sanatçıya, Çinli piyanist Jiao Li eşlik edecek.

HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ MERSİN’E GELİYOR
Klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici, şef Bülent Yüksel yönetiminde Deniz Kuv. Kom. Deniz Yıldızları Caz Orkestrası’nın eşlik edeceği bir konserle Mersin’de. 17 Nisan Cuma saat: 20.00’da Mersin Kültür Merkezi’nde yer alacak konserin diğer solistleri, Deniz Yıldızları Orkestrası’nın solist sanatçısı Volkan Canşe ve Başak Kalkan.

Farklı Ülkeler, Ortak Mutluluk; Dünyanın Ezgileri Mersin’de

Bulgaristan, Almanya, Hollanda, Avusturya, Amerika, Sırbistan, İtalya, Çin, Kıbrıs, Yunanistan ve ülkemizden gelecek olan farklı müzik türlerinden sanatçıları Mersin’de misafir edecek olan Festival, Michael Balke yönetiminde Bulgar soprano Alex Penda ile 01 Nisan 2020 tarihinde açılış konserini gerçekleştirirken programda yerini alan diğer solist ve müzik toplulukları sırasıyla şunlardır: Hollanda’dan Wishful Singing: Anne Christine Wemekamp, Maria Goetze, Marjolein Verburg, Janneke Vis, Marjolein Stots, Avusturya’dan Beethoven 250 Yılı Konseri ile Stratos Trio, Sırbistan’dan Goran Bregoviç, İtalya’dan 40 Finger ile Matteo Brenci, Emanuele Grafitti, Marco Steffè, Andrea Vittori, Amerika ve Yunanistan’dan 4 Piyano ile Zeynep Üçbaşaran, Cyprian Katsaris, Ammanuel Laziridis, Janis Vakaleris, Amerikalı Latin Caz Topluluğu Buyepongo, Buray, Ezginin Günlüğü, Hasan Gökçe Yorgun, şef Bülent Yüksel yönetiminde Deniz Kuv. Kom. Deniz Yıldızları Caz Orkestrası ile Hüsnü Şenlendirici.

 

21. Nevit Kodallı Polifonik Korolar Şenliği ile birlikte toplamda 12 etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Festival; Festival Sanat Ödülü, Festival Kent Ödülü ve Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü, olmak üzere üç dalda ödüller de dağıtacak. Mersin’in tarihi ve kültürel zenginliklerini öne çıkarmak amacıyla her yıl düzenlenen beste yarışmasının ise bu yıldan itibaren iki yılda bir hayat bulacak.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500