Toros Üniversitesi'de Medya ve Medyanın Geleceği Paneli Düzenlendi

Toros Üniversitesi'de Medya ve Medyanın Geleceği Paneli Düzenlendi

Toros Üniversitesi'nde düzenlenen panelde Medya ve Medyanın Geleceği ortaya kondu.

Toros Üniversitesi'de Medya ve Medyanın Geleceği Paneli Düzenlendi
Toros Üniversitesi'de Medya ve Medyanın Geleceği Paneli Düzenlendi Salih Abidin Pala
Advert Advert

Toros Üniversitesi 45 Evler Kampüsü'ndeki konferans salonunda düzenlenen panelin moderatörrlüğünü Toros Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Özer yaptı. Panelistler ise Habertürk TV Program Yapımcısı Veyis Ateş,Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (MGC) R. Kaya Tepe ve Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Sanem Ayşe Duruel Erkılıç konuşmacı olarak katıldı.

Toros Üniversitesi'nde düzenlenen Medya ve Medyanın Geleceği Paneline Toros Üniverstesi Mütevelli Heyeti  Kurucu Başkanı Ali Özveren, Toros Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sertaç Özveren,Arbel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan,MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin,MESİAD Başkan Yardımcısı Rıdvan Arıç,TİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç,TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman,Akademisyenler,Öğrenciler ve basın katıldı.

Medya ve Geleceği paneli moderatörü Prof. Dr. Özer açılış konuşmasında ,panelde medya ve geleceğini siyasal ve sosyal boyutunda değerlendirileceğini ifade ederken demokrasilerde yasama,yürütme, yargının yanında dördüncü gücün medya olduğuna dikkat çekti.Demokrasilerde medya olmazsa olmazı olduğuna vurgu yapan Özer,Medyanın toplumu doğru bilgilendirmede önemli bir sorumluluğu ve topluma doğru değerlendirme yapabilmesi için  doğru haber yapma zorunluluğuna işaret etti.Özer,değerlendirmesinde,Görsel ve yazılı kültürün korunması gerektiğini belirtirken,kaygılarını dile getirdi: "Medya gücünü elinde tutanlar,Medyayı ele geçirerek algıyı da yönetiyor.Olgu farklı,algı farklı." dedi.Özer,medyanın karşılaştığı birçok sorunlarına rağmen görevini yerine getirdiğini ifade etti.Sosyal medyanın hızla insan yaşamında önemli bir tutuğunu belirten  Özer,sosyal medyadaki bilgi kirliliğine dikkat çekti.,

Medya ve Medyanın Geleceği panelinin ilk konuşmacısı MGC Başkanı R.Kaya Tepe,Yerel Medyanı  vazgeçilmez bir güç olduğunadikkat çektiği konuşmasına, "Yerel medya sıkıntılı bir süreçten geçiyor" dedi. Siyasi,teknik ve ekonomik sıkıntılar içinde olduğuna dikkat çeken Tepe,gelişmiş ülkelerde yerel basının ulusal basından daha büyük bir okuru olduğunu,yerel basın ön planda tutulduğunu,bizde ise tam tersi bir durum içinde olduklarını,sıkıntılar içinde yayın yaşamını sürdürme uğraşı verdiklerini dile getirdi.Holding patronlarının medyaya el atmalarıyla,ticari bir anlayışın medyaya hakim kılındığını belirttiği konuşmasında, yerel medyaya agrasif bir tutum takındıklarını ifade etti.Yerel medya kendi olanaklarıyla sorunlarını çözebilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Başkan Tepe,yazılı basın , internet yayıncılığıyla birlikte yavaş yavaş önemini kaybederken,Uydudan yayın yapan TV'lerinde yaşanan ekonomik sıkıntıları nedeniyle dijital forumlar yöneldiğini,uydudan yayın yapan televizyonlarının da akibetleri kötü açıklamasında bulundu.Yaşanan hızlı değişim değişen iletişim araçları,bilgiye ve habere hızla ulaşma arzusu, cep telefonları ve tabletlerin günlük yaşamın her alanında yaygın kullanımı,habere ulaşmada zengin seçenekler sunduğunu ifade etti.

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sanem Ayşe Duruel Erkılıç,İletişim dünyasında hızla değien teknolojinin getirdiği yeni iletişim ağının insan yaşamını kolaylaştırırken,bazı önceliklerin de değerini yitirdiğini,dijital iletişim çılgınlığı yaşandığını,olmazsa olmazların yerini hızla almasında toplumun yaşadığı tranvada, kullanma,bilişim ve iletişim dünyasının hızla bilgiye ulaşmasında dijitalleşmenin getirdiği etkileri değerlendirdi.Sosyal medyanın yagın kullanımında aile,eğitim,sosyalleşme kvramlarnın anlamlarının da değiştiğini belirten Duruel,"Sözlü kültürden görsel kültüre zıpladık" dedi.Yanılsama ve yöndeşme kavramları üzerinde duran Duruel,cep telefonları günlük yaşamda haber,fotoğraf, bilgi ve mesaj paylaşımları,tv,görseller,platforumlar üretilerk izlendiğini, bu iletişim ağı içinde yöndeşme ürürnlerle öylesine iç içe geçtiğini uygulayıcı ve izleyicileri için önceliklerinin hangi içerikler olduğunu,içeriklerin üretilmesinin önemine dikkat çekerken,seçicilikte  çok önem arzettiğine  vurgu yaptı.Görsel ve yazılı kültürün korunması gerektiğini belirten Duruel,kaygılarını dile getirirken "Medyayı ele geçrenler algıyı dayönetiyor.Olgu farklı,algı farklı.

Panelin son konuşmacısı Habertürk TV Program Yapımcısı Veis Ateş,Biz ne ile düşünürüz sorusuyla başladığı konuşmasında sözcüklerin önemine dikkat çekti.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500