Mersin İş Dünyası Kulübü, "Turizm ve Mersin Limonata Festivali" Gündemiyle Toplandı

Mersin İş Dünyası Kulübü, "Turizm ve Mersin Limonata Festivali" Gündemiyle Toplandı

Mersin İş Dünyası Kulübü bu ay Mersin'in Marka Değerlerinin Kent Turizmine ve Ekonomisine Katkıları ve Mersin'de Düzenlenecek Olan Mersin Limonata Festivali gündemiyle toplandı.

Mersin İş Dünyası Kulübü,
Mersin İş Dünyası Kulübü, Salih Abidin Pala

Mersin İş Dünyası Kulübü'nün farklı sektörlerden iş insanlarının katılımlarıyla gerçekleştirdiği kentin sorunları ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantının bu ay ki gündem konusu "Mersin'in Marka Değerlerinin Kent Turizmine ve Ekonomisine Katkıları ve Mersin'de Düzenlenecek Olan Mersin Limonata Festivali" 

Karinas Restaurant'ta gerçekleştirilen toplantıya Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Hamit İzol,Mersin'in Marka Değerlerini Tanıtma Derneği (MERKADER) Başkanı ve Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Birdir,Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan,Mersin Turizm Dünyasının duayeni  Ali Doğan,Turizimci İş Adamı Necip Yücesoy,MEP Dönem Başkanı Özcan Demir,Zirve A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Akar Tülücü,Yeminli Mali Müşavir Ahmet Akın,Reklam dünyasının tanınmış şahsiyeti Hamdi Gökalp,İş Dünyasının Maraton koşuları ünlü adı Zeki Şan,Hasan Hüseyin İpek, Mali Müşavir TV Yapımcısı Fatih Alkar,,Gıda Sektörünün ünlü adı Şahin Öder,Sanayici Fahrettin Aşut,MESİAD Yönetim Kurulu Üyelerinden Abuzer Yavuz ve Osman Turan,DİTAV Mersin Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Gündüz,Hürşah Ahmet Çelik'in yanı sıra farklı mesleklerden,faklı sektörlerden pekçok iş insan katıldı.

Mersin İş Dünyası Külübü adına yaptığı kısa açılış konuşmasında Zirve A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Akar Tülücü," 30. toplantısını gerçekleştiriyoruz. Mersin İş Dünyası Kulübü,hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmadan her ayın son pazartesi günü, kentin sorunlarının yanı sıra iş dünyasını yakından ilgileniren gündemiyle iş insanlarının ilgisini çekerek,ortak paydada bilgi ve deneyimlerin paylaşımlarıyla yol ve yön çizme amacı gütmeden  kente değer yaratmayı ilke edinmiş, her hangi bir tüzüğü olmayan genel ilkeleriyle farklı sektörlerden  bir araya gelen iş insanlarından oluşuyor." sözlerinin ardından konuklara "hoş geldiniz" dedi.

"Mersin'in Marka Değerlerinin Kent Turizmine ve Ekonomisine Katkıları ve Mersin'de Düzenlenecek Olan Mersin Limonata Festivali" gündeminin moderatörlüğünü MERKADER Başkan Yardımcısı ve KANAL33 Program Yapımcısı Fatih Alkar yaptı.Program konuşmacılarını konuklara tanıtan Alkar,Limonata Festivali ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gündemin uzman konukları ise Mersin'in Marka Değerlerini Tanıtma Derneği (MERKADER) Başkanı ve Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Birdir, ve Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan konuşmacı olarak  katıldı.

(MERKADER) Başkanı ve Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Birdir,Turizmin kente,bölgeye,ülkeye katkılarını gelişmiş ülkelerden örneklerle ortaya koyarken Mersin'in  kentin katma değer katacak pekçok tarım ürünleriolduğuna dikkat çekti Mersin kenti tarihiyle,doğasıyla,deniziyle,kültürüyle benzersiz zenginlikleri olduğunu,bu zenginlikleri kente marka değeri katacak çalışmalarla tüm dünyaya duyurmanın zamanı geldiğini, ilki düzenlenecek olan Mersin Limonata Festivali'in düzenlenme gerekçelerini dile getiren Birdir,Festivallerin kent ekonomisine büyük katkı sağlayacağına vurgu yaparak,bunun için kent dinamiklerinin el ele vererek var olan zenginliklerin katma değere dönüştürülebilmeni ilkelerini anlattı.Festivaller sayesinde marka değerler güçlendirilecek,ürünler tanıtılacak,yeni markaların gelişmesine olanak sağlayacak,yerel ekonomiyi canlandıracak,Mersin halkına bir bahar festivali kazandırmak olduğunu ifade eden Başkan Birdir,"Bu sayede esnafın eline sıcak para girecek,"dedi.Festival şehrin kalbinde gerçekleştirileceğini açıklayan Birdir,festival süresince pekçok etkinliğin  yer alacağını, festivale özel 18 ton ağırlığındaki limonata ile dünya rekoru kırılacağını ifade etti.Üç gün srecek festival 17-18-19 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini açıklayan Birdir,Mersinlileri festivale çağırdı.Konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan,Mersin'in hikayesi olmadığı için Mersin'in bir hikayesin de  yazılmadığına dikkat çektiği konuşmasında "Bir şehrin hikayesi tarihiyle yazılır." dedi.Pekçok tarihi zenginliğinin olmasına rağmen turizimden hak ettiği payı alamamasının nedeni "kendi bacağına sıkmasından" kaynaklandığını,Kültür mirasına ve kültürel Değerine  sahip çıkılmaması var olan potansiyelin kullanılamaması,turizmin öneminin kavaranamayışından,önem verilmeyişinden lduğunu ifade etti.Mersin'e ait o kadar önemli unsurlar olduğuna dikkat çeken Durukan,Mersin şehrin merkezinde çok bilinmeyen antik şehir ZEPHQRION (Zefiryum) olduğunu,bunu çoğu tarihçilerin bildiğini,Zefiryum adının Batı Rüzgarından geldiğine işaret etti.Zefiryum antik kentinden çıkarılan heykellerin ve objelerin Mersin Müzesinde sergilendiğini bu eserlerin hediyelik eşyalarla tüm dünyaya tanıtılmasın kent ekonomisine azımsanmayacak bir katma değer sağlayacağı bilgisini verdi.Öncelikle bir strateji pşanının hazırlanmasının zorunlu olduğunun altını çizen Durukan,Bütünsel bir hareket yaratılarak,güçlü bir turizm koridoru  yaratmak istasonlar olmalı.,koridorlar üzerindeki hat üzerindeki  marka değeri olan tarihi yerler bir ana hat üzerinden kolayca ulaşılabilirliği sağlanmalı açıklamasında bulundu. İstayonun başlangıcının Antik Dönemin en önemli kenti  Tarsus'tan başlamasının önemine dikkat çeken Durukan,Soli -Aratos,Pompeipolis Antik Limanı ve Şehrin merkezi Uray Caddesi harekete geçirilerek bir saatlik mesafede olmalı, kültürel mirasının vitrine çıkarması için herkese iş düşüyor" dedi.Eski ören yerlerini de rafine ederek restorasyonu için Kültür Bakanlığı'ndan hemen izin istenmesi çağrısında bulundu.

MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol,"Fikirlerin çok önemlidir.Ama herkes kendi mesleği konusunda bilgi verirse arıza çıkmaz. Yanlış yapmışsak hepimiz yapmışız,doğrusunu da hepimiz yapmışız.Ben Mersinliyim diyen Mersin2in bilimsel olmayan ağızlardan hiç düşmeyecek bir hikayesi yaratılmalı.Göbeklitepe'nin de,Balıklı Gölün de,Aynalıgöl2ün de hikayesini herkes biliyor.İnsanların ilgisiniçekecek bir hikaye yazmalıyız.Biz burada ve kentte Mersin Turizmini konuşuyorsak Mersin iyi yerdedir. Biz Antalya flaş olunca biz gölgesinde kaldık.Transit  yolumuz olsaydı biz istediğimiz noktada olurduk.Son yapılan çalışmalarla Mersin'den Anamur'a kadar pekçok tünel yapılarak ulaşıma açıldı."  dedi.İzol,Turizm A.Ş. ile ilgili açıklamalarda bulunarak iş insanlarına bilgi verdi,yatırımcıları yeni turizim bölgesine davet etti.   İzol,"Bizim geleceğimiz turizimde  yatıyor. Festivaller bahanedir. Geç kalmışlığımızı avantaja çevirebiliriz, Hikayeye ihtiyacımız var" sözüyle konuşmasını tamamladı.

Konuklara festival için özel hazırlanmış çikolata ve limonata ikram edildi.Konuklar, konuyla ilgili öneri ve düşüncelerini iletti,soruları program konuklarıınca yanıtlandı.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER