Kübra Öğretmenin Katiline Müebbet Hapis Cezası Verildi

Kübra Öğretmenin Katiline Müebbet Hapis Cezası Verildi

Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesi, boşandığı eşi tarafından 14 Şubat 2019 tarihinde silahla vurularak öldürülen öğretmen Kübra Aşkın'ın (37) katil zanlısı Davut D.'ya müebbet hapis cezası verdi.

Kübra Öğretmenin Katiline Müebbet Hapis Cezası Verildi
Kübra Öğretmenin Katiline Müebbet Hapis Cezası Verildi Salih Abidin Pala
Advert Advert

Mersin'de boşandığı eşi tarafından 14 Şubat 2019 tarihinde silahla vurularak öldürülen öğretmen Kübra Aşkın'ın (37) katil zanlısı Davut D.'nin yargılandığı davanın karar duruşması, 24.03.2020 tarihinde Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada katil zanlısı Davut D. kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Duruşmaya katılan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Bu ceza, Kübra Öğretmeni hiçbir şekilde geri getirmeyecek. Ancak yaşamı kutsayacak söylemler geliştirebiliriz” dedi.

Davanın başından beri Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezinin de takip ettiği Kübra Aşkın davasının karar duruşmasına,  Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, mağdurun Avukatı Sevim Küçük, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları katıldı.

Kararı değerlendiren Baro Başkanımız Bilgin Yeşilboğaz, “24 Mart 2020 tarihinde Mersin Adliyesi'nde sessiz sedasız bir dava görüldü. 

Görülen dava, kadın cinayetlerinden biri olan ve kadına şiddetin sembollerinden olan Kübra Öğretmenin eski eşi tarafından katledildiği davanın duruşması idi. Kübra Öğretmeni katleden eski eş Müebbet hapis cezası aldı. Ancak bu ceza, Kübra Öğretmeni hiçbir şekilde geri getirmeyecek. Kübra öğretmenin ailesine söz verdiğimiz gibi davasını takip ettik ve dava sonuçlandı. Dünyanın ve ülkemizin içinde yaşadığı şu zorlu süreçte, umarım artık toplumsal birlikteliğe ve dayanışmaya gerçekten önem verir ve bir arada yaşama formülünü geliştirebiliriz. Yaşamı kutsayacak söylemler geliştirebiliriz. Kadına ve çocuğa şiddet bu dönemde umarım sona erer” ifadesini kullandı.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500