Sağlık Çalışanlarına Enfeksiyondan Koruyacak Ekipmanlar Sağlansın

Sağlık Çalışanlarına Enfeksiyondan Koruyacak Ekipmanlar Sağlansın

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Mersin Şubesi , yayınladığı yazı açıklamada,sağlık emekçilerinin, bu Pandemide, önceliğinin, ek ödeme değil, personele enfeksiyondan koruyacak ekipmanların yeterince sağlanması olduğunu belirtmek istiyoruz,dedi.

Sağlık Çalışanlarına Enfeksiyondan Koruyacak Ekipmanlar Sağlansın
Sağlık Çalışanlarına Enfeksiyondan Koruyacak Ekipmanlar Sağlansın Salih Abidin Pala

Yapılana açıklamada,"Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Mersin Şubesi olarak, sağlık emekçilerinin, bu Pandemide, önceliğinin, ek ödeme değil, personele enfeksiyondan koruyacak ekipmanların yeterince sağlanması olduğunu belirtmek istiyoruz. Tavan performans uygulaması her ne kadar, sadece hastanelerde çalışan Sağlık emekçilerinin küçük bir kısmını içerse de iyi niyetli bir girişim olarak bakıyoruz. Ancak birinci basamak Aile Sağlığı Merkezleri ve 112 gibi birimlerde çalışanlara etkisi olmamaktadır. Sağlık bir bütün olarak değerlendirilmeli ve en azından bu felaket geçene kadar, canlarını ortaya koyan sağlık çalışanları, geçim derdini düşünmemelidir.

Sağlık çalışanlarının önceliği, kendileri ve yakınlarını tehdit eden Pandemi tehlikesidi. Bu nedenle acilen koruyucu ekipman ve dezenfektan ihtiyaçlarının giderilmesi ve devamlılığının sağlanması hayati önemdedir. Mersin bazında merkez ilçelerde Aile Sağlığı Merkezlerinden alınan bilgilere göre günlük çalışan kişi başı bir çift eldiven bir veya iki adet cerrahi maske ve 1 litre el dezenfektanı verilmiştir.

Aile Sağlık Merkezleri yasa gereği koruyucu ekipmanları kendileri temin etmek zorundadır. Ancak bu yasa hazırlandığında Pandemi düşünmediğinden bu yükü hiçbir aile hekimliği birimi kaldıramaz. Bu nedenle Pandemi döneminde tüm koruyucu ekipman ve dezenfektanların Sağlık Bakanlığınca karşılanması gerekmektedir.

Bizler, doğrudan sahadan aldığımız bilgiler ışığında Mersin Sağlık Müdürlüğüne ve pandemi hastanesi olarak hizmet verecek hastane başhekimliklerine talep ve önerilerimizi yazılı olarak da bildirdik. Bu salgının en kısa sürede en az kayıpla atlatılabilmesi için imkânlar ölçüsünde sağlık çalışanlarına en yüksek güvenlik imkanlarının sağlanması konusu birinci önceliğimiz olacaktır." ifadeleri yer aldı.

MERSİN KENT HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500