ZİÇEV MERSİN BAŞKANI KAHVECİ'DEN 10-16 MAYIS 2020 ENGELLİLER HAFTASI MESAJI
Advert

ZİÇEV MERSİN BAŞKANI KAHVECİ'DEN 10-16 MAYIS 2020 ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

ZİÇEV Mersin Şube Başkanı Zekiye Kahveci, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla basına yazılı bir açıklamada bulundu.

ZİÇEV MERSİN BAŞKANI KAHVECİ'DEN 10-16 MAYIS 2020 ENGELLİLER HAFTASI MESAJI
ZİÇEV MERSİN BAŞKANI KAHVECİ'DEN 10-16 MAYIS 2020 ENGELLİLER HAFTASI MESAJI Salih Abidin Pala

ZİÇEV Mersin Şube Başkanı Kahveci, "Ülkemizde ve Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede 10-16 Mayıs Engelliler Haftası olarak kabul edilmiştir. Bu hafta içinde engellilik alanına dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilir.

Engelli hakları, sorunları ve neler yapılabileceği ile iligli değerlendirmeler yapılır. Bu etkinikler bir kutlamadan çok farkındalık yaratma amacıyla geçekleştirilmektedir. Fakat bu sene Covid-19 sebebi ile yaşanılan pandemiden dolayı herhangi bir etkinlik gerçekleştirilememiştir.

Toplumdaki bireyler gündelik yaşamlarına gelen kısıtlamalar ile zorlukla baş ederken, engelli bireyler ve özellikle zihinsel engelli bireyler ve aileleri çok daha büyük zorluk yaşamaktadır ve risk altındadır. Çünkü zihinsel engelli bireyler pandemiyi anlamakta ve kabul etmekte güçlük çekmektedir. Aileler de içinde bulunulan durumu anlatmakta zorluk çekerken bir yandan da sürecin zorluklarını (hijyen,maddi,manevi destek,sağlık vb) bertaraf etmeye çalışmakta bu da ailelerin stres düzeyinin daha da artmasına neden olmaktadır.

ZİÇEV Mersin Şubesi olarak öğencilerimizin, velilerimizin bu süreci daha az kayıpla atlatabilmeleri için zaman zaman online görüşmeler gerçekleştirmekte,öğencilerimizi rutin aldıkları eğitimlerden kopmamaları için yönlendirmekteyiz.

Bunun yanı sıra Çukurova Kalakınma Ajansı tarafından açılan Covid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık proje çağrısına başvuru yapılmıştır. Bu projenin kabul edilmesi durumunda ZİÇEV Mersin Şubesinde verilen sanat terapi eğitimleri online olarak sadece Mersin de değil ülkemizin bir çok yerindeki zihinsel engelli bireylere de verilebilecek, zihinsel engelli bireyler ve aileleri sağlık,psikoloji ve beslenme gibi alanlarda online danışmanlık alabileceklerdir.

ZİÇEV Ailesi olarak bu süreci maddi manevi daha az zararla atlatabilmek için elbirliğiyle uğraşmaktayız. Bu dönemde engelli bireylerin göz ardı edilmemesini, sağlıklı güzel günlere en kısa zamanda tüm dünya olarak ulaşmamızı temenni ediyorum." dedi.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

Zekiye KAHVECİ

ZİÇEV Mersin Şube Başkan Zekiye Kahveci