ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ

ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ

Mersin'de corona virüs pandemi yeni normal hayat başlangıcında halkımız kulak asmıyor.

ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ
ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİ TAMAM DA YA ÇARŞI MERKEZLERİ Salih Abidin Pala

Şehrin pekçok noktasında  yaptığım gözlemlerde vatandaşların sağlık ilgili kurallara, yapılan uyarılara uyulmaması kaygı verici.

Pandem süresince polisin ve zabıtaların etkin denetimleri ve uyarılarıyla vatandaşlar üzerindeki belirleyici etkisi, bu pandem sürecine olumlu yansımıştı.

Oysa ki 1 Haziran 2020 başlayan yeni normal süreçte yaşananlar, kaygı verici.

Kendini sokağa atan insanlarımız yaşananlardan hiç ders almamış. Mersin'de sokağa yansıyanlar pandemi sürecinin yeni başlayan ilk günlerinde alınan tedbirler ve yapılan çağrılar unutulmuş, gizliden sanki sürü bağışıklılığı süreci başlatılmış.

Sokaklar,caddeler maskesiz,sosyal mesafeden uzak, saldım çayıra, Mevlam kayıra hesabıyla çok kaygısız .

Çok az sayıda da olsa  maske takan, sosyal mesafeleri dikkate alan yurttaşlar var.

Bir vurdum duymazlık yaşanıyor. Pandem sürecinde onca yaşananlar , sokağa çıkma kısıtlamaları, tüm dünya corona virüs kıskacında can çekişmesine hergün tanık olurken, bu zor dönmeleri sancılı biçimde geri bıraktık. Yeni normal pandem evresinde  kendimizi, sevdiklerimizi ve suçu günahı olmayan  insanları tehliklere atmayalım..

Yaşanan vurdum duymazlık, bu sorumsuz  davranışlar endişe verici, ürkütücü boyutta.

"Maske tak,sosyal mesafeni koru, evde kal" uyarıları sokaktakilerin bir kulağından girmiş, bir kulağından çıkmış.

Sorumluluk sahibi insanlarımız yurttaşlık bilincinde , uyarıları dikkate alırken, çevrede olup bitenleri, yaşananları kaygıyla izlerken, günlük zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için bile ,sokağa, çarşıya pazara çıkmaktan korkar oldu.

Kent yaşamında önemli yeri olan alışveriş merkezleri (AVM) giriş çıkış noktalarında, AVM içlerinde aldıkları sağlık tedbirleriyle  dikkat çekerken,kent merkezindeki çarşı, Pozcu cadde ve sokakları,  Silifke Caddesi, Hastane Caddesi, Zeytinli Caddesi, İstiklal Caddesi pandem öncesi  yaşamına dönmüş.

Kenteki büyük mağazaların dışında, birkaç istisna hariç hiçbir önlem alınmaksızın sosyal mesafeden uzak alış verişler sürüyor.

Bazı açık olan lokantalarda eski tas eski hamam, müşteriler sosyal mesafeleri dikkate almadan kaygı verici görüntüler içinde yerini almış.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dilinden düşürmediği "maskeni tak, hijyene dikkat et, sosyal mesafeni koru," çağrıları kulak ardı edilmiş.

 Bizleri bekleyen tehlike çanları öfkeyle çalarken,fısıltı gazeteleri kulaktan kulağa bazı mahallelerde  covid 19 çıktığı  söylentileri dolaşırken bu ne aymazlık.  

Özellikle şunun altı çizilmeli, büyük AVM'lerin gösterdiği dikkati ve özverili çalışmaları gezdim, gördüm.Bu dikkat ve özeni şehir içi çarşı sokaklarında,caddelerinde görmedim.

 Bu uygulamalar toplum sağlığı için hayati önemi varken,yeni pandem sürecini polis ve zabıta zoruyla mı yerine getireceğiz.

Toplum olarak genci yaşlısı,kadını çocuğu,her yurttaş dikkatli ve özerverili çaba göstermesi kent ve toplum  sağlığı için son derece önemli.

 AVM girişlerinde vatandaşların  ateş ölçer ile ateşi ölçülerek girişleri sağlanıyor. Maskesiz girişlere asla izin verilmiyor.Maskesiz gelenlere girişte ücretsiz maske verilerek içeri alınıyor.

AVM'nde  maske takılması, sosyal mesafe kurllarına uyulması anosları sısk sık yapılmakta.AVM içinde yer alan mağazaların girişlerinde uyarılar dikkat çekerken, maskesiz müşteriyi görevliler içeri almıyor.

Mağaza girişlerindeki dezenfekten noktası göze çarpıyor. AVM içinde  maskesini çıkarıp dolaşan çok az da olsa insanlara rastlamak mümkün.

AVM'de alınan tedbirler, çarşı merkezlerinde de uygulansa dünyanın sonu mu olur ? Yeni nesil yaşam biçimi çerçevesi ortak akılla çözülemez mi? 

Sadece AVM, çarşılar değil, her yerde neresi olursa ister deniz kıyısı,isterse sahiller, parklar, kaldırımlar, toplu taşım araçları, pazar yerleri, şehir meydanları...

Yeni normal yaşam BİZİ bekliyor.

Kenti bekleyen salgın tehlikelerine karşı kendimiz yeterli tedbiri almadığımız apaçık ortada. 

Valiliğin halk sağlığı konusundaki uyarıları, alacağı yeni tedbirlerin etkili oacağını düşünüyorrum. Aklı selim herkesin beklentisi de bu yönde.

Yol yakınken bu yanlışlardan dönmeliyiz.

Kentte yaşamanın sorumluluk ve bilincini her yurttaş yerine getirmeli.

İnsanlar güven içinde, sağlıklı bir ortamda yaşamak istiyor.Bu her insanın yaşama hakkıdır.

İnsan en büyük değerdir.Bunu değeri korumak hepimize düşer.

Lütfen unutmayalım ki pandemi sürecinde hekimler,hemşireler,sağlık çalışanları, ailelerini,çocuklarını, bebelerini evlerinde bırakıp bizlerin sağlığı için Afgan Mücaitleri gibi savaştı. Bu yolda şehitler verildi. Şimdi bu derin yaraları sarma zamanı gelmedi mi ? Sağlık emekçilerimiz bu zor koşullarda sürdürdüğü insanüstü gayretleri "Emeklerimiz feda mı oluyor" sözlerini duyar gibiyim. Onların emeklerini boşa çıkarmayalım..

Bakınız hala evlerinde 65 yaş ve üstü büyüklerimiz korkudan pencereden başlarını bile çıkamıyor. Onlara verilen sokağa çıkma izinlerinde bile korkudan evden dışarı adım atmıyorlar.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER