TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKKIMIZDIR.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKKIMIZDIR.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED),5 Haziran Dünya Çevre Günü mesajında yerel yöneticiler olmak üzere meslek odalarını, STK ları ve halkı mücadele etmeye davet etti.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKKIMIZDIR.
TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKKIMIZDIR. Salih Abidin Pala

MERÇED adına açıklamada bulunan Başkanı Sabahat Aslan, "Bugün 5 Haziran Dünya Çevre günü. Ülkemizde ve Dünyada uygulanan yanlış politikalar tüm varlıklarımızı tüketme noktasına getirmiştir. Dünyada, Covid-19 felaketiyle birlikte büyük felaketler yaşamakta olup küresel iklim değişikliği tehdidi ile karşı karşıyadır. Bu tehdit artık krize dönüşmüştür. Bu ısınmanın sonucunda artık dünyanın her yerinde aşırı yağışların ve buzulların erimesinden dolayı seller, kuraklıklar, orman yangınları, türlerin yokoluşu ve gıda krizleri yaşanmaktadır.

Ülkemizde bu yanlış politikaların uygulanmasından çok zarar görecektir. Son zamanlarda Ülkemizdeki bütün yeraltı ve yerüstü zenginlikleri küresel bir saldırı altındadır. Bu saldırının sonucunda şirketler çok kar ederken doğamız katledilerek çevremiz kirletilmektedir.

Ülkemiz plastik ithalatı ve kullanımıyla Dünyanın 10 büyük plastik çöplüğünden biri olmuştur ve sanayileşme adı altında gelişmiş ülkelerin sanayi ve nükleer çöplüğü haline dönüşmektedir.

Ülkemizde artık temiz hava solumak Kaynağından temiz su içmek hayal oldu. Orman katliamları ülkemizin her tarafında yapılmaktadır. Doğal kültürel ve tarihî varlıklara yönelik sistematik saldırılarından Salda Gölü de nasibini almaktadır.

Tarım topraklarımız tarım zehirleriyle kirletilmiş, ithalata dayalı güvensiz gıda tüketimine mahkûm bırakılmaktayız.

Kentimizde yıllarca Nükleer karşıtı itirazlarımız görmezden gelinerek felaketin habercisi olan Akkuyu Nükleer santralin zemininde oluşan çatlaklıklar önlenemeden inşaatı devam etmektedir. Ayrıca kentimizde kurulumu planlanan Balık Çiftlikleri ve Taşucu Tersanesi ile denizin ekosistemi ve uluslararası Ramsar sözleşmesi ile korunan Göksu Deltası çok zarar görecektir. Kentimiz vahşi madencilik ile talan edilmekte olup, Kentimizin kirlenen havasını, suyunu ve toprağını daha da kirletecek olan Karaduvar Polipropilen Tesisi ve Tarsus Biyokütle Enerji Santralinin Çed raporları onanmıştır.

Gezegenimiz yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Dünya artık alarm veriyor. Kentimizdeki ve Ülkemiz de ki bu talan zihniyeti hepimizi geleceksiz bırakacaktır. Toprağımız, Suyumuz, Havamız ve Yaşam Hakkımız için Doğamızı ranta kurban eden bu politikaların karşında mücadeleleri etkinleştirmek için,başta yerel yöneticiler olmak üzere meslek odalarını, STK ları ve halkı mücadele etmeye davet ediyoruz."

MERSİN KENT HABER