Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Açıldı

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Açıldı

Bodum Kalesi'nde sürdürülmekte olan restorasyon çalışmaları gölgesinde Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi bazı bölümleri ziyaretçilerine açıldı.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Açıldı
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Açıldı Salih Abidin Pala

Restorasyon çalışmalarının sürdüğü kalede,bazı bölümler ziyaretçilere açıkken, özellikle büyük ilgi çeken deniz altından çıkarılan su altı arkeolojik yapıtların yer aldığı sualtı deniz müzesi hala ziyaretçilere kapalı.

Ziyaretlere açık Yassıada Batığı,Bozburun Batığı Amforaları,15. yy'dan kalma Şapel (Kale Cami),kalenin avlusunda yer alan tarihi yontular,kalenin bedeni ilgiyle gezilebilir.
Yabancı ve yerli turistlerin büyük ilgisini çeken kale, sessiz ve suskun restorasyon çalışmaları gölgesinde yabancı turistlerin Türkiye programının açılmasını bekliyor.

Bodrum Kalesi içinde yer alan avluda Bodrum ve çevresindeki arkeolojik kazılardan çıkarılan yontular sizleri karşılıyor.Bazı bölümlerin kapalı olmasına rağmen kale tüm ihtişamı ile sizleri büyülemeyi sürdürüyor.

 Bodrum Kalesi avlusunda bulunan konser ve gösteri alanındaki çalışmalar hummalı biçimde hazırlıklarını sürdürüyor.
Yıllardır restorasyonlar için kapalı kalan Bodrum Kalesi'nde bulunan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin bazı bölümleri geçen yıl ziyaretçilere açılmıştı.

Bodrum, Avrupalı Turizm şirketlerinin Türkiye'yi programına almamasın acısını çekiyor. Yeni normal yaşam sürecinde çok sessiz. Esnaf kelimenin tek anlamıyla vurgun yemiş.Sokaklar bomboş,caddeler sukun,barlarlar kapalı,eğlence merkezlerinin kapıları kilitli.Limandaki kotralar boynu bükük.Esnaflar fiyatlar geçen yılki fiyatlarla hizmet sürdürdüklerini belirtirken, Bodrum'da fiyatlarla çıkan spekolasyonlardan son derece rahatsız, haberler kaygı verici diyor.

Bodrum'da Lüksün sınırı yok,fiyatlar da  lüks yaşamayı sevenlere endeksli.Bodrum'un her koyu lüks sitelerle dolu.Körfezler,koylar,deniz gören her yer yüzlerce lüks sitelerleistila edilmiş.Sağı solu güzelim koylar vatandaşlara kapalı.

Bu lüks sitelerin sahipleri  villalarından -sağlık gerçekleriyle- gerekmedikçe dışarı çıkmıyor.

Plajlar,sahiller sessiz , çok az insanı güneşlerken,yüzerken görebiliyorsunuz.Bu lüks sitelerin müdavimleri kendilerini pandemi sürecinde olduğu gibi korumaya almışlar.Kendilerini karantinaya alarak evlerinin balkonlarından izola yaşamlarını deniz esintisine bırakmışlar.

Çarşıda durum her hangi bir tatil yöresinden farklı değil. Pazar yeri de sakin,üretici pazarı gibi,yörenin insanları uygun fiyatlarla vatandaşlara hizmet veriyor.Maskesiz insana rastlamak oldukça az, Sosyal  mesafe korunuyor, hijyen alışkanlığı sağlanmış.Esnaflar,  bu yeni normal yaşam süreçinde iş yapamadıklarını, beklentilerinin çok altında kaldığını söylerken nerdeyse çarşıda hayat durmuş.

Yıllar öncesi Bodrum'u yaşamak isteyenler için en uygun tatil zamanı diyebilirsiniz.Telaşsız,sakin aynen 1980 yılları öncesi gibi.Eski dostlarımı görmüş gibi oldum.

Salih A.Pala

MERSİN KENT HABER