MECLİS KAPISINDA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
Advert

MECLİS KAPISINDA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Baro başkanlarının, Adalet Komisyonu’nda görüşülen ‘çoklu baro’ oturumuna katılma talepleri ikinci kez reddedildi. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Vazgeçmeyeceğiz. Mücadelemizden vazgeçmek, bu ülkenin hukuk, adalet beklentisinden vazgeçmek demektir” dedi.

MECLİS KAPISINDA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
MECLİS KAPISINDA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR Salih Abidin Pala

BARO BAŞKANLARININ MECLİS KAPISINDA BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR “VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Adalet Komisyonunda ‘çoklu baro’ yasa tasarısı görüşmelerinin ilk gününde Meclis kapısında oturma eylemi yapan baro başkanları, polisin Ankara Adliyesindeki biber gazlı müdahalesinin ardından Meclis kapısında yeniden beklemeye başladı. Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte 30 baro başkanının, çoklu baro yasa tasarısı hakkındaki görüşlerini sunmak için komisyona girme talepleri bir kez daha reddedildi.

“BU ÜLKENİN HUKUK VE ADALET BEKLENTİSİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Baro başkanlarının görüşlerine yer verilmediği, kapı dışarı edildiği, baroları ve avukatlık mesleğini geriye götüren barolarla ilgili bir yasal düzenlemeyi asla kabul etmeyeceklerini söyleyen Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Bizler görüşlerimizi sunmak için komisyona katılmayı talep ettik. Ancak talebimizi yine reddettiler. Baroların bölünmesinin ülkemize, hukuk sistemimize ve mesleğimize vereceği zararları anlatmak istedik. Ancak demokrasiye, hukuka ve adalete yine kulaklarını tıkadılar. Vazgeçmeyeceğiz. Mücadelemizden vazgeçmek, bu ülkenin hukuk, adalet beklentisinden vazgeçmek demektir” ifadesini kullandı.

“CÜBBELERİMİZ SİLAH DEĞİL, ADALETTİR”

Ankara Adliyesi önünde savunmaya kullanılan orantısız gücün asla kabul edilemez olduğunu belirten Yeşilboğaz, “Meslektaşlarımız biber gazından çok fazla etkilendi ve bazı meslektaşlarımızın cübbeleri parçalandı. Baromuzun pankartı parçalandı. Biz oraya sadece cübbelerimizle gittik. Cübbelerimiz silah değil, barıştır, özgürlüktür, hukuktur, adalettir. Barış, özgürlük, adalet ve hukuk herkese lazım” şeklinde konuştu.

MERSİN KENT HABER