CHP PM Üyeleri Belli Oldu
Advert

CHP PM Üyeleri Belli Oldu

Kılıçdaroğlu, Ankara Bilkent Odeon'da düzenlenen 37. Olağan Kurultay'da ''İkinci yüzyıla çağrı beyannamesi''ni okudu.

CHP PM Üyeleri Belli Oldu
CHP PM Üyeleri Belli Oldu Salih Abidin Pala

CHP Genel Başkanı Kemal Kılaçdaoğlu, ''Bu kurultay, iktidara yürüyüşümüzü başlatan kurultaydır.'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara Bilkent Odeon'da düzenlenen 37. Olağan Kurultay'da ''İkinci yüzyıla çağrı beyannamesi''ni okudu.

CHP PM Üyeleri Belli Oldu

 

Abone Ol google-news

“Hedef İktidar” sloganıyla Ankara Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi'nde yapılan CHP'nin 37. Olağan Kurultayı, Parti Meclisi seçiminin tamamlanmasıyla sona erdi. Parti Meclisi seçimlerinin kesin sonuçları, cinsiyet ve gençlik kotalarının uygulandıktan sonra açıklanacak. Parti Meclisi seçimlerinde en yüksek oyu alan isim 982 oyla Faik Öztrak oldu. Yüksek oy alanlar arasında 862 oyla Bülent Kuşoğlu, 836 Onursal Adıgüzel,830 oyla Umut Akdoğan, 824 oyla Gürsel Erol,723 oyla Zeynel Emre, 720 oyla Murat Emir yer aldı.

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) tarafından "bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resmini indirdiği" tartışmaları nedeniyle 2016'da partiden ihraç edilen ve geçen yıl eylül ayındaki PM'de yeniden partiye üye yapılan eski Ankara Milletvekili Nazlıaka 515 delegenin oyunu aldı. Nazlıaka'nın da PM'ye girmesi bekleniyor.

Primis Player Placeholder

LİSTEYİ DELDİLER

Kılıçdaroğlu'nun hazırladığı belirtilen anahtar listede yer almayan Elazığ Milletvekili Gürsel Erol 824, PM üyesi Eren Erdem 637, eski milletvekilleri Müslim Sarı 592, Gaye Usluer 661 ve Gökhan Günaydın 641 oy alarak PM'ye girebilecek oya ulaştı.

LİSTE DIŞI KALANLAR

CHP'nin mevcut MYK üyeleri Ahmet Ünal Çeviköz, Parti Meclisi seçiminde 87'inci sırada yer alarak 278 oy aldı, Yıldırım Kaya 56'ıncı sırada yer alarak 495 oy aldı, Tuncay Özkan da 59'uncu sırada yer alıp 477 oy alarak ilk 52 kişilik PM listesine giremedi.

KOTAYA TAKILAN İSİMLER

Cinsiyet kotasına takılarak PM'yi giremeyen isimler ise şöyle:

1- Akif Hamzaçebi - 40. sırada (569 oy aldı)

2- Turan Aydoğan - 41. sırada (551 oy aldı)

3- Sezgin Tanrıkulu - 42. sırada (545 oy aldı)

4- Mehmet Tüm - 45. sırada (523 oy aldı)

5- Cemal Canpolat - 46. sırada (521 oy aldı)

6- Hakkı Akalın - 48. sırada (520 oy aldı)

7- Hüseyin Yaşar - 50. sırada (510 oy aldı)

8- Mehmet Ali Çelebi - 51. sırada (507 oy aldı)

9 - Aykut Erdoğdu - 52. sırada (499 oy aldı)

PM’YE GİREN İSİMLER

CHP PM'ye giren isimler ve aldıkları oylar şöyle oldu:

Deniz Demir - 825

Erdoğan Toprak - 814

Gürsel Erol - 824

Oğuz Kaan Salıcı - 844

Umut Akdoğan - 830

Ahmet Akın - 791

Selin Sayek Böke - 794

Faik Öztrak - 982

Bülent Tezcan - 676

Orhan Sarıbal - 675

Hakkı Süha Okay - 762

Rıfat Turuntay Nalbantoğlu - 848

Gaye Usluer - 661

Veli Ağbaba - 791

Onursal Adıgüzel - 836

Nurhahay Altaca Kayışoğlu - 666

Gamze Akkuş İlgezdi - 729

Tekin Bingöl - 716

Gülizar Biçer Karaca - 606

Gökhan Günaydın - 641

Eren Erdem - 637

Murat Emir - 720

Zeynel Emre - 723

Devrim Barış Çelik - 612

Muharrem Erkek – 642

BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT PLATFORMU ÜYELERİ BELLİ OLDU

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından aday gösterilen 12 isimden 8 kişi PM üyesi oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Yunus Emre (1021), Dr. Aylin Yaman (964), Fethi Açıkel (959), Burhan Şenatalar (905), Prof. Dr. Ali Rıza Erbay (887), Lale Karabıyık (871), Yüksel Taşkın (780), Ayşe Eser Danışoğlu (756) BKSP kontenjanından PM üyesi oldu.

Sanatçı Onur Akın'ın, 777 oy almasına rağmen cinsiyet kotası nedeniyle BKSP'ye giremediği belirtildi.

YÜKSEK DİSİPLİN KURULU BELİRLENDİ

CHP 37. Olağan Kurultayı’nda Yüksek Disiplin Kurulu’na (YDK) seçilen isimler belli oldu.

Yeni YDK isimleri şöyle:

796 oyla Mahir Polat, 778 oyla Saniye Barut, 771 oyla Uğur Bayraktutan, 774 oyla Süleyman Bülbül, 682 oyla Gülsun Filorinalı, 649 oyla Sezgin Kaya, 637 oyla Cem Artantaş, 630 oyla Ahmet Ersen Oysoy, 630 oyla Garip Erdoğan, 621 oyla Doğuşcan Aygün, 593 oyla Mustafa Serdar Soydan, 574 oyla Bülent Maraklı, 539 oyla Gülşah Atalar, 476 oyla Tuğba Torun, 465 oyla Gonca Yelda Orhan.

554 oy alan Bülent Yücetürk ile 526 oy alan Yiğit Acar cinsiyet kotası dolayısıyla YDK’ya giremedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu anahtar liste belirlemişti. Kılıçdaroğlu’nun YDK için belirlediği 15 isim ise şöyle:

Uğur Bayraktutan, Sezgin Kaya, Cem Artantaş, Süleyman Bülbül, Gülsüm Filorinalı, Bülent Maraklı, Ahmet Örsen Özsoy, Mahir Polat, Mustafa Serdar Soydan, Garip Erdoğan, Bülent Yücetürk, Saniye Gül Barut, Doğuşcan Aygün, Yiğit Acar, Gülşah Deniz Atalar

YDK’daki eski isimler de şöyle:

Ahmet Eren Özsoy, Cem Artantaş, Emrah Arslan, Erdoğan Kılıç, Gonca Yelda Orhan, Gülsüm Filorinalı, Mahir Polat, Mustafa Serdar Soydan, Öncü Özbay, Selahattin Emre, Sezgin Kaya, Süleyman Bülbül, Tuba Torun, Turan Aydoğan, Uğur Bayraktutan.

Şimdi Türkiye'nin tan vakti olduğunu, günün doğduğunu ve umudun yeşerdiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, ''

Yüzyıl önce TBMM açılırken 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' dedik. Ekonomik ve siyasal bağımsızlığımızı tüm dünyaya ilan ederek, Cumhuriyetimizi kurduk. 37. kurultayımızda bir kez daha ilan ediyoruz ki partimiz bu temel ilkeye ödünsüz bir şekilde bağlıdır. Egemenliğimizi hiçbir surette, hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakmayacağız. Kendisini tek başına millet olarak, tek başına devlet olarak görenlerle mücadele edeceğiz.'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin üzerinde kurulmak istenen hiçbir vesayeti kabul etmeyeceklerini belirterek, şöyle devam etti:

''Bu uğurda her bedeli ödemeye hazır olduğumuzu da tüm dünyaya ilan ediyoruz. Muhtaç olduğumuz kudretin bu milletin damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu hiç kimse unutmasın. 

Bu Kurultay, ülkemizin üzerine çöken kara bulutları dağıtıp, Türkiye’yi çağdaş uygarlığa ulaştırma ve onu aşma kararlılığını ortaya koyan Kurultaydır. Bu Kurultay, aynı zamanda tarihin bize yüklediği sorumluluğu bir kez daha yerine getirmek için iktidara yürüyüşümüzü başlatan kurultaydır. 

Bu kurultay, çevreyi tahrip eden, emeği vahşice sömüren, bütün insanlık değerlerini ayaklar altına alan, sadece kendisini ve yakın çevresini refaha kavuşturan sömürü düzenini değiştirme kurultayıdır.
 
Bugün ülkemiz ağır bir ekonomik buhran ve derin bir siyasal-toplumsal kriz içinde hızla çöküşe gitmektedir. '
Tek kişilik saray hükümeti' Türkiye’yi 5 temel sorunla karşı karşıya bırakmıştır. 

1. Demokrasi sadece kağıt üstünde kalmıştır. Yasama, yargı ve medya bir kişinin vesayeti altındadır. 

2. Ekonomik bağımsızlığımız tehlike altındadır. Vatandaştan toplanan vergilerin ve yapılan borçlanmaların büyük bir kısmı içerde ve dışarıda bir avuç çıkarcıya aktarılırken, milletimiz korkunç bir işsizliğe mahkûm edilmektedir. 3. Dış politikada, egemen güçlerin taleplerine boyun eğen bir Türkiye profili ortaya çıkmıştır. 

4. Sürekli değişen eğitim politikalarıyla, Türkiye bilgi çağından koparılmıştır. Çocuklarımız eğitimde adeta denek olarak kullanılmaktadır. 

5. Etnik kimlik, yaşam tarzı ve inanç eksenli siyasetle toplumsal barışımız derin yara almıştır. 'Tek kişilik saray hükümeti', iktidarını sürdürmek için kamplaşmayı, kutuplaşmayı ve ayrışmayı çözüm olarak sürdürmektedir.  

Bugün geldiğimiz noktada bu beş temel sorunun çözümü, öngörülen ekonomik-siyasal-toplumsal dönüşümü sağlayacak, güven veren, bir siyasal birliktelik kapasitesini oluşturmaya bağlıdır. Bu kapasite ancak reform iradesi etrafında toplanmış geniş bir mutabakatla sağlanabilir. 

Bu süreçte, Cumhuriyet Halk Partisi’nin en önemli görevi, bu reform iradesi ve temel ilkeler çerçevesinde oluşturulacak geniş bir uzlaşmayı sağlamak ve seçim sonrasında vaat edilen reformları hayata geçirmektir.''

''31 Mart’ta güzel ülkemize baharı getirdik.'' diyen Kılıçdaroğlu, şunları aktardı: 

''40 milyondan fazla vatandaşımıza Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve millet ittifakkının fedakar evlatları hizmet ediyor. Şimdi sıra baharımızı yaza çevirmekte. Şimdi Türkiye’nin tan vakti. Gün doğuyor, umut yeşeriyor. 

Bu çerçevede;, 
Yeni bir Anayasa ile güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme geçilecektir. 

Güçlü demokratik parlamenter sistem için öncelikle geniş bir toplumsal mutabakat sağlanacak, her türlü vesayetten uzak, darbe hukukundan arınmış, gücünü milletten alan yeni bir Anayasa yapılacaktır. Bu Anayasada öncelikle Cumhurbaşkanının tarafsız olması sağlanacak, Partili ve yanlı Cumhurbaşkanı uygulamasına son verilecektir.

 Kuvvetler ayrılığı esas alınacak, gerekli denge ve denetim mekanizmaları kurulacaktır. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı kesin olarak sağlanacak, Hakimler ve Savcılar Kurulu, Anayasa Mahkemesi, yüksek yargı organları ve mahkemeler üzerinde yasama ve yürütmenin doğrudan ya da dolaylı vesayetine son verilecektir. 

Yasa tasarı ve teklifleri TBMM komisyonlarında görüşülürken, uzmanların, ilgili meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri mutlaka alınacaktır. Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınacaktır. Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları üzerindeki her türlü baskıya son verilecek,  medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacaktır.

 Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır.

 Başta Kürt sorunu olmak üzere, tüm toplumsal sorunlarımız demokrasi temelinde ve TBMM’nin öncülüğünde çözülecek; Türkiye'nin tam bağımsızlığı, demokrasisi ve üniter yapısı güçlendirilecektir.

 Kadın-erkek fırsat eşitliği sağlanacak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, öncelikli bir devlet politikası haline getirilecektir. Toplumsal barışın kalıcı hale getirilmesi için tüm terör örgütleri ve yeraltı suç örgütleri ile mücadele, ödün vermeksizin sürdürülecektir. Devlet yönetiminde ve toplumsal düzende liyakat sistemi hakim kılınacaktır.

Kamusal alandaki bütün atama ve işlemlerde liyakat esas alınacak, devlet hizmetlerinin partizanca, çıkar amaçlı yapılmasına engel olunacaktır. Hizmet yandaşa değil, vatandaşa verilecektir. Seçim yasası değişecek, milletin vekilini millet seçecektir. Demokrasilerde asıl olan milletin iradesinin olduğu gibi parlamentoya yansımasıdır. 12 Eylül darbecilerinin eseri olan seçim barajı kaldırılacak, milletin iradesinin Meclis’e tam olarak yansıması sağlanacaktır. Milletin vekilini genel başkanlar değil, millet seçecektir. Seçim yasası değişikliği ile cinsiyet kotası getirilecek, kadınların Parlamento’da temsili  güvence altına alınacaktır. 'Siyasi Ahlak Yasası' çıkarılacaktır.

 Bununla siyaset kirlilikten arındırılacak, vatandaşla siyasetçi arasındaki güven yeniden inşa edilecektir. Böylece milletin seçtiği vekillere ve gazi Meclisimize itibarı geri verilecektir. Kamu İhale Kanunu, rekabet ve şeffaflığı sağlayacak şekilde yeniden düzenlenecektir. 

Kamuda israf ve kayırmacılığı önlemek amacıyla Kamu İhale Kanunu ivedilikle değiştirilecek, tüm kamu ihalelerinin şeffaf, kamuya açık, kayırmacılıktan uzak bir anlayışla yapılması sağlanacaktır.

 Sayıştay gerçek işlevine kavuşturulacak, Ulusal Vergi Konseyi ve TBMM’de Kesin Hesap Komisyonu kurulacaktır. 
TBMM adına denetim yapan Sayıştay’ın denetim alanı uluslararası normlara uygun olarak genişletilecektir. 

Adaletli bir vergi politikası uygulamak amacıyla Ulusal Vergi Konseyi kurulacak ve konseyin her yıl düzenleyeceği raporlar Resmi Gazete’de yayınlanacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir Kesin Hesap Komisyonu kurulacak ve bu komisyonun başkanlığı muhalefet partisine (iktidar ortağı olmayan en büyük partiye) verilecektir. Böylece harcanan her kuruş verginin hesabı millete verilecektir. Güçlü bir Stratejik Planlama Teşkilatı kurulacaktır. 

Ekonomide, ihracat odaklı ve katma değeri yüksek üretime öncelik veren bir planlama ve teşvik politikası yaşama geçirilecek, bunun için güçlü bir Stratejik Planlama Teşkilatı kurulacaktır. Üretim ve hakça paylaşım stratejik planlamanın ana felsefesi olacaktır. Eğitim sistemi, tüm bileşenlerinin ortak çabasıyla yeniden yapılandırılacaktır.

 Eğitim, Türkiye’nin kalkınma stratejisinin en önemli, en temel parçası olarak yeniden ve tüm paydaşlarıyla birlikte planlanacaktır. Eğitim politikalarının tek hedefi 'fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür' nesiller yetiştirmek olacaktır. Üniversitelerimizde, her türlü düşünce özgürce tartışılabilecek, her türlü bilimsel çalışma özgürce yapılabilecek, darbecilerin getirdiği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kaldırılacaktır.
 Tüm OSB'lerde iş garantili yatılı Teknoloji Liseleri kurulacak, sanayicinin ihtiyaç duyduğu eleman sorunu çözülecektir. Gelecek nesiller için ekosistem hakkı korunacaktır.
 
Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya teslim etmek için üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz. Canlı ve cansız varlıklar olarak bir ekosistemin parçasıyız. Sağlıklı işleyen bir ekosisteme sahip dünyaya doğma hakkı, henüz doğmamış olan nesillerin hakkıdır. 'Sürdürülebilir yaşam' anlayışı ışığında bu hak Anayasal güvence altına alınacaktır.
 Güçlü sosyal devletin ilk adımı olarak Aile Destekleri Sigortası Kurumu kurulacaktır. 

Vatandaşlarımıza asgari bir gelir düzeyi mutlaka sağlanacaktır. Bu bağlamda Aile Destekleri Sigortası uygulamaya konulacak, bu topraklarda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecektir. Vatandaş, devlet yardımlarını lütuf olarak değil, hakkı olarak alacaktır. Yeni bir merkez-yerel dengesi kurulacaktır. 

Reformların başarısı için devletin tüm kapasitesi en verimli şekilde kullanılacak, yeni bir merkez-yerel dengesi oluşturulacaktır. Merkezi yönetimin kapasitesi ile yerel yönetimlerin halka doğrudan ulaşabilme kapasitesi birleştirilerek, hizmetin vatandaşa daha etkin ve verimli bir şekilde ulaşması sağlanacaktır.

Bu bağlamda, yerel yönetimlerin gelirleri artırılacak, kayyum uygulamalarına son verilip, seçimle gelen belediye başkanlarının, ancak seçimle gidecekleri güvence altına alınacaktır.
 Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kurulacaktır.

 Akılcı, barışçıl ve gerçekçilikten sapmayan, uluslararası hukuka ve meşruiyete önem veren bir dış politika izlenecektir. 

Ayrıca, bölge merkezli dış politika yaklaşımından yola çıkarak, kurucu üyelerinin İran, Irak, Suriye ve Türkiye’nin olacağı ve bölgemizde huzur, barış ve istikrar oluşturmayı hedefleyen Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı (OBİT) kurulacaktır. 
Cumhuriyetimizi, Mustafa Kemal ve arkadaşları 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' ilkesinden yola çıkarak kurdu. TBMM’nin açılışının 100. yılına tanıklık eden Cumhuriyet Halk Partisi delegeleri olarak, önümüzdeki en önemli görevin Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak olduğunun bilincindeyiz. Bunu, Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştirme azim ve kararlılığındayız. 
Aşağıda imzası olan bizler, 37. kurultayın delegeleri olarak yukarıda saydığımız vaatleri gerçekleştireceğimize, Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağımıza söz veriyoruz.''

Kaynak CHP Basın Birimi
Hibya Haber Ajansı